Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Licencja Pulsonix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc w konstrukcji zasilacza do notebooka.

11 Lip 2009 18:04 1085 6
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich zainteresowanych i proszę o pomoc w skonstruowaniu zasilacza do notebooka.
    Dane: DC input: 20V, 4,5A.
    Do tej pory używałem uniwersalnego zasilacza do notebooków o napięciu wyjściowym regulowanym: 15/16/18/19/20V 6A 120VA MAX.
    Wolałbym, żeby był jak najmniejszy i jak najtańszy.

Szukałem na forum, ale znalazłem pełno projektów zasilaczy laboratoryjnych z regulowanym napięciem. Taki niestety mnie nie interesuje

Bardzo proszę o pomoc w skonstruowaniu takiego zasilacza (płytka PCB z oznaczeniami oraz wykaz elementów).
  • Licencja Pulsonix
  • Poziom 21  
    Transformator toroidalny 120VA pri:230V, sec:(tu niech Ci doradzą lepsi, bo nie wiem czy ma być 14 czy 15V), mostek prostowniczy (np 10A), kondensator elektrolityczny np: 6800uF/25V.
    Gorzej jeśli ma być stabilizowany...
  • Licencja Pulsonix
  • Poziom 15  
    Niestety kolego wilku_sc musi być stabilizowany. Kolega Zwierzakdc chciał żeby było jak najmniejsze więc ciężki transformator odpada. Oryginalne zasilacze są to zasilacze impulsowe ale zrobić coś takiego nie mając o tym pojęcia było by ciężko. Pozostał bym przy transformatorze jednak układ stabilizacji może się okazać ciężką sprawą (albo mi się tak po prostu wydaje).
  • Poziom 20  
    Do laptopa TYLKO stabilizowany i najlepiej z zabezpieczeniami, w końcu lepiej jak uszkodzi się zasilacz a nie zasilacz uszkodzi lapka. Co do wymiarów jak ma być najmniejszy to tylko impulsowy. Co do składania... Sądzę, że szybciej i za podobne albo mniejsze pieniądze dorwiesz gotowy/oryginalny zasilacz w sklepie/alledrogo.
  • Poziom 14  
    Koleś lepiej kup nowy zasilacz. Ja jak sobie zrobiłem to laptop chodził i to ładnie, tylko że po miesiącu ni stąd ni z owąd przetwornica walnęła. 350 + nowy zasilacz. Lepiej kupić nowy zasilacz za 100zł niż się męczyć z tworzeniem nowego.

P.S. Ja mam stary zasilacz od lapa z którego kabelki wystają. Podłaczam sobie takie bajery i układy sprawdzam i on ma taki dziwny bezpiecznik. Jak jest spięcie to słychać pip......pip.......pip.....pip i wtedy gdy jest to pip to idzie prąd a jak jest cisza to nie idzie. Jakby sprawdzał czy amperów nie jest za dużo. Co to za bezpiecznik??
  • Poziom 10  
    Jeżeli jest jak kolega mówi, czyli bardziej opłaca się kupić nowy niż składać i samoróbkę, to tak też uczynię. Temat można zamknąć. Dziękuję:)
  • Poziom 43  
    Zwierzakdc napisał:
    Witam wszystkich zainteresowanych i proszę o pomoc w skonstruowaniu zasilacza do notebooka.
    Dane: DC input: 20V, 4,5A.
    Do tej pory używałem uniwersalnego zasilacza do notebooków o napięciu wyjściowym regulowanym: 15/16/18/19/20V 6A 120VA MAX.
    Wolałbym, żeby był jak najmniejszy i jak najtańszy.
    Bez sensu - jak lokata w nędznym banku ... :!: :idea: :cry:
    Najtaniej będzie jak kupisz gotowy i fabryczny wyrób na jedynie słusznym serwisie aukcyjnym.
    Tylko nie pisz mi tu, iż tam takiego nie ma ...

Zwierzakdc napisał:
    Szukałem na forum, ale znalazłem pełno projektów zasilaczy laboratoryjnych z regulowanym napięciem. Taki niestety mnie nie interesuje

Bardzo proszę o pomoc w skonstruowaniu takiego zasilacza (płytka PCB z oznaczeniami oraz wykaz elementów).
    Patrz wyżej ...