Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośnik plazmowy

krzkomar 15 May 2005 19:15 34840 97
    krzkomar
    Level 25  
    Ta cewka spiralna to ma być główna cewka, drut 0.8-1mm. Chcę aby była spiralna, bo wówczas mam możliwość dogodnego jej montarzu ( spiralna cewka byłaby powyżej, nad lampą - tak jak wspomniałem wcześniej, chcę to wszystko upchać na talerzu od HDD). Próby z cewką spiralną już robiłem, ale nie potrafię jej porządnie nawinąć.
  • TermopastyTermopasty
    Piroman1024
    Level 16  
    Na nawinięcie cewki powietrznej(zakładam że o taką chodzi) tak aby się nie rozwijała mam taki sposób:
    Odmierzasz odpowiednio długi odcinek drutu nawojowego(powiększony o długości doprowadzeń,itd.),następnie podłączasz go do jakiegoś transformatora o takich parametrach aby stał się gorący(ale nie aż tak żeby izolacja odpadała).
    Nawijasz drut "przez szmate" na jakimś najlepiej drewnianym pręcie o odpowiednij średnicy,oczywiście stosująć jak najlepszy naciąg.
    Gdy już nawiniesz przewidzianą liczne zwojów(najlepiej dodać troceę na wszelki wypadek) odcinasz zasilanie i czekasz aż ostygnie.
    Powinno jakoś wyjść choć to w dużej mierze zależy od średnicy drutu i temperatury do której go nagrzejesz.
  • TermopastyTermopasty
    Level 35  
    a ja myslalem ostatnio nad zrobieniem takiego glosnika ale na cewce zaplonowej bez lamp :P

mysle o polaczniu wzmacniacza audio zbodowanego w oparciu 555 ktorego schemat lezy na elektrodzie z cewka zaplonowa i generatorem HV .... tylko nie wiem dokladnie jak to wszysko ze soba polaczyc .. heh trzba by modulowac jakos generator hv przy pomocy tego wzmacniacza na 555 moze am allbo cus
    krzkomar
    Level 25  
    Piroman1024:
    Ciekawy sposób i warto znać na przyszłość (napewno się przyda), ale mając na myśli cewkę spiralną chodziło mi o cewkę płaską.

Dodano po 27 [minuty]:

a ja myslalem ostatnio nad zrobieniem takiego glosnika ale na cewce zaplonowej bez lamp :P

Na cewce zapłonowej się nieda, a to ze względu na jej niską częstotliwość pracy (rdzeń żelazny, a powinien być ferrytowy), poza tym przy takim generatorku na niskiej częstotliwości musiałbyś robić łuk pomiędzy dwiema lub trzema elektrodami (tutaj łuk pojawia się na jednej tylko elektrodzie). Istnieją takie głośniki pracujace na częstotliwości 100kHz, ale jest to b. trudne do zrobienia i rzadko stosowane. Jeśli chodzi o lampy to na nich jest to łatwiej i taniej zrobić, są układy tranzystorowego głośnika ( Magnat ), ale są one na b. drogich i trudno dostępnych tranzystorach w.cz. wysokonapięciowych. Lampy są tu idealnym rozwiązaniem ze względu na teoretycznie nieograniczoną częstotliwość pracy (ograniczenia indukcyjności i pojemności ) oraz wysokie napięcia pracy.

mysle o polaczniu wzmacniacza audio zbodowanego w oparciu 555 ktorego schemat lezy na elektrodzie z cewka zaplonowa i generatorem HV .... tylko nie wiem dokladnie jak to wszysko ze soba polaczyc .. heh trzba by modulowac jakos generator hv przy . tego wzmacniacza na 555 moze am allbo cus

Wzmacniacz na 555 ???????
    Modulacja jest AM i ma być AM.
    Piroman1024
    Level 16  
    >krzykomar
    Aha to tobie chodzi żeby nawinąć zwoje jakby na płaskiej płaszczyźnie.
    Teraz rozumiem(albo mi się zdaje że rozumiem).
    Powiem Ci że trudna sprawa - Hmmmmmm.
    Na modelarni wykonujemy spirale różne z platyny - ale największy problem sprawia właśnie ta o której mówisz(w jednej płaszczyźnie nawinięta).
    Jesteś pewien że do generatora Tesli nadała by się w ogóle(bo głośnik plazmowy to w zasadzie modulowany generator Tesli)?
    Bo jeżeli tak to niestety nie znam optymalnego sposobu nawijania takich cewek...
    krzkomar
    Level 25  
    Tak, nadaje się bo próby już przeprowadziłem i działa. Problem w tym że jest to strasznie krzywe. Uparłem się na spiralke, ponieważ wówczas cewkę mógłbym umieścić ponad lampami, tak aby zajmowała mało miejsca.

W zasadzie to nie jest cewka tesli, jest to szeregowy obwód rezonansowy w którym jak wiadomo podczas rezonansu występuje przepięcie w miejscu połączenia cewki i kondensatora. Aby uzyskać duże przepięcie obwód taki musi mieć jak największą dobroć (duze L, małe C). Cewka tesli jest natomiast transformatorem w.cz., gdzie wysokie napięcie uzyskuje się na skutek b. wysokiej przekładni i wysokiego napięcia impulsowego m. cz. podawanego na pierwotne które liczy zaledwie kilka zwojów. Oczywiście w przypadku SSTC, też można zrobić głośnik plazmowy, niemniej jednak sam generator będzie działać na zupełnie innej zasadzie.
    Sluszny
    Level 1  
    Czy ktoś miałby schemat głośnika plazmowego bez lamp elektronowych?