Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Problem z ustawieniem radia alan100

bardozpl 11 Jul 2009 18:30 1281 6
    bardozpl
    Level 9  
    Witam. Mam problem z ustawieniem radia alan100 z anteną lemm 1700. Antena jest przymocowana do relingu na uchwycie radio podpięte pod zapalniczkę. Ustawiałem to SWR i nawet jak przycinam bata to SWR pokazuje skalę prawie do 3 nawet 3,5 trochę się zmniejszyło ale skróciłem już ok 10 cm czy ktoś wie co może być nie tak pozdrawiam czekam na jakieś propozycje.

Poprawiłem. /c2h5oh/
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    tom2010
    Level 13  
    Witam
    SWR 3 to jest porażka, sprawdź sobie czy czasami nie masz zwarcia z masą (wadliwy egzemplarz anteny), oraz czy antena ma masę przez uchwyt.
    konstruktor_2006
    Level 15  
    Witam tak jak kolega radził sprawdź zwarcie na kablu .

Anteny leem jak nie mają dobrego masowania nie chcą się stroić !!.

Skróciłeś 10 cm uważam że dużo za dużo !!.

Najpierw sprawdź przewód potem zrób dobre masowanie i dopiero wtedy możesz skracać skoro tyle skróciłeś to możesz już mieć za krótko i nie ustawisz ale da się sprawdzić .
    bardozpl
    Level 9  
    panowie bardzo dziękuję ale ja jestem początkujący i to bardzo w tej branży bardzo was proszę napiszcie, poprowadzicie mnie jak mam sprawdzić mase czym jakie urządzenia jak to robić będę wdzieczny pozdrawiam

Proszę poprawić wpis zgodnie z regulaminem pkt. 15 . [SP5ANJ]
    Wypis z regulaminu :
    15. Wszyscy polscy użytkownicy forum podlegają tej samej ocenie w zakresie: poprawnej pisowni, ortografii i sposobu logicznego formułowania myśli. Nie jest stosowana żadna taryfa ulgowa dla użytkowników z różnymi dysfunkcjami w tym zakresie.
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    bardozpl wrote:
    ... poprowadzicie mnie jak mam posprawdzac mase czym jakie urządzenia ...

Do sprawdzania wszelkich połączeń (przejść, zwarć, przelotów i rozwarć) służy miernik pod tytułem Omomierz.
    W każdym mierniku cyfrowym (za 5zł./sztuka do 40zł./sztuka) taki omomierz JEST.
    Quote:
    jak to robić

Wykręć antenę z jej podstawy oraz wtyk antenowy z radia Alan 100 i zmierz omomierzem, tak :
    zwarcie w kablu koncentrycznym - podłącz jeden z przewodów miernika do oplotu (nakrętki) wtyku antenowego a drugi do jego bolca. Włącz miernik i ustaw na omomierz np. 200om (200Ω).
    Jeżeli na mierniku nic się nie zmieni to znaczy, że zwarcia NIE ma. [prawidłowo]
    przejście żyły środkowej w kablu koncentrycznym - podłącz jeden z przewodów miernika do środkowego bolca wtyku antenowego ( UC-1 tego od radia) a drugi do środka główki anteny, z której wykręciłeś antenę. Włącz miernik i ustaw na omomierz np. 200om (200Ω).
    Jeżeli na mierniku pokażą się cyferki poniżej 005Ω to znaczy, że jest zwarcie czyli przejście sygnału w żyle środkowej. [prawidłowo]
    przejście masy na kablu - postępuj identycznie jak wyżej , tylko jeden kabel miernika do oplotu (nakrętki UC-1) a drugi do karoserii lub -minusa zasilania np. przy radiu.
    Jeżeli na mierniku pokażą się cyferki poniżej 005Ω to znaczy, że jest zwarcie czyli przejście masy na kablu. [prawidłowo]

Pozdrawiam.
    darekmoj
    Level 10  
    Witam jeżeli chodzi o przykręcanie anten do relingu to nie zawsze się tak da zrobić.Relingi często są przykręcane do samochodu przez podkładki plastikowe i nie mają połączenia z masą samochodu.Brak masy powoduje że nie da się zestroić anteny . Zmień miejsce mocowania a antena powinna się zestroić.
    maylo
    Level 26  
    Na 90% brak masy. tak jak wspomniał kolega darekmoj będzie to wina relingu .. może nie tyle podkładek ale sam reling może być wykonany z tworzywa sztucznego. A swoją droga czy AT 1700 nie jest trochę za długa do A100 czyli radia bez Rf-gaina... w mieście może być trochę ciężko...