Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 100W, 8ohm - proszę o schemat

11 Lip 2009 21:29 5009 21
  • Poziom 12  
    witam
    zrobiłem nie dawno kolumny trójdrożne na stx.
    niski 27-150-8
    średni 16-100-8
    wysoki 10-150-8

mysle że mogę podpiać pod nie wzmiacniacz 100W który daje tyle na 8 ohmach.
    szukam schematu wzmiacniacza 100W króry dałby na 8 ohmach. wszedzie widuje sxhematy tylko one sa na 4 Ohmy . mam w domuwzmacniacz włsner roboty na lm 3886 i daja one 70W na 4 ohmach i 40 na 8.
    prosiłbym o jakis schemat wzmacniacza 100Wna 8ohmach
  • Poziom 43  
    Popraw pisownię na całkowicie polską.

Na początek będziesz potrzebował zasilania ok +/- 42...44V -> transformator 2*30VAC.
    Wzmacniacz 100W, 8ohm - proszę o schemat Wzmacniacz 100W, 8ohm - proszę o schemat Wzmacniacz 100W, 8ohm - proszę o schemat
    To wszystko jak widać jest do siebie podobne. Możesz też spróbować z J-35 ale zmień mu tranzystory mocy na jakieś na wyższe napięcie.
  • Poziom 24  
    Zainteresuj się wzmacniaczem Holton200 , zestaw do samodzielnego montażu jest do kupienia w altron.com.pl pod nazwą al-35 Ten wzmacniacz odda 100W do głośnika 8ohm.
  • Poziom 13  
    Witam. Mógłby mi ktoś wyjaśnić wartość tego elektrolita C4 o wartości 1000uF/4V, ze schematu, który wkleił powyżej Fuutro? Chyba jest jakiś błąd w wartości....?
  • Poziom 32  
    Kwestia odsprzęzenia składowej stałej w sprzężeniu zwrotnym. Nie jest to błąd. Napięcie kondensatora może być wyższe, np. 6.3V lub więcej.
  • Poziom 13  
    Dzięki za odpowiedz. Ja rozumiem, że wartość napięcia kondensatora elektrolitycznego może być zawsze wyższa oby nie niższa. Zastanawia mnie ta wartość pojemności. Na pewno aż tyle? 1000uF? Porównywałem różne schematy i przy parze wejściowej - różnicowej widziałem 47,100, 220uF ale aż 1000uF?
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Wskazany tobą kondensator lepiej wykorzystać z standardowymi znaczeniami pojemności i napięcia, jak i zrealizowano w większości podobnych schematów - C = 100 - 220uF x 16 - 40V .Miej na myśli - od nominału rezystora R3 znacznie zależy czułość . https://www.electronica-pt.com/amplificador-100W-push-pull
  • Poziom 13  
    Mam pytanie co do tranzystorów stopnia końcowego: BDX66B/67B. Czy można zastosowac zamiast nich BDX66/67 ale z literka "C"? Z opisów tych tranzystorów wynika, że są to Darlingtony z "+D". Jeśli nie można ich zastosować, to jakie dać odpowiedniki zamiast BDX66B/67B?
  • Poziom 32  
    Można dać BDX66C/67C. Różnią się dopuszczalnym napięciem Vce0. Wersja z "C" ma to napięcie wyższe. Cała reszta parametrów jest identyczna.
  • Poziom 13  
    Dziekuję Ci bardzo. Zauważyłem w katalogach, że maja wyższe napięcie ale dręczyła mnie ta literka "+D" w opisach. Szukałem aby zamówić te tranzystory ale wszędzie ktoś tam miał PNP a nie miał NPN i na odwrót. Natomiast znalazłem w North oba tyle, że nie B tylko C. Już sobie zamówiłem, czekam na tranzystory i będę uruchamiał ten wzmacniacz. Płytka już zmontowana, brak tylko tranzystorów. Potem opisze co wymyśliłem, gdyż ten wzmacniacz będzie pracował w subwooferze ale filtr wykorzystam z czego innego, więc na pewno bede miał jeszcze pytania :-)
  • Poziom 13  
    Witam ponownie. Mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi o ten kondensator C4 - 1000uF/4V. na schemacie ideowym podłączony jest plusem do bazy T2 pary różnicowej. Na płytce montażowej zaś, odwrotnie. Chciałem się upewnić jak ma być poprawnie podłączony.
    maciek_serwis napisał:
    Mam jeszcze jedno pytanie. Chodzi o ten kondensator C4 - 1000uF/4V. na schemacie ideowym podłączony jest plusem do bazy T2 pary różnicowej. Na płytce montażowej zaś, odwrotnie. Chciałem się upewnić jak ma być poprawnie podłączony.

Jak byś go nie włączył będzie OK - w tym punkcie składowej stałej praktycznie brak.
  • Poziom 13  
    Wzmacniacz 100W, 8ohm - proszę o schematWitajcie po przerwie. Na razie odłożyłem ten wzmacniacz 100W, o którym pisałem wyżej na półkę, gdyż coś jest nie tak, nie mogę go uruchomić. Natomiast kiedyś zbudowałem taki wzmacniacz mocy zamieszczony w HI-FI Audio Video 3/86. Ponieważ przeleżał wieki a był całkowicie uruchomiony pomyślałem sobie, że jego wykorzystam do budowy subwoofera. Tym bardziej, że wzmacniacz ma wbudowany na płytce układ zabezpieczenia głośników. Odciąłem zatem płytkę zostawiając tylko jeden kanał z kondensatorem 2x4700uf w zasilaniu . Na płytce pozostał 1 kanał i zabezpieczenie głośników. Wymieniłem tranzystory mocy na mocniejsze, trafo o wyższym zasilaniu, kondensator filtrujący zasilania z 2x4700uf na 2x10.000uF i ponownie uruchomiłem. Ustawiłem ponownie prąd spoczynkowy i napięcie stałe na wyjściu. Wszystko jest ok poza jednym. Nie działa mi układ zabezpieczeń dlatego podłączyłem na krótko głośnik przed stykami przekaźnika załączającego kolumny. Dioda Led zabezpieczenia, która powinna zgasnąć po paru sekundach nie gaśnie, przekaźnik nie załącza. Czy może mi któryś z kolegów powiedzieć jak "zablokować" układ zabezpieczeń tego odciętego kanału aby układ zabezpieczeń działał? Bo kwestia jest na pewno w tym, że ten układ "wykrywa brak jednej końcówki mocy. W załączniku przesyłam schemat tego wzmacniacza. Końcówka dolna czyli lewy kanał został wycięty wraz z mostkiem i kondensatorem 2x4700uF, reszta pozostała bez zmian.Wzmacniacz 100W, 8ohm - proszę o schemat
  • Poziom 40  
    Na razie wlutuj emiter tranzystora T5 i zobacz czy działa przekaźnik.
  • Poziom 13  
    Wylutowałem T5 i działa. Układ zabezpieczeń działał przed przeróbka, dopiero jak wyciąłem ten jeden kanał to przestał. Wejscie zabezpieczenia z odciętego kanału "wisi" w powietrzu i to jest chyba powodem nie załączania przekaźnika. Tylko co zrobić aby wyeliminować to wejście?Nie wiem co usunąć z układu.
    Nic z ukladu wydalać nie ma potrzeby, należy szukać niesprawny element. Na początku odlutuj jedno z wyprowadzeń rezystora R6 i popatrz wynik.
  • Poziom 13  
    Ten rezystor o którym mówisz to ja juz dawno wylutowałem i sprawdzałem efekt. I jest to samo.
    Sprawdź kondensator C6, od jego pojemności zależy czas spóźnienia włączenia. Sprawdź jak zmienia się napięcie na B tranzystora T3 przy podłaczaniu i odłączeniu dolnej koncowky do schematy obrony. I nie opuszczaj ręki, a to już podobnie do tego, że zaczynasz wierzyć w cudy, których w radio technice nie istnieje . Masz uszkodzenie i jej należy szukać!
  • Poziom 13  
    Aksakal... Czytasz uważnie posty? Ja wiem, że od C6 zależy czas załączenia przekaźnika ale wyżej juz to sprawdziliśmy wylutowując tranzystor T5. Przekaźnik zadziałał tak jak powinien. Co do dolnej końcówki. Masz zdjęcie, które wstawiłem wyżej. Koncówka została odcięta mechanicznie aby zmniejszyć wymiary płytki wiec juz nic nie podłącze bo tego kawałka fizycznie nie mam. Wiem natomiast, że cały wzmacniacz działał łącznie z zabezpieczeniami głośników. Sprawdziłem go zanim sie zabrałem do przeróbki.

Tak aprpo... Czas załączania głośników zalezy chyba od pojemności kondensatora C8 a nie C6, bo juz mam mętlik w głowie... Kondensatory C5, C6 i C8 tez na upartego wymieniłem ale i tak jest to samo.
  • Poziom 13  
    Dziekuję wszystkim za pomoc. Już zrobione. Brakowało masy w jednym miejscu. Zabezpieczenie działa. Teraz muszę przerobić filtr dolnoprzepustowy z jednego z kitów AVT, który kiedyś pracował z końcówka TDA1562Q ale się spaliła. Chcę wykorzystać ten złożony kiedyś kit jako filtr i podłączyc do tej końcówki mocy o której pisałem wyżej. Pozdrawiam