Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ultrasonograf - jak działa to urządzenie

satanistik 11 Lip 2009 21:31 10891 6
 • #1 11 Lip 2009 21:31
  satanistik
  Poziom 27  

  Może dla specjalisty sprawa banalna - ja niestety z ultradźwiękami miałem styczność tylko w echosondach , dalmierzach i czujnikach cofania. Chodzi mi o mechanizm tworzenia obrazu? Czy sonda to pojedynczy przetwornik? Wiem że takie urządzenia powstały dość dawno wiec nie może to być oparte tylko na cyfrowym przetwarzaniu obrazu.

 • #2 12 Lip 2009 00:08
  CameR

  Moderator Zabezpieczeń Pojazdów

  Najprostszym sposobem jest prezentacja A. Polega na wyświetleniu wartości chwilowych odbieranego sygnału USG w funkcji czasu.
  Do uzyskania obrazów w prezentacji A wystarczy głowica USG z pojedyńczym kryształem piezoelektrycznym, nadająca impuls pobudzający i odbierająca powstające w ośrodku badanym echa.

  Prezentacja B (Brightness) polega na wizualizacji dwuwymiarowego przekroju, w której wartość chwilowa odbieranego sygnału moduluje jaskrawość kolejnych punktów obrazu. Głowica ultradźwiękowa emituje impulsy w postaci wąskiej wiązki w ściśle określonym kierunku. Następnie odbiera z tego kierunku echa, powstające na niejednorodnościach struktur biologicznych.
  Obraz w prezentacji B może być tworzony we współrzędnych biegunowych – głowice: mechaniczna sektorowa, wieloelementowa convex, fazowa.
  We współrzędnych prostokątnych – głowice: mechaniczna liniowa, wieloelementowa liniowa.

  Prezentacja typu M (Motion), dawniej nazywana TM (Time Motion), polega na odsłuchu echa z tego samego kierunku w kolejnych chwilach czasowych. Echa wyświetlane są tak, jak w prezentacji B a kolejne linie wyświetlane są obok siebie, pionowo. Prezentacja M najczęściej służy do wizualizacji ruchu serca .

  Prezentacja D (Doppler) polega na odbiorze fali USG, rozproszonej na będących w ruchu krwinkach. W zależności od kierunku ruchu krwinek względem wiązki USG i kierunku propagacji fali następuje dopplerowskie przesunięcie częstotliwości fali nadawanej i odebranej.

  Prezentacja CFA (Color Flow Angiography) polega na przypisaniu barwy obszarom, w których zidentyfikowany został przepływ i wkomponowaniu ich w czarno-biały obraz B.

  Najlepszy stosunek sygnału do szumu otrzymamy przy częstotliwości około 5MHz. W badaniach, gdzie mierzy się przepływy na głębokości ok. 8cm, optymalna częstotliwość wyniesie 2MHz.

  Jeżeli masz pytania, to wiesz co zrobić ;)

 • #4 12 Lip 2009 18:47
  CameR

  Moderator Zabezpieczeń Pojazdów

  Istnieje kilka technik wizualizacji danych 3W:
  - rekonstrukcja wieloplanowa (ortogonalna, free-hand)
  - odtwarzanie powierzchni (surface rendering)
  - odtwarzanie objętości (transparent, semi-transparent, x-ray)

  Technicznie, stosuje się liniowe głowice 2D z systemami mechanicznych prowadnic. W systemach "hand free" używa się różnych głowic i korekcji geometrycznej, są też mechaniczne systemy rotacyjne wachlarzowe z głowicami liniowymi z odchylaniem fazowym.
  Głowice 3D są zbudowane z 2D matrycy np.32x32 elementów piezoelektrycznych z odchylaniem fazowym.

  Jednak opisanie ich tutaj wykracza poza zakres mojej wiedzy.

 • #6 13 Lip 2009 08:25
  satanistik
  Poziom 27  

  Teoria brzmi ciekawie ale jak w praktyce jest zrealizowana sonda która umożliwia uzyskanie takiego obrazu?

  Ultrasonograf - jak działa to urządzenie

 • #7 13 Lip 2009 23:59
  fortronik
  Admin Sprzętu Medycznego

  Domyślam się, że chodzi o obraz po prawej stronie. To jest rekonstrukcja cyfrowa 3D/4D uzyska z danych zebranych przez głowicę. Obraz uzyskany bezpośredni z głowicy widzimy po lewej. A przybliżył budowę takiej głowicy Kolega CameR parę postów wyżej.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME