Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

przekaźniki w.cz. N/O do przedwzmacniacza masztowego

12 Lip 2009 12:02 2563 7
 • Poziom 14  
  Zamierzam wykonać przedwzmacniacz na 2m i 70cm, zasilanie po koncentryku, jaki użyć przekaźnik w.cz. do przełączania N/O i gdzie można go kupić. Moc wyj. do 30W. Posiadam jeden HF1201 z ZEWa.

  Pozdrawiam Maciek
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 21  
  Rozumiem, że potrzebujesz przekaźnika do przełączania wzmacniacza mocy od strony anteny.
  Na powszechnie znanym portalu aukcyjnym którego nazwy nie wymienię, może z łatwością znaleźć sowieckie przekaźniki REW14 (dopasowane do 50R) lub REW 15 (na 75R), przenoszą duużo większą moc niż Twoje 30W i są niezbyt drogie. Do tego zdałby się też jakiś sekwencer dla ustalenia zależności czasowych przy przełączaniu n/o.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  aligatormp napisał:
  ... jaki użyć przekaźnik w.cz. do przełączania N/O

  Jak napisał rysta ( Na powszechnie znanym portalu aukcyjnym ) czyli allegro.
  Dodam, że ostatnio byłem w Firmie DW Electronics w Piastowie i tam mają przekaźniki z USA, przełączające moce znacznie większe.
  Cytat:
  Posiadam jeden HF1201 z ZEWa.

  Po długoletniej współpracy z tymi przekaźnikami, NIE polecam nawet do mocy powyżej 10W.

  Zastanów się nad innym sposobem zasilenia tych przekaźników i przedwzmacniacza.
  Po kablu koncentrycznym - słabo to widzę.


  Pozdrawiam.
 • Poziom 21  
  Roma locuta causa finita...

  Moderowany przez c2h5oh:

  Regulamin, punkt 15. Tylko przypominam :) .

 • Poziom 14  
  Dziękuję za linki.
  Przekaźniki REW widziałbym raczej do przełączania anten, ja szukam coś małego (małe moce) dlatego sugestia w kierunku przekaźnika z ZEWa. Zasilanie po kablu antenowym mam z radia dlatego chciałbym się trzymać tej opcji. Jeśli ktoś z kolegów ma jeszcze jakieś rady proszę o wiadomości.

  Pozdrawiam Maciek
 • Poziom 36  
  aligatormp napisał:
  Przekaźniki REW widziałbym raczej do przełączania anten, ja szukam coś małego (małe moce) dlatego sugestia w kierunku przekaźnika z ZEWa. Zasilanie po kablu antenowym mam z radia dlatego chciałbym się trzymać tej opcji. Jeśli ktoś z kolegów ma jeszcze jakieś rady proszę o wiadomości.
  Problemem oprócz przekaźników w.cz. i ich parametrów (tłumienie zaporowe !) jest sam sens stosowania przedwzmacniacza z daną anteną, w danej polaryzacji i - co najważniejsze- danej lokalizacji zainstalowania - z tego wynikają pożądane, w zasadzie wzajemnie sprzeczne wymagania dla przedwzmacniacza. Jeżeli ma to być zastosowane np. w Katowicach to nawet z długim przewodem (np. 60m H500) bardzo bym się zastanawiał nad takim pomysłem. Z anteną w polaryzacji V jeszcze bardziej. Zaś z anteną dookólną (H, a zwł. V) to całkiem już szkoda się fatygować. Jeżeli zestaw antenowy z przedwzmacniaczem ma to być używany na działce, na wyjadach - z dala od źródeł zakłóceń i łączności VHF/UHF - to mozna spróbować, inaczej w 99% przypadków szkoda środków i zaangażowania. Po prostu 30 lat temu były inne warunki "zakłóceniowe", a chyba nie chodzi o to by jedyną "korzyścią" było przesunięcie wskazówki S-metra w prawo po włączeniu przedwzmacniacza, słuchanie "fikcyjnych" sygnałów - produktów mieszania (bo ważne jest nie tylko IP3 przedwzmacniacza ale i odbiornika !) i uniemożliwienie usłyszenia niektórych stacji.
  Co po przedwzmacniaczu z NF=1dB, gdy bez bardzo selektywnych filtrów wejściowych nie da się go w mieście używać, dobre filtry są znacznie wieksze (i nie tańsze...) od przedwzmacniacza (i od TRX) i nawet najlepiej zrobione tłumią np.1...1.5dB co pogarsza NF przedwzmacniacza, nawet jak IP3 przedwzmacniacza jest niezły, to IP3 odbiornika jest gorszy i tak w kółko...
  Robiłem przedwzmacniacze zarówno wąskopasmowe jak i szerokopasmowe także dla zastosowań profesjonalnych w mieście i ważniejsze od NF (szumów własnych) były ich IP3 i odpowiednio dobrane filtry wejściowe. Były to konstrukcje zarówno na tranzystorach jak i MMIC i również odprowadzenie ciepła było istotne gdyż prąd zasilania zaczynał się od ~50mA (sam stopień w.cz. nie licząc zabezpieczeń, stabilizacji, przekaźników) - to tak, żeby nie było że to "teorie oderwane od realnych warunków".
  Zabezpieczenie przedwzmacniacza przed LEMP, konstrukcja mechaniczna odporna na warunki (skrajne !) zewnętrzne - to oddzielne problemy. W "fabrycznych" konstrukcjach które oglądałem / mierzyłem / naprawiałem / przerabiałem były często rozwiązane fatalnie (mimo ich wysokiej ceny !).
 • Poziom 14  
  Dziękuję za wszystkie sugestie. Ostatnio znalazłem ciekawy przekaźnik RK1-12 1,5GHz ale tylko do 10W.

  Pozdrawiam Maciek