Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DOSPEL SILENT 100 - regulacja obrotów

12 Lip 2009 12:53 10850 11
 • Poziom 2  
  Witam,

  poszukuję rozwiązania pozwalającego na regulację obrotów wentylatora łazienkowego, innymi słowy chcę mieć możliwość regulacji jego wydajności. Rozmawiałem z ekspertami castoramy ale nie potrafili mi pomóc. Myślałem nad wykorzystaniem ścimniacza do oświetlenia jednak na większości podany jest zakres mocy 60-600W albo 40-600W - mój wentylator ma 8W więc nie wiem jak taki ściemniacz by się sprawdzał i czy to rozwiązanie w ogóle jest rozsądne? Znalazłem w praktikerze regulator obrotów silników elektrycznych ale kosztował aż 130PLN i dodatkowo podano na nim zakres mocy 30-180W więc i tak za dużo jak na mojego wentylatora.

  Dane wentylatora:
  Silnik elektryczny 230V 50Hz z łożyskami kulkowymi.
  Pobór mocy: 8W
  Wydajność: 95 m3/h

  Proszę ekspertów o pomoc w znalezieniu rozwiązania.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 27  
  Może napisz po co chcesz regulować wentylator o tak małej wydajności? Napisz czy chcesz mieć płynną regulację, czy wystarczy stopniowa. Pamiętaj że silniczki w wentylatorach chłodzone są powietrzem przez siebie wymuszonym, jeśli zbyt bardzo ograniczysz wydajność możesz pozbawić silnika wymaganego chłodzenia. Regulatory Triakowe powodują nieprzyjemne buczenie wentylatorów, wiem to z doświadczenia ( jestem automatykiem klimatyzacji i wentylacji ) przy tak małej mocy wentylatorka może lepiej jest zbocznikować silnik jakimś rezystorem tak jak to było robione w termowentylatorach FAREL ...
  Ale napisz przede wszystkim co chcesz osiągnąć ...
 • Poziom 2  
  Dziękuję za odpowiedź.
  Chcę zmniejszyć wydajność wentylatora co najmniej o połowę tj ze 120 m3/h do 60m3/h. A jeśli byłoby to możliwe to nawet do 30m3/h (optymalne do moich potrzeb). Nie mogę wykorzystać innego wentylatora i zależy mi na wykorzystaniu tego którego już posiadam.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 11  
  Wstaw w szereg z wentylatorem kondensator 0,68uF/630V sprawdzi obroty metodom prób dobierz kondensator.
 • Poziom 27  
  Kondensator nie jest dobrym rozwiązaniem, zniekształca sinusoidę, rezystor jest lepszym rozwiązaniem. Jeśli chcesz mogę Ci policzyć parę wartości.
  Z drugiej strony nie wystarczy go tylko przytłumić.
  Czym się objawia jego za duża wydajność bo jak na razie nie rozumiem powodu zmniejszenia wydajności...
 • Poziom 2  
  Potrzebuję zmniejszyć wydajność wiatraka aby wyregulować ilość wymian powietrza w pomieszczeniu w ciągu godziny. Przy wartości 60m3/h w ciągu godziny powietrze w pomieszczeniu zostanie wymienione 30 razy i taka wartość już mnie zadowoli.
  Generalnie jest to część eksperymentu uczelnianego, który mam przeprowadzić w wakacje. Muszę stworzyć w zadanym pomieszczeniu odpowiedni mikroklimat a mam problemy z utrzymaniem zadanej wilgotności przy tak częstej wymianie powietrza jaką oferuje posiadany przeze mnie wentylator.
 • Poziom 37  
  Wychodzi objętość pomieszczenia - 2m3. Lepiej zastosuj wentylatorek na 12V np. chłodzenie procesorów PC, lub z zasilacza komputerowego - małe wydajności, łatwe sterowanie.
 • Poziom 27  
  Skoro to tylko eksperyment to najprościej jest przytłumić wentylator albo na "czerpni" albo na "wyrzutni". Z doświadczenia wiem że zmniejszenie obrotów wentylatora nie jest proporcjonalne do zmniejszonej wydajności. . .
  A tak trochę pół żartem pół serio, nie ma może ten wentylatorek np. 6 łopatek? Usuń połowę z nich i będziesz mieć mniej więcej połowę wydajności ;)...

  Dokładając w szereg opornik rzędu 2,5kOhm co najmniej 5W będziesz mieć na wentylatorku około połowy mocy, Ale w praktyce może się okazać inaczej ze względu że to indukcyjne obciążenie a stawiany opór zależy od obciążenia.
  Ściemniacz będzie działał przy takiej mocy bez problemu ( sprawdzone ) ale pamiętaj że jego regulacja polega na "obcinaniu" sinusoidy co nie do końca jest zdrowe dla silników a z drugiej strony powoduje ich nieprzyjemne buczenie ...
 • Poziom 2  
  Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Co prawda poradziłem sobie już z problemem w inny sposób ale poszerzyliście trochę moją wiedzę o elektronice.

  Teraz mam inny problem, wydaje się że dużo łatwiejszy do rozwiązania niż poprzedni.
  Otóż w innym wentylatorze łazienkowym mam timer który wyłącza wiatrak po pewnym czasie (2 do 26 min w zależności od ustawienia). Potrzebuję by wentylator chodził non stop - timera nie można wyłączyć jakimś guzikiem lub przełącznikiem . Proszę o pomoc.
 • Poziom 37  
  Jeśli jest tam przekaźnik to zewrzyj na stałe jego styki (podlutuj od strony druku).
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Omiń ten timer jakimś przewodem lub przełącznikiem. Wtedy będziesz mógł sobie go przełączać na pracę ciągłą lub czasową.
  A wracając do regulatorów. Regulatory oświetlenia są przystosowane do obciążenia rezystancyjnego, a nie indukcyjnego, jakim jest silnik wentylatora. I mogą nie pracować poprawnie, a nawet ulec uszkodzeniu.
 • Poziom 27  
  Timer odlicza ustawiony czas od momentu zaniku napięcia na wejściu które zazwyczaj sterujemy włączeniem światła w łazience. Więc wystarczy jeśli podłączysz tam na stałe fazę zasilania i wentylator będzie chodził non-stop ...

  Powodzenia ...