Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Płytka testowa ATMEGA8 (dokończenie / sprawdzenie schematu)

Mega_Man 12 Jul 2009 14:47 4129 14
 • #1
  Mega_Man
  Level 12  
  Witam
  Ugadałem się z MasterMatanem i dał i paczkę swoich projektów i schematów (niestety większość jest niedokończona lub połowicznie skończona). Znalazłem w paczce Płytkę Testową dla ATMEGA8. Coś tam sam próbowałem dokończyć ale z mizernym skutkiem, nie potrafiłem ogarnąć eagle w którym nie znalazłem nawet switchów nie mówiąc o kondensatorkach. Samemu rozwiązałem problem połączenia z EEPROMem (niestety nie widoczne na schemacie). OD RAZU MÓWIĘ ŻE MÓJ STAN WIEDZY ELEKTRONICZNEJ UWAŻAM NA 1/50, ELEKTRONIKA MNIE CAŁE ŻYCIE NIE RUSZAŁA I RACZEJ RUSZAĆ NIE BĘDZIE A PŁYTKA BĘDZIE MI POTRZEBNA TYLKO I WYŁĄCZNIE DO NAUKI PROGRAMOWANIA Z CZYM WIĄŻĘ SWOJĄ PRZYSZŁOŚĆ.

  A więc opisuję.
  2 rezystor, oba podłączone pod Vcc. Jeden podłączony jest pod SDA a drugi pod SCL. Rezystory o wartości 4,7k.

  Tylko tyle mi się udało zdziałać, reszty nie ogarniam.  Mam również pytanie.
  Wiem że przy kwarcu powinien być kondensatorek a raczej 2 każdy po 33p, jednak nie wiem jakiego kwarcu użyć, jaki będzie najlepszy, 16MHz czy 12MHz a może inny i czy to zmieni wartość kondensatorka?

  Proszę o szybką pomoc bo mam okazję kupić tanio części elektroniczne bo likwidują u mnie sklep (a szkoda) a zamknięcie będzie w Sobotę więc mam mało czasu żeby skończyć schemat.

  daję od razu screena i plik do eagle

  Płytka testowa ATMEGA8 (dokończenie / sprawdzenie schematu)
 • Helpful post
  #2
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  Ta dioda to pewnie miał być LED, a wstawiłeś szybką diodę prostowniczą mocy. Sterowanie jej bez opornika skończy się bardzo źle. Diody prostowniczej zresztą też.

  Kwarc możesz użyć jaki chcesz. Kondensatorów to nie zmieni. Wcale nie muszą być 33 - mogą być dowolne z przedziału 15-50pF, byle dwa takie same. Zaraz będzie pytanie "Ale jakiego kwarcu dokładnie mam użyć?". Nie sądzisz chyba że jest jakaś zasada typu "dobre projekty mają kwarc o wartości podzielnej przez 3, a beznadziejne - podzielny przez 5"? Skąd mamy wiedzieć jakiego masz użyć?

  Standardowo brakuje ci jakiejkolwiek filtracji zasilania.

  A teraz moralizatorstwo - nie musisz czytac.

  Jeśli swoją przyszlość wiążesz z programowaniem mikrokontrolerów, to muszę cię zmartwić - mała szansa abyś był to w stanie robić dobrze nie mając wiedzy z zakresu elektroniki, szczególnie zaś z elektroniki cyfrowej. No chyba że chodzi o typową informatykę, wtedy jednak nie bardzo kumam po co uczyć się na ATmega8 skoro można na PC. Programowanie mikrokontrolerów ma zasadniczy związek z elektroniką, gdyż zadaniem mikrokontrolerów jest sterowanie rzeczywistymi układami wykonawczymi elektronicznymi i przyjmowanie danych od rzeczywistych układów pomiarowych elektronicznych (w skrócie oczywiście). Uwierz mi też, że programowanie jest tą prostszą (nie mylić z prostą) rzeczą w całym procesie.

  Dodać też należy, że praca konstruktora elektronika obejmuje:
  1. wymyślenie układu
  2. zaprojektowanie schematu
  3. zaprojektowanie płytki
  4. złożenie płytki
  5. zaprogramowanie układów

  Ty wiążesz swoją przyszłość z jednym z tych pięciu punktów. Jeśli pracodawca będzie miał wybór między tobą, a kimś kto potrafił będzie zrealizować punkty od 1 do 5, to zgadnij kogo wybierze.

  Jeśli uważasz, że piszę pierdoły, to odpowiedz mi na te pytania. Po co ci zewnętrzny EEPROM, skoro ATmega8 ma swój własny wewnętrzny? Jeśli w twoim układzie coś się zepsuje, to jak długo zajmie ci znalezienie błędu nie mając pojęcia o elektronice? Będziesz za każdym razem wołał kogoś na pomoc w takich sprawach?

  Znam kilka osób, które zawodowo zajmują się tylko programowaniem elektroniki. 100% z nich ma ogromną wiedzę z zakresu elektroniki. Bez tego po prostu nie mieliby szans w tym zawodze.

  A jeśli koniecznie chcesz wiązać swoją przyszłość z programowaniem embedded (pomijając to co piszę, że będzie to totalna porażka jeśli nie poznasz podstaw elektroniki, w tym elektroniki cyfrowej w stopniu conajmniej średnim), to zamiast tracić czas nasz i swój - kup sobie gotową płytkę testową za kilkadziesiąt - kilkastet PLN i będzie po problemie. Chcesz teraz oszczędzać, a przez to za 2 tygodnie będzie temat "Jak zaprojektować płytkę", miesiąc później "Jak wykonać swoją własną płytkę", a po kolejnym miesiącu "Coś mi nie działa - co jest źle?".

  4\/3!!
 • #3
  Mega_Man
  Level 12  
  Freddie Chopin prawdę mówisz i się z nią zgadzam. mówiąc zawodowo miałem na myśli języki programowania. W całym projekcie chcę się zacząć uczyć języka no i się trochę "poocierać" o ATMEGA8, bardzo mi się spodobało to że można zrobić coś co było mi wcześniej niedostępne. Zawsze myślałem że zrobić sobie hardware to tylko fabryka potrafi i jak patrzyłem po internetowych sklepach to to co fabryka zrobi nie musi już być tanie. Pogadałem z jedną osobą i dostałem schematy. Próbuję coś z nich wykrzesać żeby zaoszczędzić grosza na pomocach dydaktycznych. EEPROM będzie mi potrzebny (kiedy już trochę rozeznam się z c albo asm) np do zapisu stanów np z termometru. Kasy mam mało a to przez wydatek na nowy komputer a zaoszczędzić sobie mogę bo mam na składzie Atmega8 16 pu, wyświetlacz hd44780 z żółtym podświetleniem, EEPROM 24c08, laminaty z wytrawiarką itp.
  To już ile jest zaoszczędzonego.

  Atmega jaky nie spojrzeć trochę więcej daje moim zdaniem niż zwykły komputer bo ma hmmmmmmm, magię? czar? ten kto jeszcze przesiaduje i gra na swoim commodore64 lub łupie na pegazusie nocami będzie wiedział jak to określić. A programować na emulatorze to chyba każdy przyzna że to żadna nauka.

  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #4
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  Mega_Man wrote:
  EEPROM będzie mi potrzebny (kiedy już trochę rozeznam się z c albo asm) np do zapisu stanów np z termometru.

  To teraz przeczytaj datasheeta tego mikrokontrolera i dowiesz się, że ma on EEPROM wewnętrzny. Po co ci więc dodatowy - zewnętrzny?

  Quote:
  zaoszczędzić sobie mogę bo mam na składzie Atmega8 16 pu, wyświetlacz hd44780 z żółtym podświetleniem, EEPROM 24c08, laminaty z wytrawiarką itp.
  To już ile jest zaoszczędzonego.

  Bardzo niewiele. 4zł + 15zł + 0.7zł + pare zł za laminat i wytrawiacz. Policz sobie teraz swój czas który będziesz musiał poświęcić na zaprojektowanie schematu, płytki, uruchomienie jej i sprawdzenie czy działa. Zreszta - dla tak prostej płytki to najprościej odżałować tej kasy i kupić płytkę stykową.

  Quote:
  Atmega jaky nie spojrzeć trochę więcej daje moim zdaniem niż zwykły komputer bo ma hmmmmmmm, magię? czar? ten kto jeszcze przesiaduje i gra na swoim commodore64 lub łupie na pegazusie nocami będzie wiedział jak to określić. A programować na emulatorze to chyba każdy przyzna że to żadna nauka.

  Nie sugeruję ci emulatora. Sugeruję ci rozpoczęcie od początku - od podstaw elektroniki, ze szczególnym naciskiem na elektronikę cyfrową.

  4\/3!!
 • #5
  Mega_Man
  Level 12  
  Doszedłem do wniosku po twoich wypowiedziach że jednak nie pisane mi jest programować mikrokontrolery. Jak już to skopiuję, zlutuję i zaprogramuję czyjś projekcik i z głowy. Jak popatrzyłem to z tych części co mam zrobię sobie projekcik LCD2USB a potem jeszcze coś z serii V-USB (17-to przyciskowy kontroler na USB).

  Co do płytki to fakt, lutowania by było sporo ale już ją sobie daruję, kasy nie mam żeby kupić płytkę testową za 100-150zł. Tak więc płytki nie robię.

  Ale czy ktoś mógłby dokończyć schemat i wrzucić do tego tematu? Może komuś się przyda.

  (sam schemat sądzę że na pewno wystarczy)
  (tematu nie zamykam żeby można był ten schemat wrzucić)

  Pozdrawiam
 • #6
  Mega_Man
  Level 12  
  Jeżeli ktoś skończy ten schemat i wrzuci do tego tematu temu w podzięce oddaję wszystkie swoje punkty (i tak mi nie są potrzebne).

  Może komuś się schemat przydać.

  Pozdrawiam
 • #7
  Cubaza
  Level 14  
  A co potrzebujesz jeszcze. Napisz mi dokładnie. Czy ten schemat ma być tylko poprawiony czy ma być dołożone do niego coś więcej. Ja bym tam jeszcze diody dołożył na przykład ;) Żebyś widział na diodach na przykład.

  Ja mogę ten schemat poprawić ale potem musisz jeszcze płytkę do tego zrobić. Potem to wytrawić itd :P
 • #8
  Mega_Man
  Level 12  
  @Cubaza

  wystarczy tylko dokończyć schemat, Tam jak rozmawiałem z MasterMatanem o tym to diody itd miały iść jako dodatkowy moduł na "FREE PORTS", w lewym dolnym rogu jest dioda led (nie znalazłem LED w eagle to taką wstawiłem), trzeba tam koło tej diody coś powstawiać, dokończyć koło kwarcu, zabezpieczyć od strony zasilania itd, mówiąc po prostu doprowadzić schemat do stanu działalności. Jeżeli chcesz to możesz machnąć moduł (na goldpinach) pod FREE PORTS np z 5-oma diodami albo diorą (lub kilkoma) RGB, Kilka modułów powinno wystarczyć komuś.

  Pozdrawiam.

  P.S. Oczywiście oddam wszystkie swoje punkty jeżeli wykonasz Cubaza schematy.
 • Helpful post
  #9
  Cubaza
  Level 14  
  Moim zdaniem to ta płytka nie jest funkcjonalna. Przynajmniej dla mnie. Nie lubię mieć ograniczeń takich jak są tutaj.

  Na zasilanie dołożyłem stabilizator plus kondensatory filtrujące. Stabilizator do tego żebyś nie miał problemów z zasilaniem. Nie każdy ma zasilacz około 5V więc wolałem zastosować stabilizator żeby problemów nie było ;)

  Idziemy dalej. Diodę zmieniłem i dołożyłem jedną linijkę diodową oraz diodę RGB :) Jedną bo na "FREE PORT" mamy wyprowadzone tylko 5 końcówek a dioda bierze 3. Nie jestem pewien jej podłączenia bo nie wiem czy mają one być z tranzystorami czy nie. Ale chyba nie ;) Tego nie jestem pewien :P

  A teraz to czego oczekiwałeś czyli schemat:) Jak już mówiłem ja zrobiłbym co całkowicie inaczej :) Tutaj jak zrobisz płytkę to jej nie rozbudujesz za dużo. Ja bym zrobił sam procek i wyprowadził wszystkie porty na goldpiny i łączył kolejne moduły. Tak jak LCD, diody, EEprom, jakieś wyświetlacze siedmiosegmentowe itp.
  --==EDIt==--
  Poprawione błędy . Dzięki za powiedzenie co mam źle :)
 • #10
  Freddie Chopin
  MCUs specialist
  I tak oto schemat kogoś kto nie zna się na elektronice został dokończony przez kogoś kto chyba również nie zna się na elektronice...

  Cubaza wrote:
  Czy aby na pewno dobrze podpiąłeś eeprom?:> Bo moim skromnym zdaniem nie. Z prostego powodu. Linie adresowe są podłączone do masy co nie daje nam sterowania adresami. Zawsze mamy ten sam adres. Zmieniłem to w schemacie na wyprowadzenia PORTA. Tam są teraz linie adresowe.

  Pomijając fakt, że posiadanie EEPROMu na płytce z ATmega8 jest bezsensowne (który już raz o tym piszę), to chyba w ogóle nie wiesz po co są te wyprowadzenia... Proponuję doczytać w protokole I2C.

  Quote:
  Idziemy dalej. Dołożyłem kondensatory na kwarc. Możesz zastosować kwarc 12 lub 16MHz. To na prawdę nie są drogie sprawy a moim zdaniem 16MHz bo 12 możesz wziąć ze środka ATmegi.

  12 ze środka ATmegi? Chyba 8, ale to detal.

  4\/3!!
 • #11
  Cubaza
  Level 14  
  Freddie Chopin wrote:

  Pomijając fakt, że posiadanie EEPROMu na płytce z ATmega8 jest bezsensowne (który już raz o tym piszę), to chyba w ogóle nie wiesz po co są te wyprowadzenia... Proponuję doczytać w protokole I2C.

  Fakt. Nie doczytałem datasheet odnośnie tych wyprowadzeń. Po prostu skojarzenie z innych pamięci gdzie A oznaczało dla mnie adres komórek w pamięci a nie adres "urządzenia". Dlatego popełniłem ten błąd.
  Quote:

  12 ze środka ATmegi? Chyba 8, ale to detal.

  I tutaj też się zgodzę. Fakt 8MHz. Przepraszam za pomyłkę.


  Dzięki wielkie Freddie Chopin za poprawienie moich błędów. Dzięki :)
 • #12
  Mega_Man
  Level 12  
  Czyli płytka jest dokończona i powinna działać gdyby się ją złożyło?

  Bo jak tak to wedle umowy oddaję punkty za pracę.
 • #13
  Cubaza
  Level 14  
  Schemat jest raczej dobry. Tak na 90% bo nie sprawdzałem wszystkich Twoich połączeń. Jednak jest to schemat a nie płytka. Do płytki jeszcze bardzo długa droga. Musisz ułożyć elementy połączyć ścieżkami i tak dalej.

  Ja nie chcę punktów. Mam swoje i nie są mi aż tak potrzebne :) Tak, że sobie je zachowaj bo Tobie mogą się kiedyś przydać :)
 • #15
  IMEX
  Level 20  
  Ja bym proponował taki programator - na portalu internetowym Alledrogo - jest po 170 zł
  Płytka testowa ATMEGA8 (dokończenie / sprawdzenie schematu)

  Mam takowe i proponuje niewpełni poskładane bo do podstawowych uruchomień 60% elementów jest niepotrzebnych :-) - cena u mnie to 100zł i procesorek atmega 8 gratis

  pozdrawiam

  Nieopłacalna iest robota żeby to samemu sklecać -