Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukanie usterki - PŁYTA GŁÓWNA - dla fachowców

jangok 12 Lip 2009 16:11 7977 15
  • #1 12 Lip 2009 16:11
    jangok
    Poziom 8  

Spotkałem się już kilka razy z czymś takim że płyta główna "startuje" ale niestety polega to na tym że zasilacz uruchamia się i wentylatorek od procesora. Można też wyczuć nagrzewanie się grafiki (wentylatorki też pracują) i pamięci - czyli prąd tam jest... ale nic poza tym, nie startuje - nie pika, nie włącza się monitor... itd.
    W związku z tym mam pytanie do fachowców, elektroników, serwisantów: czy jest możliwość zdiagnozowania co tak naprawdę dolega płycie? np. sprzętem pomiarowym - tzn. chciałbym wiedzieć który element padł i czy jest możliwość naprawienia tego w domowych warunkach i przy średniej znajomości elektroniki.

0 15
  • Sklep HeluKabel
  • #2 12 Lip 2009 16:34
    glecki
    Poziom 20  

Kolego zacznij od elementów które możesz sam,we własnym zakresie wymienić.Zacznij od zasilacza choć jak twierdzisz że wentylatory startują uszkodzenie zasilacza jest mało prawdopodobne.Następnie karta grafiki.Pożycz od kogoś inną do podstawienia.Na czas testów zalecam odłączenie twardego dysku.Następnie RAM.Jeśli masz więcej "kości"wyciągnij wszystkie i włóż tylko tą pożyczoną.Jeśli to nie da efektu pozostaje procesor.Niestety procesorów jest cała gama więc z pożyczeniem odpowiedniego może być problem.Do tego demontaż i montaż nowego wymaga fachowości (pasta termo przewodząca,brak ładunków elektrostatycznych itp.).Jeśli żadna z powyższych operacji nie przyniesie efektu masz uszkodzoną płytę główną a z tym w domowych warunkach sobie nie poradzisz.
    Jedyne co możesz zmierzyć miernikiem w domowych warunkach to napięcie wyjściowe stabilizatorów.W różnych płytach różne:zawsze jest 5V stabilizator będzie oznaczony LM 7805 albo coś podobnego,12 V oznaczony 7812 itd.Optyczna ocena kondensatorów elektrolitycznych.Sprawdź czy nie są spuchnięte.To wszystko co możesz zrobić w domowych warunkach.

0
  • #3 13 Lip 2009 00:05
    pipinet
    Poziom 18  

glecki napisał:
    Zacznij od zasilacza choć jak twierdzisz że wentylatory startują uszkodzenie zasilacza jest mało prawdopodobne.

Bzdura

Poza tym. Kolega nie napisał, że nie dysponuje sprzetem innym niż miernik uniwersalny.

1
  • #4 13 Lip 2009 00:08
    699643
    Użytkownik usunął konto  
  • Sklep HeluKabel
  • #5 13 Lip 2009 00:14
    Pytong
    Poziom 32  

7805 w zasilaczu zazwyczaj jest :> co do reszty to poplątanie z inną bajką :)

0
  • #6 13 Lip 2009 00:21
    699643
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 13 Lip 2009 00:32
    Pytong
    Poziom 32  

MasterOver napisał:
    Racja, 7805 jest w zasilaczu, ale nie impulsowym, czyli takim, jak komputerowy, no chyba, że coś się zmieniło w ich budowie, o czym nie wiem,:)

A jednak jest :> zazwyczaj choć nie zawsze w linii tzw. 5VSB

0
  • #8 13 Lip 2009 10:55
    jangok
    Poziom 8  

Komputer nie był podkręcany, wszystkie wyżej wymienione czynności wykonałem zanim napisałem ten post... oprócz procka - bo chwilowo nie mam innych na AM2. Aha.. może jeszcze powiem że w ciągu około miesiąca spotkałem się z czterema takimi płytami z takimi objawami - może to ma coś wspólnego z burzami które nawiedziły polskę w ostatnim czasie....???

0
  • #9 13 Lip 2009 16:40
    Driver-
    Poziom 38  

jangok napisał:
    może jeszcze powiem że w ciągu około miesiąca spotkałem się z czterema takimi płytami z takimi objawami - może to ma coś wspólnego z burzami które nawiedziły polskę w ostatnim czasie....???
    Niestety tak może być. Już w tym roku miałem kilkanaście przypadków uszkodzenia sprzętu elektronicznego w tym komputerów, monitorów, modemów, routerów itp. spowodowanego przepięciami powstałymi na skutek wyładowań atmosferycznych (opisuję rodzaj i rozmiar uszkodzeń dla PZU). Wyładowanie atmosferyczne ma potężną energię i wywołuje przepięcia, nie tylko w miejscu bezpośredniego uderzenia głównego czy jego odnogi, również w promieniu od paruset do kilkuset metrów na skutek indukcji elektromagnetycznej. Impuls prądu i napięcia jest tym większy im dłuższe są przewody różnego rodzaju sieci (energetyczne, telefoniczne informatyczne itd.), przewody działają jak antena. W zeszłym roku niespodziane wyładowanie w odległości ~400m zawiesiło mi kompa. Ochrona odgromowa niestety nie daje 100% ochrony od przepięć wywołanych indukcją elektromagnetyczną, dlatego najlepszym zabezpieczeniem jest odłączenie kabli sieci energetycznej i LAN lub modemu itp.
    Piszesz że masz do dyspozycji jedynie miernik uniwersalny, więc poza oceną wzrokową i dotykową, jedyne możesz sprawdzić napięcia na złączu zasilacza. Opis złącza znajdziesz w necie bez problemu, wartości napięć powinieneś mieć podane na zasilaczu. Nie polecam testowania metodą podmiany podzespołów ze sprawnego sprzętu, gdyż może się to skończyć ich uszkodzeniem, możesz to zrobić ale musisz się z tym liczyć. W uszkodzonym sprzęcie mogą występować stany nieustalone (przejściowe pomiędzy logicznymi L i H), podczas których z zasilania pobierany jest największy prąd, to właśnie może być niebezpieczne dla podmienianych podzespołów. Najlepszym sposobem jest odłączanie podzespołów, jeśli płyta i procesor są sprawne to podczas testu POST (program w BIOSie) w czasie rozruchu komputera POST powinien zgłosić błędy dźwiękiem z głośniczka systemowego. Natomiast jeśli głośniczek nie wydaje żadnych dźwięków, po usunięciu wszystkiego co można odłączyć, to istnieje duże prawdopodobieństwo uszkodzenia płyty lub procesora. Jeśli masz ubezpieczenie mieszkania od następstw "sił wyższych" pożar, zalanie przepięcia itp. (sprawdź w polisie) to zawsze możesz żądać odszkodowania za straty, podając jako powód przepięcie wywołane uderzeniem pioruna. Może być wymagana ocena stanu technicznego sprzętu, wydana przez wskazaną przez ubezpieczającego placówkę. Jak nie masz ubezpieczenia no to masz pecha. Tak czy inaczej życzę powodzenia w nierównej walce z elektroniką :D

0
  • #10 13 Lip 2009 20:21
    ufol
    Poziom 23  

Przy diagnozowaniu uszkodzenia całego komputera najszybszą metodą jest podmiana komponentów. W ten sposób można wskazać uszkodzony podzespół komputera. Należy jednak pamiętać o tym co napisał wyżej Kolega Driver- oraz zawsze sprawdzać na stronach producentów kompatybilność podstawowych podzespołów tj. płyty głównej, CPU oraz pamięci RAM. W Twoim przypadku podmiana komponentów wskazuje na uszkodzenie płyty głównej (nie próbowałeś jeszcze tylko podmiany CPU).

Diagnozowanie usterek płyt głównych w domowych warunkach jest oczywiście możliwe ale dużo zależy od posiadanej wiedzy oraz odpowiedniego sprzętu pomiarowego.

Posiadając miernik uniwersalny oraz podstawową wiedzę na temat elektroniki jesteś w stanie zmierzyć podstawowe napięcia (tak jak napisał już Kolega Driver-) na płycie głównej oraz rezystancje na głównych gałęziach zasilających (pod kątem zwarć). Multimetrem możesz sprawdzić praktycznie wszystkie magistrale pod kątem zwarć lub zimnych lutów (również uszkodzeń mechanicznych obwodu drukowanego). Możesz pokusić się również o sprawdzenie poszczególnych resetów (tu jednak łatwiej byłoby z odpowiednią dokumentacją techniczną.

Jeżeli chcesz się pobawić w pomiar napięć i zwarć to poniżej umieszczam przykładowe schematy zasilania dla platformy Intela oraz AMD.

INTEL

AMD

0
  • #11 14 Lip 2009 11:52
    jangok
    Poziom 8  

Jeżeli to kogoś zainteresuje, ewentualnie będzie wiedział o co chodzi to:

Płyta 865PE Neo 2-P daje komunikat E0 (na karcie POST) - bios ami - "jeśli kontroler napędu dyskietek jest dostępny, następuje jego inicjalizacja. Następuje sprawdzanie jego pierwszych bazowych 512 KB pamięci.

a płyta K9N Neo daje komunikat D4 też ami bios... w tabeli: "Powrót do trybu rzeczywistego. Wykonywanie kodów poprawek OEM oraz ustawianie stosu"

Obydwie płyty były podpięte tylko do napięcia i miały wpięty jedynie procesor.

0
  • #12 14 Lip 2009 13:38
    maroslaf
    Poziom 12  

wyciągnij wszystkie flaki z kompa włącz PG z samym prockiem i na zasilaczu - wywal pamięci ram sprawdź czy ci płyta pyka - jak nie pyka masz płytę pykniętą bo pykać powinna

0
  • #13 14 Lip 2009 18:28
    ufol
    Poziom 23  

:arrow: jangok - Tak w pierwszym jak i w drugim przypadku system (BIOS) informuje Cię o braku pamięci RAM. Obsadź jeden z banków odpowiednim modułem pamięci i sprawdź co się dzieje dalej.

0
  • #14 14 Lip 2009 18:51
    jangok
    Poziom 8  

ufol napisał:
    :arrow: jangok - Tak w pierwszym jak i w drugim przypadku system (BIOS) informuje Cię o braku pamięci RAM. Obsadź jeden z banków odpowiednim modułem pamięci i sprawdź co się dzieje dalej.

Z pamięcią czy bez pamięci kod ten sam

0
  • #15 14 Lip 2009 19:13
    Jack14
    Poziom 38  

"jangok" czy już masz i podstawiłeś inny procesor czy dalej sprawdzasz na tym samym?
    Ram tylko jeden "sprawdzony" do banku 0, "sprawna karta graficzna" i "zasilacz" (głośniczek podłączony w odpowiednie miejsce).
    Podaj wyniki.

0
  • #16 29 Wrz 2009 17:00
    jjjonasz
    Poziom 18  

Cytat:

Płyta 865PE Neo 2-P daje komunikat E0 (na karcie POST) - bios ami - "jeśli kontroler napędu dyskietek jest dostępny, następuje jego inicjalizacja. Następuje sprawdzanie jego pierwszych bazowych 512 KB pamięci.
    a płyta K9N Neo daje komunikat D4 też ami bios... w tabeli: "Powrót do trybu rzeczywistego. Wykonywanie kodów poprawek OEM oraz ustawianie stosu"

Ja znam ciekawszą interpretację tych kodów:

D3, D4, E0, E5, A4 (AMI)

(1)Change BIOS
    (2)Check Memory CLK is ok or not
    (3)Check Memory voltage is ok or not, especially 2.5V, 3Vdual,
    1.25Vtt
    (4)Check SM BUS is ok or not
    (5)Check MA,MD,CAS,RAS,CKE…signal is Open or Short
    (6)DIMM socket not clean or bad
    (7)Check HA,AD,CPU control signal is open or Short

0