Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Problem z termotransferem. Użyć laminarki ? - Jak ?

12 Lip 2009 17:36 2199 12
  • Poziom 21  
    Witam,

Mam dosyć żelazka, zawsze po prasowaniu i odklejeniu papieru od laminatu serce mi przyspiesza ponieważ na ścieżkach są takie braki tonera.

Problem z termotransferem. Użyć laminarki ? - Jak ?

Wszystko było by dobrze, ale sytuacja "1" to niemożliwa praca układu! (Przerwana Ścieżka). Może mi ktoś powiedzieć czego tak się robi?
    TO WSZYSTKO SIĘ Dzieje PRZED trawieniem.

Ja myślę, że to wina złego przyprasowania. W ten drugi problem jak przerobić laminarkę aby grzała 180°C ???
    Inna możliwość to TONER.

Proszę o jakieś podpowiedzi co mam zrobić aby ścieżki nie były takie podziurawione.

Pozdrawiam.
  • PCBway
  • Użytkownik usunął konto  
  • PCBway
  • Poziom 20  
    Może zbyt mała temperatura żelazka i kwestia mocniejszego dociśnięcia? W sumie też tak jak opisujesz raz mi się zdarzyło.A z tymi 15 minutami.. to tyle ścierasz już toner ze ścieżek?polej to rozpuszczalnikiem i od razu zmyjesz toner. A przed prasowaniem to nie tylko polewaj tym zmywaczem, ale drobnym papierem wyszlifuj, ja używam 1200, a potem to już kwestia odpowiedniego ustawienia temperatury żelazka, docisku..
  • Poziom 33  
    Co prawda ja nie robię płytek termotransferem, ale używanie zmywacza do paznokci celem odtłuszczenia płytki nie jest najlepszym pomysłem. Przecież zawiera on różne składniki które zostaną na płytce po odparowaniu rozpuszczalnika. Już lepiej użyć np. czystego acetonu.
  • Poziom 21  
    *15 min to ja czyszcze płytkę gąbką do garnków w wodzie z detergentem.

Zelazko ma 1kW mocy, ustawiam na 2.5 Zakresu i opieram się o żelazko z całej siły. Teraz zrobiłem płytkę i wyszła super (ścieżki 12milsów).

Jak wydrukowałem wzór na parierze od (chyba Faksu) papier po przejściu przez drukarkę został spalony :D (SERIO) Cały czarny. Ale to mi nie przeszkodziło przyprasowałem i działa.

Wadą tego papieru jest to, że nie widać za dobrze gdzie jest toner :D
    Zaletą jest, że mam go 2kM. :D

PS: Zapytam jeszcze jak można podgrzać do 50*C B327 grzałką akwarystyczną ? Narazie robie to na zasadzie łaźni wodnej. Jak można to zrobic ??
  • Poziom 20  
    hubertfab napisał:

Jak wydrukowałem wzór na parierze od (chyba Faksu) papier po przejściu przez drukarkę został spalony :D (SERIO) Cały czarny. Ale to mi nie przeszkodziło przyprasowałem i działa.

Wadą tego papieru jest to, że nie widać za dobrze gdzie jest toner :D
    Zaletą jest, że mam go 2kM. :D

Nie spalony... Najwyraźniej to papier do faksu termicznego, w związku z czym pod wpływem temperatury w drukarce zmienia kolor na czarny.

Ja drukuję na Samsungu ML-2010 i zwykłym papierze kredowym i jest ok. Płytka przed termotransferem scierana papierem ściernym (800-1000), zmywana izopropanolem i dobrze wysuszona. Stare żelarko odwrócone do góry nogami, ustawione na max, płytkę przyciskam "pałeczkami" z tkaniny przez ok. 2-3 min. Potem na 15 min. do wody z detergentem i na koniec zdzieranie resztek papieru kawałkiem miękkiego plastiku (np. "tazo" z chipsów :) ).
  • Poziom 14  
    Witam. Nie będę zakładać nowego tematu, bo mój dotyczy tego samego. Drukowałem na papierze takim błyszczącym i ścieżki były praktycznie przeźroczyste. Teraz zamówiłem folie do termotransferu. Mam nadzieję, że się nada. Jakie macie o niej opinie?

A druga sprawa to czy opłaca się kupować to:http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/48824/zbiornik+do+trawienia+plytek.html
    Bo cena trochę zabójcza, ale przydał by mi się taki zbiorniczek.

Jeszcze jest trzecia sprawa xP. Ma ktoś jakiś tutek jak wykonywać płytki SMD. Od podstaw skąd wziąć klej, czy może być kropelka, no i co to za cyna jest, że się do piekarnika wkłada.
  • Poziom 14  
    karol57 napisał:

A druga sprawa to czy opłaca się kupować to:http://www.sklep.avt.com.pl/p/pl/48824/zbiornik+do+trawienia+plytek.html
    Bo cena trochę zabójcza, ale przydał by mi się taki zbiorniczek.

Moim zdaniem się nie opłaca ;) Moim zdaniem lepiej jest ją zrobić samemu o przeszło połowę taniej. Kilka tematów z forum odnośnie wykonywania wytrawiarek do płytek:
    Wytrawiarka 1
    Wytrawiarka 2
    Wytrawiarka 3
    Wytrawiarka 4

Na temat pozostałych dwóch pytań niech ktoś inny się wypowie ;)
  • Poziom 21  
    Gdzie mogę dostać grzałkę do wytrawiarki?

Akwarystyczne mają tylko 25*C - 32*C. A przydało by się z 45*C.

Pozdrawiam. :|

Dodano po 55 [minuty]:

karol57 napisał:
    Ma ktoś jakiś tutek jak wykonywać płytki SMD. Od podstaw skąd wziąć klej, czy może być kropelka, no i co to za cyna jest, że się do piekarnika wkłada.

Może być kropelka.

Ale nie zorumiem po co wkładać PCB do Piekarnika ???
    Nie lepiej przylutować elementy lutownicą ???
  • Poziom 14  
    Ale jest jeszcze takie coś, że tylko dajesz na styki po kropelce i ja wrzucisz do piekarnika to się roztapia i cyna robi czy jakoś tak.
  • Poziom 31  
    Witam
    Pozwolę sobie jeszcze wrócić do tematu termotransferu i odtłuszczania powierzchni miedzi przed prasowaniem, bo to moim zdaniem 75% sukcesu :!: Najbardziej niezawodną metodą odtłuszczania u mnie jest przecieranie powierzchni płytki tamponem, watą zanurzoną w papce wykonanej ze zwykłego technicznego wapna palonego i wody. Papka ma mieć konsystencję gęstej śmietany. Wapno takie zawsze zawiera w sobie drobiny nierozpuszczalnego węglanu wapnia, który znakomicie i delikatnie poleruje powierzchnię, natomiast wodorotlenek wapnia wchodzi w reakcję z tłuszczem, usuwając go. Po dokładnym przetarciu zmywamy bieżącą wodą. Efekt świetny, płytki zawsze wychodzą, toner nie do zdrapania paznokciem! Zmywanie benzyną lekką czy acetonem daje gorszy efekt, natomiast płyn do naczyń+myjka nie dają zgoła żadnego :P Trzeba pamiętać, że wapno jest żrące - chronić oczy, skórę, ubranie. Jakoś nikt nie chce przekonać się do tej metody, a przecież jest ona i łatwa i tania...
    Pozdrawiam