Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

transformator 24V DC budowa

12 Jul 2009 23:14 3672 15
  • Level 21  
    Witam. Czy mogę do transformatora ochronnego 24V prądu przemiennego podłączyć diodę prostowniczą, z zwykłego prostownika i zasilać nim elektrozawór 24V DC?.Za odpowiedź z góry dziękuję.
  • Level 43  
    Proponuję poszukać prostowników jedno i dwu połówkowych oraz popularnego mostka Graetza. www.edw.com.pl/ea

Popraw temat, bo żaden transformator nie będzie pracował przy prądzie stałym. Masz jakąś wizję jak to ma działać konkretnie czy też byle tylko to jakoś sklecić?
  • Level 15  
    Aby wykorzystać ten transformator sprawdź jaką ma moc i czy jest ona wystarczająca do twojego ustrojstwa. Po stronie wtórnej mostek graetza i kondensator. Zmierz napięcie. W zależności od tego co zmierzysz będzie jeszcze potrzebny stabilizator 7824(jeśli napięcie będzie wyższe) lub nie.
    Jeśli napięcie bez stabilizatora będzie niskie to stabilizator bardzo je stłumi, a dla Twojego zastosowania nie będzie potrzebne dokładne napięcie chyba.
  • Level 21  
    Ten elektrozawór to do prasy hydraulicznej, ma 2A 24V DC . Jakie parametry ma transformator to nie wiem , nie ma tabliczki, ale był przy stole ślusarskim , do oświetlenia.
  • Level 15  
    2A*24V =~ 48W.
    Oświetlenie chyba powinno mieć więcej ale nie koniecznie. Sprawdź czy się nie będzie grzał. Mostek graetza ma 4 nóżki . Są oznaczone- nie będziesz miał problemów. Pomiędzy + i - na wyjściu daj kondensator elektrolityczny np 4700uF. Nie pomyl polaryzacji - plus do plusa ma być! Powiedz w sklepie o co chodzi to Ci pomogą.
  • Level 43  
    Chwila, jak dasz kondensator filtrujący to napięcie wzrośnie do ok 33V, może spaść pod obciążeniem do ok 30V. Trzeba stracić kilka wolt i niestety przy tym trochę ciepła. Do stabilizacji się nada LM350 (z radiatorem) lub można zrobić coś może nie najcudniejszego ale prostego. Masz jakieś tranzystory mocy w obudowie min TO-220 lub większej?
  • Level 15  
    Stabilizator 78S24 z radiatorem będzie prostszym rozwiązaniem.
    Ta wersja jest na 2A.
  • Level 21  
    Ten elektrozawór z tego co się dowiedziałem ma tolerancję napięcia +- 10procent. Mam goły transformator i nic po za tym.
  • Level 15  
    To idź do sklepu!! Na zakupy wydasz 4złote..
  • Level 43  
    No to czekają cię zakupy. Mostek min 3A, kondensator 4700µF/35V, stabilizator 78S24 lub jeśli nie będzie takiego to LM350 (plus dwa rezystory 2,2kΩ i 120Ω) oraz radiator rozmiarów.... zupki chińskiej.
  • Level 15  
    Uhm. Radiator może okazać się duży., ale może taki z procesora leżący w szufladzie będzie ok :-)
  • Level 21  
    Mam prostownik z spalonym transformatorem , może od niego coś by się nadawało.
  • Level 26  
    W prostowniku może i znajdziesz jakiś radiator, ale kondensatorów filtrujących ani układów LM* raczej nie.
  • Level 21  
    Znajdę kondensatory i odpowiednie układy , bo wiem teraz czego szukać . Wszystkim co pomogli bardzo dziękuję.
  • Level 38  
    Panowie, a po co komplikujecie prostą sprawę? po co filtr, stabilizator - to tylko kłopot i koszty, nie mówiąc o ryzyku montażu dla nowicjusza, oraz ryzyku spalenia całości przy byle zwarciu (a o to nietrudno w takich warunkach - prasa).
    Wszystko wskazuje, że ów zawór będzie poprawnie działał zasilany wyprostowanym dwupołówkowo napięciem z owego trafa. Takie trafa bezpiecznego oświetlenia były produkowane o mocy 60VA i 100VA - więc się nadadzą - jeśli się mylę - proszę mnie poprawić. Mostek Gretza i gotowe. Ewentualnie (gdyby zwór "buczał - 100Hz) można spróbować dołożyć niewielki elektrolit - w tym przypadku rzędu 470mikroF/40V. Taki elektrolit wprawdzie podniesie napięcie do ok. 34V, ale przy obciążeniu R=12ohm nastąpi spadek napięcia a tętnienia spadną
  • Level 21  
    Kupiłem cały zasilacz , takie przeróbki uważam za bezsensowne, temat trzeba zamknąć lub skasować.