Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy wzmacniacz gitarowy uszkadza bezpiecznik, słychać przydźwięk z głośnika

13 Lip 2009 00:26 2821 5
  • Poziom 17  
    Witam. Jeśli chodzi o lampy, moja praktyka jest niewielka, (na koncie mam jedynie działającego gitarowca na 2xECC83 i EL84) jednakże, z elektronika radze sobie chyba nieźle. Znajomy ma wzmacniacz gitarowy na dwóch lampach EL34. Pewnego dnia spalił mu się bezpiecznik po stronie pierwotnego uzwojenia trafa sieciowego. Po wymianie na nowy i załączeniu żarzenia lamp, w głośniku pojawia się dosyć głośny, tak jakby przydźwięk sieciowy. Po załączeniu napięcia anodowego, wzmacniacz pali bezpiecznik. Transformator wyjściowy po stronie pierwotnej ma jedno uzwojenie z odczepem w środku. pomierzyłem multimetrem opór miedzy nóżkami lamp wyjściowych i okazało się, iż jedna z lamp ma zwarcie około 10 omów miedzy żarzeniem a anodą. Czy jest to możliwe, żeby ów przydźwięk był powodowany przez przebicie żarzenia na anodę? (lampy w końcówce mocy żarzone są napięciem przemiennym) Chciałbym dowiedzieć się, co mogłoby powodować podobne objawy w takim wzmacniaczu, jak również, czy wymiana lamp niesie ze sobą duże ryzyko uszkodzenia nowej pary?
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Przydźwięk spowodowany jest właśnie przez to zwarcie. Uszkodzenie wystąpiło przypadkowo i nie jest spowodowane niepoprawną pracą pozostałych podzespołów. Konieczna jest wymiana lampy (przynajmniej tej uszkodzonej).
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    W EL34 pracujących przy wysokich (600-700V) napięciach anodowych takie rzeczy się zdarzają :idea: Nóżka żarzenia sąsiaduje w cokole z nóżką anody. Potrzeba jedynie troszkę brudu, wilgoci i czasu, aż przebity zostanie bakelitowy cokół. Wyjmij obydwie lampy i obadaj cokoły. Po starannym wyszlifowaniu cokołu z węgla i umocowaniu nóżek mocnym klejem, taka lampa jest całkiem sprawna :D

PS. Podstawki też obejrzyj.
  • Poziom 17  
    Dziękuję za fachowe porady :) Wg schematu tego wzmacniacza, na środkowym odczepie uzwojenia pierwotnego trafa wyjściowego jest jedynie 444V, więc na samej anodzie pewnie odrobinę mniej. Zapomniałem jeszcze dodać, że w tych lampach coś lata, tj brzęczą przy potrząsaniu. Kupię dziś nowe lampy, a w starych spróbuję przyjrzeć się tym cokołom. Pozdrawiam :)
  • Pomocny post
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe
    Jeśli na podstawkach jest węgiel wymiana lamp niewiele da. Trzeba albo dobrze wyczyścić podstawki, albo także je wymienić.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Witam. Niestety, jeżeli nastąpiło przebicie w cokole lampy to żadne czyszczenie i inne zabiegi nie pomogą i lampa strzeli ponownie, bo bakelit
    w cokole stracił własności izolacyjne. Zrobiłem to we wzmaku i po ok miesiącu strzeliło znowu a posiadacz sprzętu miał pretensję do mnie, że od razu nie wymieniłem lampy. takie przebicia zdarzają się z powodu przepięć
    w końcówce mocy i lampy preampa powinny mieć ograniczone pasmo przenoszenia -vide schemat końcówki mocy Mesa Boogie. Pozdrawiam- Zygmunt.