Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowanie kondensatora, soft-start, problem z tranzystorem

13 Lip 2009 14:36 2389 13
 • Poziom 14  
  Witam wszystkich.

  Mam fragment schematu jak na obrazku:
  Ładowanie kondensatora, soft-start, problem z tranzystorem

  Zasilanie to wycięte końcówki sinusoidy dwópołówkowo wyprostowane:
  Ładowanie kondensatora, soft-start, problem z tranzystorem

  Kondensator ma wygładzić to zasilanie i takie "stałe 225V" podać na obciążenie (tu dla przykładu żarówka).

  Gdy kondensator jest częściowo naładowany to nie ma problemu. Włączamy zasilanie całość płynie przez rezystor i kondensator się doładowuje, a później tranzystor go zwiera i całość płynie przez niego

  Gdy kondensator jest całkowicie rozładowany tranzystor pada przy podłączeniu układu.

  Co jest źle, co zmienić, co dodać... Na jaki parametr tranzystora zwrócić uwagę, żeby dał radę.

  [ZMIENIŁEM pierwszy obrazek wg sugestii kolegi harlejowiec]
  ___

  pierwszy post
 • Poziom 25  
  Zwróć uwagę że wartość szczytowa napięcia zasilającego jest większa. Napięcie to będzie wynosiło więcej jak 300V. Musisz dobrać tranzystor tak, aby napięcie Uds tranzystora było większe od tego napięcia szczytowego. Na schemacie masz błąd w postaci zwarcia kondensatora drutem.
 • Poziom 14  
  Oj tak przepraszam za ten błąd. Tej linii rzeczywiście tam być nie powinno (wszyscy wiedzą o którą chodzi). Tranzystor mam 400V 10A, a wartość szczytowa napięcia zasilającego może i jest większa, ale w tym przypadku jest tak jak napisałem. Sa to wycięte końcówki sinusoidy dwópołówkowo wyprostowane. Więc może przy wahaniach sieci są nieco większe, ale sa to zmiany niewielkie.
 • Poziom 25  
  Spróbuj jeszcze dać rezystor szeregowy na bramkę gdyż to od tej strony może go uszkadzać. Opisz dokładnie jak ma to działać co steruje tranzystorem npn i jak długo on przewodzi.
 • Poziom 14  
  Tranzystorem, a w zasadzie transoptorem steruje mikrokontroler. I załącza się on po czasie który powinien wystarczyc do naładowania kondensatora. Przewodzi juz do końca. Załączam go i tak juz zostaje.
 • Poziom 25  
  Z tego wychodzi że w momencie gdy pół-fale napięcia zasilającego są przy zerze to pojawia się napięcie z kondensatora między bramką a drenem tranzystora. Napięcie to jest tak duże że powoduje przebicie dielektryka bramki. Zastosuj diodę podłączoną szeregowo do tranzystora na końcówce drenu. Zapobiegnie to pojawiającemu się ujemnego napięciu Ugd.
 • Poziom 14  
  No to dlaczego wystarczy, że przy włączaniu układu, kondensator jest choćby do 50V naładowany, żeby wszystko działało jak należy?
 • Poziom 25  
  Spróbuj zastosować tranzystor na większe napięcie Uds.
 • Poziom 14  
  Czy to ma związek z pikiem prądu który powstaje gdy kondensator jest całkowicie rozładowany? Bo tak sobie myśle. Skoro rozładowany kondensator dla prądu zmiennego jest zwarciem to jaki duży prąd w momencie załączania musi tam popłynąć, a ten prąd na równoległym połączeniu rezystora 180Ω i MOSFETA może spowodować duży spadek napięcia. Czy ten spadek może być większy niż wartość szczytowa napięcia zasilania?
 • Poziom 25  
  Większy nie ale równy.
 • Poziom 14  
  No to nie powinno nic złego się dziać, bo próbowałem MOSY na 400 i na 500V. I wszystkie się paliły. Takie próby kosztują, więc powstał ten temat. Co je zabija (gdy kondensator jest rozładowany)?
 • Poziom 2  
  Jak masz rozładowany kondensator i włączysz tranzystor to na 100% go spalisz (bez rezystora w szereg, który ograniczy udar prądowy). Musisz dać w szereg (z tranzystorem) rezystor aby ograniczyć prąd tranzystora w takim układzie jak narysowałeś.
 • Poziom 43  
  Widzę tu dwa problemy:
  1.Przy dużym du/dt na drenie tranzystor będzie się włączał samoczynnie, nie będzie to całkowite włączenie, więc straty mocy będą duże i to może doprowadzić do uszkodzenia. Żeby do takiego włączenia nie dochodziło, obwód wysterowujący bramkę musi mieć małą rezystancję w stanie niskim i odprowadzić prąd płynący przez Cgd.

  2. Wysokie du/dt i kondensator w obwodzie - skutkiem tego prądy impulsowe płynące w czasie zbocza narastającego są bardzo wysokie. Żeby zniwelować to zjawisko należy dodać indukcyjnośćw obwodzie albo zmienić kształt przebiegu na taki
  Ładowanie kondensatora, soft-start, problem z tranzystorem
 • Poziom 35  
  Przy analizowaniu stanów nie ustalonych po włączeniu zasilania obwodów zawierających elementy bierne, czyli cewki i kondensatory, bardzo pomaga przyjęcie założenia że w chwili włączenia zasilania kondensator "stanowi zwarcie" a cewka "stanowi przerwę".

  W przypadku tego schematu kondensator w chwili włączenia zasilania "stanowi zwarcie", dren tranzystora podłączony bezpośrednio do zasilania bez żadnego ograniczenia prądu. Gdy tranzystor (od strony bramki) w stanie przewodzenia, mamy zwarcie na krótko.
  Rada na to, w chwili włączania zasilania tranzystor układowo nie powinien przewodzić, powinien być zatkany (po chwili kondensator naładuje się przez rezystor 180Ω), albo wprowadzić ograniczenie prądu ładowania kondensatora.
  Gdy kondensator częściowo naładowany, równoznaczne z mniejszym prądem w chwili włączenia, kondensator "stanowi mniejsze zwarcie".

  Można w szereg z kondensatorem dodać rezystor lub dławik (indukcyjność).