Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Spowolnienie wentylatora w zasilaczu

pawel1257 13 Jul 2009 15:29 6320 24
 • #1
  pawel1257
  Level 10  
  Witam. Chciałbym spowolnić obroty wentylatora w zasilaczu modecom mc-350. Do tego celu chce zastosować rezystor tylko nie wiem czy długo on wytrzyma i się nie spali.
 • #2
  Mery84
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie rezystor, a tradycyjny już układ regulatora na LM317, którego schematy i opisy są na forum.
  Pierwszy krok zrób do FAQ tam jest wątek o LM317, a resztę znajdziesz szukając w tym dziale jest tego mnóstwo.
 • #3
  pawel1257
  Level 10  
  a czemu rezystor był by zły ?
 • #4
  mgpentium
  Level 16  
  Spowolnienie wentylatora w zasilaczu
  Prosto z elektrody. A poza tym to nie widzę powodu dlaczego miałby się spalić odpowiednio dobrany rezystor z dużą mocą.
 • #5
  User removed account
  User removed account  
 • #6
  pawel1257
  Level 10  
  Potencjometr mam w domu ,ale chyba jednak podłącze rezystor w takim razie.
 • #7
  User removed account
  User removed account  
 • #8
  pawel1257
  Level 10  
  potencjometr ma długą żywotność ? żebym zasilacza przez przypadek nie spalił ,bo nie wiadomo jak z mocą tego potencjometru, który mam.
 • #9
  User removed account
  User removed account  
 • #10
  mgpentium
  Level 16  
  MasterOver wrote:
  Nie podłączaj rezystora, tylko potencjometr, bo masz wtedy możliwość płynnej regulacji obrotów.


  MasterOver wrote:
  Wystarczy rezystor, nie ma po co komplikować sobie życia. Potencjometr obrotowy to koszt może 2 złotych. Prosto, szybko, przyjemnie.


  To się raczej kupy nie trzyma co piszesz :).

  Dodano po 1 [minuty]:

  pawel1257 wrote:
  potencjometr ma długą żywotność ? żebym zasilacza przez przypadek nie spalił ,bo nie wiadomo jak z mocą tego potencjometru, który mam.

  Jaki masz ten potencjometr ? Ile ohm i ile mocy ?
 • #11
  User removed account
  User removed account  
 • #12
  mgpentium
  Level 16  
  To popraw to jak najszybciej :).
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  iron64
  Level 41  
  Sam potencjometr wyzionie ducha dość szybko (chyba, że zastosujemy drutowy). Mery dobrze prawi, LM jest bardzo dobrym rozwiązaniem.
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  iron64
  Level 41  
  Trele morele, byle wentylatorek 2W, potencjometr 0.25W. Działać będzie w przedziale 0-10%, dasz 15% i po ptokach. Proste.
 • #17
  User removed account
  User removed account  
 • #18
  pawel1257
  Level 10  
  wentylator o ile pamiętam to jest na 12V i 0.30A i chce żeby chodził na 8.50 V , a potencjometr mam ze słuchawek.
 • #19
  Karaczan
  Level 41  
  Za maly potencjometr. Zaprzegnij LM'ke do tego bo inaczej go upalisz.
  Albo kup regulator obrotow, majac szczescie mozna znalezc okazje i po 5zl ladne firmowe regulatorki czasem.
 • #20
  pawel1257
  Level 10  
  nie znam się na elektronice ,ten LM to stabilizator napięcia ? , poco te oporniki i w ogóle jak to uchroni potencjometr przed spaleniem?
 • #21
  Karaczan
  Level 41  
  Tak to Stabilizator napiecia.
  A uchroni to potencjometr w ten sposob ze moc bedzie sie tracila na tym stabilizatorze (zamienia sie w cieplo) a nie na potencjometrze.
  Albo jak chcesz ograniczyc predkosc wentylatora na stale o jakas wartosc to moze poprostu przepnij go na inne zasilanie.
  5v albo 7v (7 uzyskasz laczac + wentylatora do +12v a - wentylatora do +5v)
 • #22
  pawel1257
  Level 10  
  jak już to 12V(+) 3.3V(-) to by było 8.7V ,ale gdzie ja to podepnę w zasilaczu . Kabli nie będę skrobał , chce żeby to wyglądało normalnie a nie jak po wiejskim tuningu. Żeby było w obudowie zasilacza.
 • #23
  Karaczan
  Level 41  
  Jest na ogol duzo roznych punktow lutowniczych wolnych w zasilaczu ;)
  Napewno znajdziesz jakies wolne otwory kolo wiazki wychodzacej juz do reszty komputera. A jak nie to zawsze mozna sie przylutowac po 2giej stronie plytki.
  Wiec nie widze najmniejszego problemu.
  A wyglad napewno bardziej schludny niz dorabianie opornikow, potencjometrow, czy stabilizator poskladany na pajaka :P
  Pozatym dlaczego nie 7v? Twoja metoda tez jest dobra ale na ogol nie stosowana z braku +3.3v w molexie ;)
  A co do wygladu to juz tylko kwestia zdolnosci manualnych, poza tym i tak schowasz to spowrotem pod obudowa, no chyba ze planujesz jakas pokrywe z plexi.
  Pozatym to Modecom, nie grzeszy jakoscia wykonania przez male chinskie raczki :P
 • #24
  pawel1257
  Level 10  
  7 V to trochę za wolno a 8.7V w sam raz i jest cisza.
 • #25
  elektryk_pl
  Level 14  
  Odświeżam nieco stary temat, ale ostatnio wyciszyłem sobie tani wyjący zasilacz typu: wentylator 80 z tyłu pracujący na wyciąg.
  Zainteresowani są proszeni o zmierzenie temperatury powietrza wyrzucanego z zasilacza jeszcze przed jego modyfikacją, najlepiej po ok 30min pracy kompa!
  Mierzymy miernikiem, jakimkolwiek termometrem.
  Najdowcipniejsza jest metoda na termometr lekarski(!skala akurat!) przyklejony na plaster.
  Prosta metoda:
  - wywalamy kratkę wylotową (ucinak do drucików i pilnik),
  w jej miejsce przykręcamy grillek 80 (można z niego wywalić drugi co do wielkości pierścień drutu, tam najmocniej wieje i drut najwięcej przeszkadza:)
  -montujemy drugi wentylator po przeciwnej stronie zasilacza, żeby dmuchał do środka,
  wywalamy kratkę pod tym wentylem(ucinak, pilnik).
  -puszczamy wszystko przez genialny w swej idei i prostocie regulator obrotów na śledziu.
  Przy najniższych obrotach chuch na wylocie zasilacza jest teraz zimny!
  -zalecam użycie silikonowych podkładek pod wentylatory i wypiłowanie trójkątnym pilniczkiem mijających się nacięć na skrzydełkach wiatraków, kopiując rozwiązania firmy NOCTUA (fotki na allego są tu niezastąpione:)
  -na wszelki wypadek możemy dołożyć dmuchający do środka wiatrak na bocznej ściance komputera na wysokości wlotu powietrza do zasilacza, naturalnie podłączony pod ten sam regulator(ja dałem 60 na prawej ściance i to wszedł z luzem poniżej 1mm na stronę tak mało było miejsca).
  -dla pewności wiatrak na tylną ściankę obudowy, pod zasilacz, 120 czy 80 zależy jaka obudowa, pod ten sam regulator, nawet jeżeli model jest wolnoobrotowy(tu wystarczy dosłownie 300 do 500 RPM!) tu też ucinak, pilnik i odpowiedni grill(tu nie trzeba wywalać drutów z grilla, (raczej) dla poprawy przewiewu)

  Generalnie: więcej wiatraków, na niższe obroty=ciszej i lepiej.
  Mały szczegół:
  Nadmuch o tej samej wydajności jest UWAGA! 2X skuteczniejszy od wyciagu, 2X !!!
  Warto rozważyć zakup markowego wentylatora na tylną ściankę z porządnym regulatorem na śledziu w komplecie, np. NANOKSIA.
  Albo inny, w przedziale powyżej 50zł zawsze są jakieś wiatraki z regulatorem na śledziu w komplecie.

  Spowolnienie wentylatora w zasilaczuSpowolnienie wentylatora w zasilaczu
  Na zasilaczu usunięto oryginalną maskownicę wentylatora wyrzutowego i zamontowano grill z usuniętym drugim co do wielkości pierścieniem (tam najmocniej wieje:)
  Poniżej widać wentylator wyrzucający pod zasilaczem, jego zadaniem jest wyręczyć zasilacz w usuwaniu ciepłego powietrza z obudowy.
  Widać tez proszę wycieczki (nie osobistej bynajmniej:) regulator obrotów wentylacji na pierwszym śledziu.
  Zwracam też uwagę na wycięty jeden fragment grilla 120 i wypiłowane w zakładce bocznej, lewej ścianki wycięcia na stopki grilla.
  Obok to samo, już po wycięciu stylowej kratki typu plaster miodu, a jeszcze w trakcie samotnej walki pilnikiem:) (Ta obudowa "w trakcie" jest następna, powtarzam co dobre)  Spowolnienie wentylatora w zasilaczuSpowolnienie wentylatora w zasilaczu
  Wiatrak ładujący przed zasilacz, z grilla osłonowego usunięto drugi co do wielkości druciany pierścień. Skąpa ilość miejsca wymusiła montaż skromnego wiatraczka 60 i to praktycznie "na styk" i należało zamontować normalny a nie cienki, 10mm grubości, hałasi jak normalny a mniej wydajny.
  Z zasilacza wywaliłem stylową kratkę typu plaster miodu i zamontowałem na nim drugi wentylator 80 bez grilla, ładujący powietrze do jego środka (nie daję foto, raz chyba mogę, nie?), co pozwoliło zmniejszyć obroty i hałas do minimum (zimny chuch na wylocie zasilacza obowiązkowy w odróżnieniu od stanu oryginalnego, gwarancja naturalnie do kosza, ale przy klocku za 90zł to wolę tak, mam rację?)
  Na drugim zdjęciu widać, że na wysokości kosza na dyski jest sporo miejsca i jak dobrze wymierzyć, to powinien się zmieścić wentylatorek 100 (mamy do dyspozycji 115mm na szerokości i jeżeli uwzględnimy w obliczeniach, że zasuwki ścianek bocznych potrzebują 6mm aby się zasunąć, to wychodzi ze 100 wejdzie, o ile kupimy taki grillek. Jeżeli nie kupimy, to możemy poszukać 92 pod kolor, jest spory zapas wydajności na wyrzucie, 120robi swoje:)  Spowolnienie wentylatora w zasilaczuSpowolnienie wentylatora w zasilaczu
  Tutaj widzimy wiatrak rzucający na procesor, 80 podpięta pod regulator na śledziu, dobrana pod średniofajną kolorystykę obudowy z uchwytem, nie było w innym kolorze, obudowy z uchwytem, są dziwnie mało popularne. Wiatrak na radiatorze procka oryginalny i podpięty pod swoje gniazdo na płycie, nie hałasuje. Obok rozgałęziacz 6-krotny do wentylacji, złożony samodzielnie z 3 rozdwajaczy, ma jeszcze jeden wolny kabelek, wystarczy.
  Jeżeli dodać malutki wiatraczek na grafice to wychodzi małe lotnisko:)
  Proszę jednak wziąć pod uwagę, że: przyczyną większości przypadków inwazji mocy z zasilacza na płytę, padnięcia grafiki tuż po końcu gwarancji (zwłaszcza grafiki drogiej, wydajnej i eksploatowanej z pełnym wykorzystaniem swoich możliwości) jest nadmierna temperatura właśnie.
  Dalekowschodni mistrzowie sztuki trwałości piszący prace doktorskie z zagadnień dotyczących trwałości, piszący pod okiem profesorów zwyczajnych prowadzących poważne programy badań o tym właśnie profilu projektują chłodzenie tak właśnie.
  Pokażcie mi komp w firmie, który hula najmniej 8 godzin non stop codziennie przez 10 lat najmniej i który ma poprawione chłodzenie, a tutaj złotówka wydana na dodatkowy wiatrak warta jest minimum 100zł zaoszczędzone na serwisie.