Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Toshiba Satellite A210-15Y - nie włącza się

GiGi7 13 Jul 2009 18:02 1534 0
 • #1
  GiGi7
  Level 11  
  Proszę o wsparcie Fachowców bowiem mam nie lada kłopot który opisze jak najdokładniej. Więc tak komputer sprawował się wspaniale do momentu gdy postanowiłem podłączyć go pod wzmacniacz. Początkowo było wszystko ok muzyka grała przez 30 min. Potem zaczął się kłopot tzn. przy włączonym zasilaczu wybijało bezpieczniki w domu. Bezpiecznik 10A domowy wybijał w momencie gdy przy włączonym laptopie pracującym na zasilaczu podłączyłem do gniazda słuchawkowego słuchawki lub wzmacniacz. Stwierdziłem że na baterii było ok sprzęt grał. Nie dało mi to jednak spokoju podłączyłem wiec pod wzmacniacz inny stary laptop Mediona grał spoko i nic po kolejnej godzinie się nie działo. Więc postanowiłem wyłączyć toshibe aby doładować baterie pozostawiłem więc w/w komp. na zasilaczu i nie podłączonym pod nic dodatkowo. Akumulatorek laptopa ładował się ok 20min- po zakończeniu ładowania sprzęt zasygnalizował kontrolką na panelu przednim przez zgaśnijcie diody ładowania aku. Wydawało mi się ze już jest wszystko jak powinno ale po próbie włączenia okazało się że toshiba jest martwa tzn. Brak oznak życia i na zasilaczu i na baterii. Nie zapalają się nawet kontrolki z diodami tak jakby nie reagował na wyłącznik gł. Postanowiłem sprawdzić po przeczytaniu kilku tematów na tym forum te zabezpieczania na płycie gł. troszkę powalczyłem i wiem już ze zabezpieczenia oba sprawne na płycie brak oznak jakichkolwiek nadpaleń części układów. Nie wiem jakie diody sprawdzić ktoś uprzejmy pisał innemu kol. na forum że powinien sprawdzić diody. Może ktoś poda jakie diody czy inne części mogę sprawdzić super było by aby podać oznaczenie części wg. oznaczeń na płycie.Elektronika nie jest mi całkiem obca mam dobry sprzęt i umiem się nim obsługiwać, już nie raz części smd i inne wymieniałem- pomiary przyrządem też potrafię zrobić ale abym w płycie większych szkód nie zrobił postanowiłem zapytać co sprawdzić czego szukać.
  Za każda sugestie / porade z góry dziękuję. POZDRAWIAM GiGi7

  Sprawdziłem bez wykrycia usterki kolejne elementy :
  szklaną diodę o oznaczeniu na płycie D2049 dioda o o kodzie kreskowym zielony fiolet czerwony jest OK, sprawdziłem wszystkie oporniki na płycie o oznaczeniu 000 lub 0 są OK, sprawdziłem układ diod o oznaczeniu D2050 OK, wymieniłem kondensator C1283 q7XZ/68/25v.
  Szkoda że nikt nie podpowiada. Pozdrawiam ponownie ......  Po kolejnym dniu walki i poszukiwań ręce opadły na wyczucie jest uszkodzony ....... właśnie nie mam pojęcia co to za element oznaczenie na płycie zaraz obok wejścia napięcia to L574 taka beczka wielkości diody składa się z 3-walców oddzielonych od sienie izolatorem jest jeszcze jeden taki sam element na płycie oznaczony jako L607. Tu widzę że się poddam bez Fachowej pomocy. Nie słyszałem o schematach płyt głównych do toshiby a bez tego nie ustalę co to jest. Ten element przy wejściu napięcia ledwie go troszkę podgrzałem powietrzem to się rozleciał środkowy walec wręcz się rozsypał/wykruszył. Proszę o podpowiedź :cry:

  Panowie Fachowcy napiszcie jakie wymogi musi spełnic człowiek (amator) aby doczekać się jakiejś porady - Podpowiedzi? Czy naprawde nikt z serwisantów tu nie zagląda?

  Dziś ide do Fachowca Dobrego kolegi który sporo laptopów serwisuje i zapewniam że opisze ten przypadek jeśli uda się go opanować, może będzie to lektóra dla następnego (Amatora) Który sam będzie mógł sobie poradzić z podstawowymi naprawami.