Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LCD Samsung 203B - ledwo widoczny obraz

snuzzy 13 Lip 2009 20:11 4571 2
  • #1 13 Lip 2009 20:11
    snuzzy
    Poziom 2  

Monitor LCD - problem wygląda tak
    Monitor SAMSUNG 20" SyncMaster 203B LCD

Problem: dziś monitor zrobił się ciemny, wczoraj wszystko bylo OK. Podlaczylem do laptopa, laptop go widzi, potem dostrzeglem , ze jednak bardzo bardzo slabo ale widac obraz na monitorze zewnetrznym, udalo mi sie zresetowac ustawienia monitora do domyslnych, bawic sie kontrastem itp i nic , dalej ledwo widoczny obraz.

Od jakiegos czasu tez troszkę rozmywał się obraz/czcionka , trochę docisnalem kable, cos tam pokrecilem monitorem i dzialalo , lecz to moze miec znaczenie.

Co może być na rzeczy ? Może to coś wewnatrz monitora a moze to ten kabel co laczy monitor z komputerem ? chociaz wtedy chyba nie powinien laptop wykrywac mojego monitora ? z reszta nie znam sie tak dobrze, wiec prosilbym o pomoc - bo nie chce oddawac go do serwisu do fachowcow z usterki , ktorzy pewnie jeszcze doradza mi wymiane calej instalacji elektrycznej w domu i polozenie nowej glazury Wesoły

Moderowany przez ogryz:

Tytuł tematu poprawiłem. Proszę zapoznać się z regulaminem pkt 11, oraz https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic829876.html
    Przeniosłem z Monitory LCD Serwis.

• #2 14 Lip 2009 00:35
    Andrzej L59
    Poziom 14  

Uszkodzone jest podświetlanie matrycy , prawdopodobnie inwerter czyli przetwornica zasilająca świetlówki w matrycy.

• #3 14 Sty 2010 21:15
    nopro
    Poziom 10  

Też posiadam taki monitor, po 2-ch latach od zakupu obraz zrobił się niewidoczny.
    Wcześniej od kilku miesięcy przetwornica coraz głośniej działała, charakterystyczne piszczenie słyszalne głównie podczas włączenia monitora słyszalne było również podczas normalniej pracy przy każdym trybie jasności.
    Dodatkowo o ile to ma związek z tą usterką to obraz rozmywał się ciemnymi smugami w prawą stronę. Wyłączenie i ponowne podłączenie monitora do sieci przywracało poprawny obraz na jakiś czas.
    Pewnego dnia włączyłem monitor, obraz wyświetlił się a po chwili zrobił się niewidoczny.
    Na pierwszy rzut oka matryca nic nie wyświetlała, tak jakby monitor był wyłączony, jednak po oświetleniu matrycy zewnętrznym światłem widać było, że obraz jest wyświetlany poprawnie w kolorach. Więc rozebrałem monitor szukając zasilania podświetlenia, czyli inwertera.
    W tym modelu zasilacz i inwerter znajdują się na tej samej płycie na którym znajduje się gniazdo zasilające.
    Po oględzinach okazało się, że uszkodzony jest kondensator elektrolityczny 820uF/25V 105[oC], zrobił się delikatnie wypukły na górze, znajduje się przy zielonym bezpieczniku 3A przypominającym rezystor. Dodatkowo napięcie (chyba 13,5V) z zasilacza nie dochodziło do zasilania elektroniki zasilającej lampy. Powodem był uszkodzony opisany przezemnie bezpiecznik 3A.
    Po wymianie tych 2-ch elementów monitor podświetlił się i działa ciszej.

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo