Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Scantech 150 - problem z intensywnością światła

Doraso 13 Lip 2009 21:31 2841 12
  • #1 13 Lip 2009 21:31
    Doraso
    Poziom 10  

Witam. Pytanie do osób mających styczność , doświadczenie ze scantech 150 - problem wygląda następująco: skanery te słabiej mi świecą (intensywność światła o wiele mniejsza niż np w colortech 150 - mimo , że to ta sama jakby się wydawało optyka , ta sama moc i rodzaj żarówki) Czy może to być związane np z innym rodzajem zastosowanej soczewki , czy wina transformatora (skanery wiele przepracowały)

0 12
  • #2 13 Lip 2009 21:47
    LuckyDj
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

A porównanie robisz na nowych żarówkach?
    Bo zmieniając lampę w jednym z urządzeń możesz się strasznie zdziwić...
    (pomijając OMNILUX'y i tym podobne)
    Ja się zdziwiłem na OSRAM'ach ;)

0
  • #3 14 Lip 2009 00:01
    Doraso
    Poziom 10  

Żarówki nowe , te same co w colortech. A światło ze skanera w porównaniu do zmieniacza koloru o wiele słabsze

0
  • #4 14 Lip 2009 15:49
    LuckyDj

Żarówki były ustawiane, czy tylko wymieniłeś i już?

0
  • #5 14 Lip 2009 22:21
    Doraso
    Poziom 10  

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli z tym ustawianiem żarówek... Skanery są wyczyszczone ,optyka czysta a światło słabe. Nie mam naprawdę pojęcia dlaczego.

0
  • #6 14 Lip 2009 22:28
    LuckyDj

Np w SANTOS, czy SANTOS DMX po wymianie żarówki należało ja wyregulować (blaszka w którą wsuwasz lampę jest na dwóch śrubkach, które trzeba poluzować, ustawić plamę światła idealnie na środku otworu (w przypadku skanerów - na środku gobo) po czym dokręcić śrubki.

Nawet żarówki z tzw zimnym lustrem różnią się znacząco od siebie parametrami wiązki światła.

0
  • #7 15 Lip 2009 00:30
    Doraso
    Poziom 10  

Pod tym względem wszystko jest tak jak być powinno.

0
  • #8 15 Lip 2009 00:32
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

LuckyDj, mnie się zdaje, że w tym ustrojstwie żarówka jest na stałe. Może optyka się zużyła? Lustra lubią matowieć, soczewki żółkną no i najważniejsze... żarówka żarówce nierówna.

Profilaktycznie sprawdź napięcie zasilania żarówki.

0
  • #9 20 Lip 2009 20:51
    zackk
    Poziom 15  

Może to głupio zabrzmi, ale czy to nie jest kwestia pokręcenia taką "magiczną" śrubką u dołu skanera?
    Pozdrawiam- zackk.

0
  • #10 21 Lip 2009 22:02
    diodakiler

Hmmm po wypowiedziach domyślam się ze chodzi o scantechy na żarowych.

Sprawdź trafo - zasilanie pod jałowym i obciązeniem
    (a nastepnie zasilanie colrtecha - sprawdź tez tak)
    wypucuj soczewki, lampa maja swoje miejsce maja swój kąt padania na gobo itd itd...
    nie ma tam żadnej regulacji (regulacja jest na wyładowczych). Nie pamiętam czy w colortechu lub scantechu sa 2 trafa . Mozę scan jest bardziej obciążony przez dodatkową elektronikę...

0
  • #11 21 Lip 2009 22:48
    LuckyDj

Co do regulacji żarówki halogenowej -

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic520053.html

Drugie urządzenie od góry.
    Ustawiana odległość i kąt względem otworu.
    O to mi chodziło, może jest to u Ciebie...

Żarówka na pewno ma osobne uzwojenie i obciążenie elektroniką nie ma tu nic do tego.

0
  • #12 22 Lip 2009 11:10
    diodakiler

Tu się mylisz :) w niektórych urządzeniach discotecha tak było. Gdzieś mam starego fx-a w częściach wiem ze tak było jedno zasilanie dla elektroniki i żarówki żadnych innych uzwojeń.

0
  • #13 22 Lip 2009 11:50
    LuckyDj

To ciekawe co mówisz ale technicznie raczej mało prawdopodobne.
    Układ sterujący potrzebuje zasilania symetrycznego 2x12V, a żarówka napięcie pojedyncze 15V.

Discotech robił tak, że jedną płytkę pakowali do kilku urządzeń, np SANTOS DMX i FX2 miały to samo sterowaie.
    Ja na ten przykład dorobiłem sobie do SANTOS'a lustrzany walec wykożystując jedno z wyjść na silnik DC (były dwa) sterowane z procesora.

FX2 ma dwa osobne napięcia, 1x12V do żarówki 100W i 2x12V do zasilania elektroniki.

Poza tym zastanów się diodakiler jaka elektronika ciągnie tyle prądu, że przygasa 150W halogen.
    Chyba tylko uszkodzona, ale wtedy czytalibyśmy temat pod tytułem:
    "SCANTECH świeci ale nie reaguje"

0