Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik kręci się do tyłu

14 Lip 2009 14:24 11003 23
 • Poziom 10  
  Koparka jakiś czas temu kopiąc obok sklepu znajomego uszkodziła przewód zasilający sklep. Przyjechała ekipa naprawiła i ok. Po kilku tygodniach zauważyliśmy iż kiedy zamykam sklep i wyłączam wszystkie odbiorniki licznik kręsi się do tyłu. Wszystkie Bezpieczniki są wyłączone i mimo to kręsi sie do tyłu.
  Nie wiem czy ta awaria zwiazana z koparką ma cos wspólnego z tym stanem ? może to sprawa wilgoci po ostatnich ulewach miał trochę wody w piwnicy.
  Licznik jest trójfazowy,
  Pomocy kolega nie chce mieć nieprzyjemności przy najbliższej kontroli.
  Nie używał żadnych magnesów i innych tego typu sposobów.

  Zdjęcie licznika
  Licznik kręci się do tyłu
 • Poziom 32  
  Witam .
  Raczej będzie to wada licznika , dla własnego dobra lepiej to zgłosić do ZE . Zakładałem raz podlicznik i miałem takie właśnie objawy , po wymianie na inny egzemplarz wszystko było ok. :D
  Pozdrawiam .
 • Poziom 22  
  Lepiej to od razu zgłoś do energetyki bo jeszcze powiedzą, że ty coś majstrowałeś i dowala ci karę. ;)
 • Poziom 10  
  Własnie czeka mnie wymiana tego licznika i dlatego mam pewne obawy czy nie naliczą mi jakiś dodatkowych KWh
 • Poziom 39  
  Czy licznik kręci się wiele obrotów do tyłu , czy może tylko pół obrotu i następnie zatrzymuje się ?
  Drugi przypadek jest normalnym zachowaniem licznika .
 • Poziom 10  
  Cały czas powoli się kręci do tyłu odejmując około 1 kWh na dobę, pod warunkiem że wszystko jest wyłączone, jeśli załącze np alarm (zasilanie alarmu i ład akumulatora) to jeszcze wolniej ale się cofie. Gdy normalnie użytkuje sklep oświetlenie , komputer itp kręci sie do przodu.
 • Poziom 32  
  Nie czekaj tylko szybko zgłaszaj do ZE .
 • Poziom 10  
  OK zgłoszę to ale pytam czy jest możliwość np przez wilgoć czy inne ażeby tak sie zachowywał ten licznik ? czy na pewno jest uszkodzony i nie bedę obarczony kosztami ?
 • Poziom 38  
  Jak szybko zgłosisz to nic się nie stanie, ZE zorientuje się po rachunkach że nie kombinujesz.
 • Poziom 21  
  Podaj z którego roku masz plomby legalizacyjne na liczniku?
 • Poziom 10  
  Nie jestem teraz w tym sklepie, ale z tego co pamiętam nad licznikiem jest stara plomba (klasyczna ołowiana) a pod licznikiem przy pokrywie (chyba tam są podłączenia do licznika) jest nowa plomba którą zalożono około 2 lata temu podczas kontroli, taka w oslonie szklanej lub plastiku.
 • Poziom 26  
  lubamet napisał:
  Jak szybko zgłosisz to nic się nie stanie, ZE zorientuje się po rachunkach że nie kombinujesz.

  Witam.Na pewno bedzie to poprawne moralne. Ale dlaczego miałoby się "coś stać". Czy to oznacza ,że musze patrzeć jak zachowuje się mój licznik? Chętnie zapoznam się z tymi powodami

  Przecież jeśli ZE STWIERDZI ,że było majstrowane przy liczniku ,to i tak będzie chciało dowalić karę, za "kombinowanie" .Autor twierdzi ,że nic nie kombinował przy liczniku.

  Magnes najczęściej " rozstraja" obroty i system nalicza więcej .
 • Poziom 38  
  A od kiedy ZE postępuje moralnie, na zimne trzeba dmuchać.
  Za mało przypadków widziałeś jak sypały się kary - za nic.
 • Poziom 26  
  A ja bym do ZE właśnie nie zgłaszał - niech sami wymieniają. Nikt nie ma obowiązku przyglądać się licznikowi. Jeśli zgłosisz i ZE licznik zdejmie, a następnie zamknie w samoplombującej folii i wyśle do laboratorium, to moga coś znaleźć, tak jak to ma miejsce w przypadku magnesów neodymowych. Jeśli natomiast sami zdejmą i tego nie zrobią, to nawet jak u siebie go zbadają, to nie mogą dać ŻADNEJ kary, ponieważ strona nie może być bezstronna.
  Jednym słowem ZE nie może otworzyć podejrzanego licznika w swoim laboratorium, musi go komisyjnie w obecności domownika zamknać w wspomnianym samoplombującym worku i do niezależnego laboratorium przesłać, tak właśnie zwykle robią, a przynajmniej powinni jak ktoś zgłosi że licznik kręci się za szybko. Jeśli tak nie zrobią - przegrają sprawę w każdym sądzie jeśli oczywiście ktoś się ich nie przestraszy i o tym wie. Cóż , w sprawach cywilnych strona musi znać prawo.
  Sytuacja jest dokładnie taka sama jak przy magnesach neodymowych. Kiedyś w wynajmowanym przeze mnie mieszkaniu lokatorzy użyli magnesu, a licznik był wewnątrz. Dość długo się zastanawiałem i googlowałem net w poszukiwaniu rozwiązania, aż znalazłem Ponieważ nie zapowiadała się legalizacyjna wymiana a nikt nie chciał płacić za zwiększone zużycie energii - zażądałem wymiany na licznik przedpłatowy. Pracownicy przyjechali i rutynowo, czyli bez sprawdzania, a więc i bez komisyjnego zamknięcia w worku samoplombującym zabrali mi problem z mieszkania i tak się sprawa zakończyła. Polecam tę metodę wszystkim poszkodowanym przez nieumyślne użycie ww. magnesów.
 • Poziom 38  
  Jak to stało się nie dawno to ostatnie rachunki za prąd będą dowodem na korzyść zgłaszającego a jak będzie czekał to właśnie mu wcisną kit o neodymie (bo rachunki się nie będą pokrywać) i płac pan 5000zł.
 • Poziom 26  
  lubamet napisał:
  A od kiedy ZE postępuje moralnie, na zimne trzeba dmuchać.
  Za mało przypadków widziałeś jak sypały się kary - za nic.

  Witam.Masz trochę racji .Tylko czy to oznacza ,że należy ich się bać?
  To ,że tak sie zachowują to jest bardziej wina prawa i prawników.

  Cytat:
  Jeśli natomiast sami zdejmą i tego nie zrobią, to nawet jak u siebie go zbadają, to nie mogą dać ŻADNEJ kary, ponieważ strona nie może być bezstronna.

  Przy wymianie sprawdzają parametry(ilość obrotów tarczy w czasie).Tak było u mnie (ENION)
 • Poziom 40  
  A ciekawe czy któryś z odpowiadających sprawdza np licznik gazowy.
  Jeżeli pytający jest czysty to nie ma się czego bać, licznik jest własnością ZE i niech dbają o bubel.
  U kolegi licznik się zaciął (tarcza stanęła w miejscu), ruszał go dopiero piecyk (około 3 kW). Po dwóch miesiącach zgłosił taki stan do ZE - panowie z ZE przyszli i stwierdzili........ że wszystko jest w porządku.
  Licznik zostal wymieniony gdy przyszedł na niego czas. Kolega mial problem ponieważ codziennie musiał "dobijać" mu jednostek tym piecykiem. Od tamtej pory minęło 2 lata i wszystko jest OK.
  Także nie straszcie tym ZE. Jeżeli montują takie stare buble to mają takie efekty.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 32  
  Cytat:
  Zamień fazy miejscami na zasilaniu licznika (np zab. główne) i problem zniknie.

  Szanowny kolego uchyl rąbka tajemnicy i zdradź nam w jaki sposób można by takie coś zrobić , a plomby to co , pościągasz ? :?:
 • Poziom 16  
  Odpowiedź jest prosta. Owszem stare liczniki mogły cofać się gdy miały odwrotnie podpięte fazy : 1,3,2...najprawdopodobniej koparka która tam pracowała trafiła kabel i panowie z pogotowia energetycznego zrobili łączówkę, ale zamienili fazy i już...niestety samemu zrobić się nie da bo są plomby na zabezpieczeniach głownych i przyłaczu licznika, ale w tej sytuacji ja bym się nie przejmował tylko korzystał :D...za cześć instalacji do licznika odpowiada wyłacznie dostawca energii i tym samym sami sobie są winni.
 • Poziom 38  
  To jeszcze trzeba było dodać że nowe liczniki mają blokadę biegu wstecznego.
 • Poziom 21  
  Nie nowe tylko z oznaczeniem d jak C52d A52d...
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 10  
  Właśnie był pracownik ZE i wymienił licznik na nowy - jakiś fiński, nie zdążyłem nic zgłosić ale i tak go mieli wymienić bo stary był.
  Prawdopodobnie cofał się poprzez zamianę faz po uszkodzeniu kabla, a licznik był starego typu.
  Swoją drogą dziwne to że można połączyć inaczej fazy niż były wcześniej przez ekipę pog. energet...

  Wszystko jasne- winna była zła kolejność faz zasilających- to się zdarza... Zamykam.
  [Akrzy]