Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozłączające się USB i czytnik kart na panelu - zasilanie

14 Lip 2009 23:22 3295 3
 • Moderator Samochody
  Jakiś czas temu stwierdziłem, że czytnik kart All-in-one z dodatkowym portem USB na przednim panelu obudowy w zatoczce 3,5" to fajna rzecz, więc nabyłem takowy na znanym portalu aukcyjnym, niestety po instalacji owego czytnika wyniknął pewien problem, a nawet dwa - moja płyta (Abit IS7-E2) nie ma możliwości wybrania źródła zasilania dla dodatkowych portów USB (można wybierać zworkami tylko dla portów PS/2 i USB na tylnym panelu) i co gorsza są one zasilane z linii +5V Stand-By, co dawało następujące efekty:
  - po podłączeniu jakiegoś bardziej "prądożernego" urządzenia do portu USB na tym panelu co chwilę "znikały i pojawiały się" w systemie czytniki kart i dodatkowo komunikat "to urządzenie może działać szybciej..."
  - po wyłączeniu komputera cały czas jarzyły się (nie świeciły z pełną jasnością) kontrolki od wszystkich 4 slotów kart pamięci

  Jako, że mam teraz wakacje (ostatnie :( ) postanowiłem w tym wolnym czasie coś z tym problemem zrobić. Początkowo chciałem wyjąć kabelki z wtyku goldpin idącego do płyty głównej i dolutować do nich gniazdo Molex na kablach, po oględzinach stwierdziłem jednak, że oryginalne kabelki są bardzo cienkie, a przy tym dość długie, zdecydowałem się więc podłączyć gniazdo zasilania bezpośrednio do płytki czytnika. Wymontowałem więc panel z komputera, zdjąłem jego obudowę i przeciąłem 2 ścieżki zasilające zaraz za gniazdem goldpin (zasilanie na USB szło bezpośrednio, a na czytnik przez jakiś tranzystor):
  Rozłączające się USB i czytnik kart na panelu - zasilanie
  Następnie pozyskałem gniazdo Molex z uszkodzonej płyty napędu CD-ROM:
  Rozłączające się USB i czytnik kart na panelu - zasilanieRozłączające się USB i czytnik kart na panelu - zasilanie
  Do gniazda Molex dolutowałem przewody, zabezpieczyłem je koszulkami termokurczliwymi i wkleiłem je (klejem cyjanoakrylowym i dodatkowo pistoletem do klejenia na gorąco) w otwór wycięty w tylnej ściance obudowy czytnika:
  Rozłączające się USB i czytnik kart na panelu - zasilanie
  Na koniec przewody dolutowałem do odciętych ścieżek (po usunięciu fragmentu soldermaski i pocynowaniu okrytych ścieżek):
  Rozłączające się USB i czytnik kart na panelu - zasilanieRozłączające się USB i czytnik kart na panelu - zasilanie
  ...i tym sposobem rozwiązałem obydwa problemy - już nie "brakuje zasilania" podczas podłączania dysku czy PDA, a po wyłączeniu komputera gasną kontrolki na panelu i "znika" zasilanie portu USB.
 • Admin grupy komputery
  Nie obawiasz się że tak silne natężenie może przyczynić się do ewentualnego uszkodzenia podpinanych urządzeń USB ?

  Pytam , bo już dawno miałem problemy z zasilaniem dysków twardych z portu USB , ale zastosowałem układ stabilizowany 5V 1A i dodatkowo filtr przepięciowy .
 • Moderator Samochody
  Jeśli urządzenia są sprawne to czemu miałby przez nie popłyną za duży prąd? Prąd płynący w obwodzie nie zależy od wydajności zasilacza, jeśli jakieś urządzenie pobiera 1A przy 5V to nie ważne czy podłączysz go do zasilacza o wydajności 2A czy 10A i tak będzie pobierało 1A.

  Teraz przynajmniej nie mam problemu z dyskami przenośnymi, działają na pierwszym lepszym kablu, nic nie cyka, nic nie znika z systemu ;) oczywiście minusem tego rozwiązania jest restart komputera w razie zrobienia zwarcia w porcie USB.

  Niemniej rzeczywiście mogę wstawić kondensator ceramiczny i filtr ferrytowy (pozyskane z elektroniki tego napędu CD) na linii zasilania portu USB.
 • Admin grupy komputery
  I to właśnie miałem na myśli - jeśli wszystko jest sprawne to naturalnie nic się nie stanie , lecz przy jakimkolwiek zwarciu te 5V przepali niepowołane elementy lub wyłączy się zasilacz .

  Nie mniej jednak , pomysł bardzo dobry i godny polecenia innym .

  A tak na marginesie - ja u siebie w komputerze dodatkowo wstawiłem wewnątrz obudowy 2 nadajniki Logitech (Cordless i Bluetooth) do myszek i klawiatur , dzięki temu uwolniłem 2 zewnętrzne gniazda USB . :)