Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitoring GSM - jak to zrobić?

15 Lip 2009 09:30 12589 21
  • Poziom 9  
    WItam wszystkich
    Mam taki problem. Mój zleceniodawca posiada punkty handlowe w róznych miastach w Polsce (ma ich kilka, docelowo bedzie wiecej). Chciałby mieć możliwość monitorowania tego co tam się dzieje. Nie chodzi o typowy momitoring bo obiekty są dobrze zabezpieczone, chodzi o to zeby wiedział czy pracownicy przychodzą na czas do pracy, jaki jest ruch klientów itp. Obraz nie musi być płynny ani szczególnie wysokiej jakości.
    W lokalizacja tych jest duzy problem z łaczami do internetu, albo są niedostępne (NEO i inne kablowe) albo zbyt drogie i kłopotliwe w instalacji (WLAN). Pomyslałem aby wykorzystać do tego seic GSM, wszystkie lokalizacje są w zasiagu UMTS/HSDPA. Jednak mam kłopot jak to zrobic. [pomyslalem o tym aby w kazdej lokalizacji postawic komputerek z podłaczonym modemem hsdpa np. na usb oraz 1/2 kamerki usb. Jednak w takiej konfiguracjo nie bedzie stałego IP i kłopot jak tym zdalnie zarzadzac.. Próbowałem testowo na swoim kompie ustawic dyndns dla Play Online ale..nie poradziłem sobie z tym.. Czy może ktoś z kolegów ma jakieś doświadczenia w tym temacie?? Główny problem to taki jak zrobić serwer z połaczenia modemowego ze zmiennym IP..
    Dodam ze koszt inwestycji jest do uzgodnienia priorytetem jest niski koszt utrzymania całosci (abonamenty za usługi gsm)
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    A więc, IPlus i BlueConnect mają opcje wykupienia stałego zewnętrznego adresu IP. Nie wiem jak w Orange, nie miałem jeszcze do czynienia z tą siecią. Jeśli masz modem na PCMCIA to możesz go włożyć w router linksys WRT54G3GV2-VF i ładnie przekierować odpowiednie porty. Poza tym, jeśli nie masz wykupionego zewnętrznego IP jesteś prawdopodobnie za NATem i nie będziesz miał opcji dostania się z zewnątrz.
  • Poziom 18  
    Widzę to tak :
    Kamery z wyjściem lan
    W każdym punkcie handlowym ruter z obsługą modemu GSM na usb + dyndns lub stałe IP płatne extra (abonament około 60 pln za punkt.)
  • Poziom 20  
    Ja widzę to łatwiej.
    Komputery z zainstalowanym Hamachi i masz już stałe IP w wewnątrz sieci.
    Play online nie daje stałego ip sam walczyłem z tym nici.
  • Poziom 20  
    Cytat:
    [pomyslalem o tym aby w kazdej lokalizacji postawic komputerek z podłaczonym modemem hsdpa np. na usb oraz 1/2 kamerki usb. Jednak w takiej konfiguracjo nie bedzie stałego IP i kłopot jak tym zdalnie zarzadzac.. Próbowałem testowo na swoim kompie ustawic dyndns dla Play Online ale..nie poradziłem sobie z tym.. Czy może ktoś z kolegów ma jakieś doświadczenia w tym temacie?? Główny problem to taki jak zrobić serwer z połaczenia modemowego ze zmiennym IP..

Kolega wyraźnie pisze że myślał o komputerach ale problem jest w konfiguracji IP. A co do VPN faktycznie stabilniejszy tylko..... koszta spore taki sprzęt z wyjściem na modem HSDPA kosztuje .
  • Poziom 21  
    Parzcież to proste jak drut :)
    Komputer + dwie kamerki internetowe na USB + program AbelCam (aby obsłużył dwie na USB potrzeba dokupić taką opcję - ale nie jest to drogie) + modem GSM.
    AbelCam ma wbudowany w siebie serwer WWW.
    rejestrujemy się w serwisie DynDNS, ściągamy programik który pilnuje aby nasze IP było przekierowywane na nazwę domeny.
    Jeśli modem rozłączy się i ponownie połączy to programik wykryje zmianę IP i zaktualizuję przekierowanie z domeny na ten numer.

W komputerze z którego monitorujemy wpisujemy w przeglądarkę naszą domenę z dyndns, i widzimy obraz nadawany przez serwer AbelCam. Oczywiście można dostęp do kamer ograniczyć stosując hasła.
    Dodatkowo program fajnie obsługuje kamery PTZ (obrotowe).
    W przypadku zbyt krótkich kabli USB stosujemy tzw "aktywny przedłużacz USB" (testowałem z kamerką Creative Live Motion - na przedłużce choćby i 15cm dołączonej do oryginalnego kabla nie chciała chodzić - na aktywnym 5 metrowym bez problemów śmiga). Taniej się już nie da :)
    Pytanie tylko czy Upload jaki się osiąga na tych modemach GSM pozwoli na płynny streaming.... jeśli nie to w AbelCam jest także funkcja wysłania statycznych obrazów np co 5 sekund.

Poniżej prosty schemat jak ja to widzę.
    Monitoring GSM - jak to zrobić?

Temat stary ale kto wie... może komuś to pomoże :)
  • Poziom 22  
    A ja bym zrobił podobnie do jednego z kolegów. Czyli iPlus albo Blueconnect (wykupić usługę SIMDATA). Do tego ruter WRTG54G3G z odpowiednim modemem. Na ruterze DynDNS. Do rutera kamery IP.

Wchodzimy na zasadzie www.mójadresdyndns.com:portkamery

Sprawdzone i działa. W dodatku w przypadku potrzeby rejestracji można rejestrować na komputerze w oddziale jednocześnie nie marnujemy transferu kiedy nie oglądamy.
  • Poziom 23  
    Kolego, administrowałem kiedyś siecią złożoną z kilkunastu routerów z modemai hsdpa rozrzuconymi po kraju, z własnego doświadczenia wiem że niestety dostępność tej usługi nie jest zbyt rewelacyjna. Wszystko zależy od dostępności sieci w danej chwili. Często bywało tak że po rozłączeniu (z winy sieci) modemy nie chciały się ponownie połączyć (konieczny był restart) choć był do sprzęt dobrej firmy. W tej chwili kilka szt jeszcze zostało. jednak tam gdzie mogłem wsadziłem dsl. Reasumując nie radzę Ci wykorzystywać PC w żadnej postaci, za dużo problemów z zasilaczami, płytami głównymi, dyskami itp. Router + modem 3g + kamerka ip + licznik klientów działający po ethernecie. Wszystko spięte za pomocą tuneli IPsec.
  • Poziom 12  
    Witam,
    podobny problem - kamerki na terenie kraju. Jednak ja potrzebuje wysokiej jakości zdjęć (3-5 MPix) wysyłanych co pewien interwał czasowy. czy możecie zaproponować jakieś rozwiązania ograniczające się do zestawu: kamera + modem?
  • Poziom 10  
    Witam,

posiadam takie rozwiązanie, kamera GSM jakość 640x480. Możliwość pracy wewnątrz pomieszczeń jak i na zewnątrz.
    Mój mail mkelektronik(malpa)o2.pl
  • Poziom 30  
    Zajrzyj na http://telekamery.net/
    Możesz tam zobaczyć jak w praktyce działa monitoring przez GSM.
    Kilkoma kamerami można nawet zdalnie sterować. Działa to ze "zwykłymi" kartami SIM u każdego operatora.

Dodano po 9 [minuty]:

bulbulatrix
    Chyba już się o to pytałeś. Typowe kamery mają rozdzielczość do 2MPix.
    Praktycznie każda kamera IP ma możliwość przesyłania obrazu przez FTP.
    Użyj tej funkcji. Będzie to działało z każdą kartą SIM.
    Można również kupić kamery o większych rozdzielczościach np. http://www.dipol.com.pl/kamera_ip_iq755_5_0_mpix_dzien-noc_poe_-_wyprzedaz__K1433.htm
    Zadzwoń do firmy i zapytaj się czy ma przesyłanie przez FTP
  • Poziom 12  
    Tak,
    rozwiązanie z telekamery.net jest super, poza jakością obrazu oczywiście.

Podsumowując zatem zestaw taki powinien zawierać kamerę z możliwością przesyłu obrazu na FTP, router oraz modem 3G.

czy wspominany przez kolegów Linksys jest urządzeniem wybitnie dobrze sprawującym przy takich zastosowaniach?

Ciekawym rozwiązaniem są routery połączone z modemami (oczywiście z możliwością podłączenia zewnętrznej anteny) jednak mają one tyle zwolenników co przeciwników.

Czy polecicie jakiś soft do rejestrowania tego na serwerze i udostępniania na WWW i przez telefon?
  • Poziom 12  
    wszystko w jednym, zepsuje ci sie jedno i juz po monitoringu.
    Zepsuje sie modem, co ostatnio dosyc czesto sie zdaza, wymieniasz tylko modem. Widzialem gdzies projekt ze nawet kamerke usb ktos podpiol pod router, wiec w takim przypadku kupujesz router, kamere usb, i modem GSM/UMTS.
  • Poziom 2  
    Skoro temat został "odnowiony" mogę chyba przedstawić swój problem. ;)
    Mianowicie potrzebuję wiedzy jak sprawić by obraz z kamery, (podłączonej do laptopa 1) która działa jako kamerka internetowa, został przesłany przez sieć LAN (skrętka/router) do laptopa 2.
    Obraz musi być koniecznie na żywo, więc wrzucenie wideło na serwer i odtwarzania do na laptopie 2 nie wchodzi w rachubę. ;/
    Myślę, że trzeba zrobić kamerę IP - tylko nie wiem jak ^^
    Pomocy ? ;o
  • Poziom 30  
    Najłatwiej chyba to zrobić przy pomocy darmowego programu VLC.
  • Poziom 17  
    Troszke odgrzeję ale może rozwiązanie się komus przyda- są rejestratory CCTV z modułem GSM i to całkiem niedrogie. Zainteresowanym służe pomocą, orientacyjna cena zestawu z 4-ma kamerkami poniżej 6k netto !
  • Poziom 12  
    lo to naprawde atrakcyjna cena, tylko brac recki ;)
  • Poziom 17  
    hehe wiesz - w tesco tego nie będą sprzedawać ale biorąc pod uwagę że dostajesz w zestawie niezłej klasy rejestrator, 4 kamery po 480 linii każda z promiennikami ir, serwer z modemem 3G, w pełni funkcjonalne oprogramowanie do zarządzania tym kabaretem i do tego jeszcze pilot do sterowania systemem to moim skromnym cena nie jest z kosmosu (wiem wiem - można to poskładać z "klocków" taniej ale przeciez nie zawsze o to chodzi ! ).
  • Poziom 31  
    Za te pieniądze można uruchomić system na kamerach IP Mpix i dalej rozbudowywać. Ta oferta naprawdę jest mało atrakcyjna.