Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

przetwornica do zasilania TDA7294 w mostku

maniana18 02 Aug 2009 00:25 6841 37
Altium Designer Computer Controls
    Śniący
    Level 19  
    Ja tylko dodam że życzę szczerze wytrwałości bo ja również kiedyś chciałem zbudować wzmacniacz do suba, miałem przetwornice z elektroniki praktycznej i końcowkę holtona 200W. Wszystko skończyło się na zakupie gotowego wzmacniacza firmy Hifonics.
  • Altium Designer Computer Controls
    maniana18
    Level 11  
    czemu się nie nadaje?? i skąd wziąć odpowiedni.??
  • Altium Designer Computer Controls
    _ige_
    Level 20  
    W tv czy monitorach zazwyczaj stosuje się przetwornice flyback i w zwiazku z tym rdzen trafa ma szczeline. A rdzen ze szczelina slabo nadaje się na trafo przetwornicy push/pull a konkretnie wogole.

Widze ze nadal nic nie szukales(skoro zadajesz takie pytania) i czekasz na gotowe w zwiazku z czym zycze powodzenia z takim podejsciem w projekcie i wykonaniu tej przetwornicy...

z mojej strony EOT

pozdro i powodzenia!
    rafcio363
    Level 30  
    Mam przetwornicę gotową, chętnie sprzedam bo się kurzy w szafie. Typowo do auta na Tda.
    Qwet
    Level 33  
    -> maniana18
    Dla takich ludzi jak ty irek2 stworzył kit AVT2732:
    Link

Po pytaniach jakie zadajesz widać że nie masz zbyt dużego pojęcia o przetwornicach CarAudio. Najlepiej będzie jeśli będziesz się uczył na kitach ;)
    Za projektowanie własnych przetwornic zabieraj się dopiero gdy zrozumiesz ich mechanizmy działania.

Gdybyś kiedyś potrzebował przetwornicę o podobnych parametrach ale zasilaną z 230Vac, obejrzyj sobie co tam mam w opisie ;)
    maniana18
    Level 11  
    Gdybym miał kupić przetwornice, to zamiast uczyć elektroniki wolałbym się zająć roznoszeniem ulotek... Właśnie zaczynam projektować własną płytke. Kiedy ją skończe, prosiłbym kogoś o sprawdzenie jej poprawności. Poczytałem trochę o przetwornicach, między innymi w poście kolegi Qwet. Mam już na co nawinąć rdzeń, i wiem jak to zrobić. Cały problem polega na tym ze w wakacje nie mam czasu spokojnie siąść do kompa lub literatury żeby coś dowiedzieć się ciekawego o elektronice. Składałem już różne urządzenia, jednak baaardzo rzadko według własnych schematów, ponieważ w 2-giej klasie technikum nie dowiedziałem się kompletnie nic (!!!) o elektronice od nauczycieli, dlatego że jedyne przedmioty zawodowe jakie miałem to podst. elektrotechniki, pracownia elektryczna i warsztaty raz w tygodniu, na których tłumaczyłem profesorom z mozołem zasady działania poszczególnych elementów el.... Żal... zostałem pokrzywdzony przez moją szkołe:) dlatego wszystko co do tej pory wiem o elektronice musiałem się dowiedzieć sam. Dlatego też założyłem ten temat... Myśle że mnie rozumiecie...Gotowe kity zupełnie nie wchodzą w gre, dlatego że one uczą jedynie poprawnego lutowania..... wiem bo złożyłem już pare. Przetwornice to bardzo złożony temat, jeszcze nie zdążyłem doczytać czym się charakteryzuje przetwornica typu push-down, fly-back i inne. Wiem natomiast jak pracuje przetwornica push-pull, na której aktualnie mi zależy. Nie wiem najważniejszego... w jakiej kasie powinienem się zmieścić z moim projektem przetwornicy? Jeżeli miałoby to kosztować równowartość całego, kompletnego a w dodatku sprawnego wzmacniacza to wolałbym zrezygnować... chyba każdy wie dlaczego... POZDRO
    Qwet
    Level 33  
    Nikt ci nie każe "kupować" przetwornicy. Zresztą co za różnica czy składasz kit, czy robisz własną przetwornicę? Tak czy inaczej musisz kupić części... :|

maniana18 wrote:
    Mam już na co nawinąć rdzeń, i wiem jak to zrobić.

W moim artykule ani w AVT2732 nie jest opisywany sposób nawijania transformatora impulsowego pracującego w układzie pełnomostkowym push-pull, jaki stosowany jest w CarAudio. Napiszę teraz jak to się robi, a ty zobacz czy sposób w jaki chciałeś wykonać transformator jest taki sam.
    Aby zminimalizować indukcyjność rozproszenia i maksymalnie polepszyć sprzężenie magnetyczne między uzwojeniami pierwotnymi, należy je nawinąć bifilarnie, a dopiero w wyprowadzeniach odpowiednio połączyć (szeregowo w przeciwfazie). Uzwojenie wtórne nawija się podobnie. Choć kolejność nawijania uzwojeń teoretycznie jest obojętna, to praktyka pokazuje, że przy tak małej ilości zwojów łatwiej jest osiągnąć dobre sprzężenie magnetyczne między uzwojeniami pierwotnym i wtórnym gdy uzwojenie wtórne nawijane jest jako pierwsze, a uzwojenie pierwotne jako drugie. Oczywiście w transformatorze tego typu tak jak w każdym innym transformatorze przetwornic typu push-pull i forward, sprawą kluczową dla otrzymania dobrego sprzężenia magnetycznego i minimalnej indukcji rozproszenia jest wypełnienie okna rdzenia po brzegi, tak żeby rdzeń ciasno wchodził na uzwojenia.

maniana18 wrote:
    Cały problem polega na tym ze w wakacje nie mam czasu spokojnie siąść do kompa lub literatury żeby coś dowiedzieć się ciekawego o elektronice.

No to nie bierz się za projektowanie, bo jeśli nie wiesz jak to robić to nie zrobisz tego dobrze. Najlepiej gdybyś przeczytał opis AVT2732, tam jest ładnie opisany każdy element przetwornicy, w tym bardzo obszernie sam sterownik. A może nawet tego nie masz czasu czytać? :|

W technikum teraz niewiele uczą, ale to nie jest żadne wytłumaczenie. Ja niedawno skończyłem ogólniaka i jestem po pierwszym roku studiów. Całą wiedzę zdobyłem sam z internetu, z różnych not katalogowych i artykułów, a głównie na mniej i bardziej dziwacznych eksperymentach :)
    Do elektronicznego hobby nie jest potrzebna żadna szkoła i żadna szkoła ani nauczyciel nie jest winien twojej niewiedzy.

maniana18 wrote:
    jeszcze nie zdążyłem doczytać czym się charakteryzuje przetwornica typu push-down, fly-back i inne.

Więc nie znasz nawet podstaw. Nie jest to jednak potrzebne do zbudowania przetwornicy typu CarAudio, ale pozostałe topologie wypadałoby znać. Chociażby po to, żeby wiedzieć dlaczego w CarAudio stosuje się akurat pełnomostkowy push-pull z uzwojeniem dzielonym na klucze.

maniana18 wrote:
    w jakiej kasie powinienem się zmieścić z moim projektem przetwornicy?

Na forum nie ma wróżek, ale już teraz mogę ci powiedzieć, że to nie będzie mało. Na projektowanie musisz sporo wydać, przede wszystkim na zestaw elementów do eksperymentowania, do ich dobierania na bierząco. No i oczywiście znane początkującym zjawisko wybuchających mosfetów też może trochę zakosztować :)

maniana18 wrote:
    Jeżeli miałoby to kosztować równowartość całego, kompletnego a w dodatku sprawnego wzmacniacza to wolałbym zrezygnować...

Może tak być. Ale powiedz mi jedno - ty chcesz się czegoś nauczyć, czy po prostu otrzymać wzmacniacz jak najmniejszym kosztem? Bo te dwie rzeczy rzadko idą w parze...

Proponuję ci przeczytać cały opis AVT2732, kupić potrzebne elementy np. na allegro, wytrawić płytkę i zmontować układ. Tak pewnie wyjdzie najtaniej, a do tego dowiesz się czegoś o przetwornicach ;)
    montana1985
    Level 10  
    Mam taki oto problem. Wykonalem pcb do przetwornicy z kitu AVT. W zasadzie nic nie zmienialem poza kondensatorem na wejsciu, tranzystorami mosfet (mniejsza czestotliwosc przetwornicy). Od pierwszego uruchomienia zalaczaja sie zabezpieczenia. Poczatkowo myslalem ze jakis blad w projekcie. No i sie zaczelo. Siedze 3 dzien, wszystko wydaje sie w porzadku (z pcb). Napiecie w punkcie 1 (przy zasilaniu 12v) , wynosi okolo 5.20V. Jezeli punkt 3 pozostawie wiszacy to w punkcie 2 jest ladne 5.40V (pochodzace od Vref) i pierwszy warunek zabezpieczenia (napieciowe) jest spelniony. W chwili kiedy dolacze punkt 3, napiecie z 5.40v sciagane jest do 0.2V . Rece opadaja. Byloby to oczywiste gdyby zewrzec + z - ale przeciez sa rezystory, kondensator. Z tego wszystkiego robilem symulacje w Multisimie, tam oczywiscie swieci sie pieknie dioda zielona, przetwornica hula. pomocy!!!

przetwornica do zasilania TDA7294 w mostku