Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tuba basowa - przepala bezpiecznik

tonywasabi 15 Lip 2009 17:35 3229 8
  • #1 15 Lip 2009 17:35
    tonywasabi
    Poziom 9  

Witam
    Od 3 lat mam w samochodzie tubę basową, nigdy nie miałem z nią problemów, gdy ją kupowałem wcale nie była najtańsza i w ogóle. Kupiłem ją jako nową, no dobra koniec wstępu :3

Problem pojawił się wczoraj, słuchałem jak zawsze muzyki, wcale nie głośno, niecała 1/4 skali, tryb rock, jednym słowem, nie mordowałem jej, po prostu kolejna porcja muzyki.

No więc, nagle 'pyknęła' tak jak to robi gdy włączę radio i dojdzie do niej napięcie, i przestała grać. Zatrzymałem samochód, sprawdzam tubę, nie pali się kontrolka od napięcia - sprawdzam bezpiecznik, przepalony. No co każdemu się może zdarzyć, myślę sobie, nie wymieniany był od nowości. Jadę do elektrycznego kupuję bezpiecznik 32v i10, wymieniam, włączam radio trzask jak przy włączeniu ( normalne) i cisza, sprawdzam bezpiecznik - przepalony, kupuję kolejny też i10, przepaliła go, to kupiłem i15, mówię może pomoże. Nie pomogło, kolejny i10 i znowu to samo

i tak zawitałem na forum :)

ps: nie jestem elektrykiem, dla mnie słowo tranzystor to czarna magia ;D proszę więc o wyrozumiałość

poniżej zdjęcia 'czegoś do czego podłączam kable od radia i zasilania do tuby'

0 8
  • #2 15 Lip 2009 17:49
    mr.Sławek
    Poziom 32  

A jak odlaczysz ta tube to sie nie przepala?

0
  • #3 15 Lip 2009 17:59
    tonywasabi
    Poziom 9  

Tuba przepala bezpiecznik który jest jej nieodłączną częścią ( zaznaczony na 1 obrazku)

To idzie tak

radio----kabel----to coś---głośnik tuby

ale to już jest w tubę wbudowane, nie mogę tego odłączyć bo to przekazuje sygnał do głośnika

0
  • #4 15 Lip 2009 18:02
    czeszko1
    Poziom 10  

Zasugerował bym ze ulegl zniszczeniu1 lub więcej tranzystorów w stopniu końcowym(te największe na radiatorach) a sądząc po wyglądzie wykonania jak i jakości laminatu nie jest to niestety sprzęt z górnej polki możne nie mieć wcale zabezpieczeń przed zwarciem i przeciążeniem wzmacniacza lub zabezpieczenia te są mało efektywne.

0
  • Pomocny post
    #5 15 Lip 2009 18:03
    elektor18
    Poziom 18  

Po pierwsze to należy sprawdzić stopień końcowy, czyli tranzystory mocy (to czarne co masz poprzykręcane blaszkami do radiatora:) Podejrzewam że mają zwarcie.Jeśli nie to, to po prostu trzeba sprawdzić resztę połprzewodników cofając się od końcówki mocy.Jednak jeśli się na tym nie znasz to raczej nie polecam samemu naprawy. Lepiej zleć to komuś kto wie jak to sprawdzić.

0
  • #6 15 Lip 2009 18:09
    tonywasabi
    Poziom 9  

czeszko1 napisał:
    Zasugerował bym ze ulegl zniszczeniu1 lub więcej tranzystorów w stopniu końcowym(te największe na radiatorach) a sądząc po wyglądzie wykonania jak i jakości laminatu nie jest to niestety sprzęt z górnej polki możne nie mieć wcale zabezpieczeń przed zwarciem i przeciążeniem wzmacniacza lub zabezpieczenia te są mało efektywne.

no zabezpieczenie ma, jest nim bezpiecznik - ten który się przepala :)

Dodano po 2 [minuty]:

elektor18 napisał:
    Po pierwsze to należy sprawdzić stopień końcowy, czyli tranzystory mocy (to czarne co masz poprzykręcane blaszkami do radiatora:) Podejrzewam że mają zwarcie.Jeśli nie to, to po prostu trzeba sprawdzić resztę połprzewodników cofając się od końcówki mocy.Jednak jeśli się na tym nie znasz to raczej nie polecam samemu naprawy. Lepiej zleć to komuś kto wie jak to sprawdzić.

Dziękuję, zaniosę ją do kogoś :) może ją jeszcze odratują, lepiej wydać nawet 40 zł na naprawę (chyba) niż kupować nową. Chyba, że naprawa będzie zbyt kosztowna.

0
  • #7 17 Lip 2009 23:32
    tonywasabi
    Poziom 9  

Wiem co jest problemem. Nie zaniosłem jej jeszcze do nikogo, bo zauważyłem że spalony jest rezystor r52, widoczny w górnej części zdjęcia, po lewej stronie, z lewej strony dwużyłowego kabla. Spalony jest, płytka jest czarna w tym miejscu. Czy można go wymienić? Co to znaczy r52?

0
  • #8 18 Lip 2009 00:07
    mr.Sławek
    Poziom 32  

R52 to jest tylko oznaczenie na plytce. Napis ten nic nie mowi o tym rezystorze. Niestety nie moge dojrzec jego kodu paskowego aby odczytac jego wartosc.

Dodano po 5 [minuty]:

Posprawdzaj jeszcze te tranzystory w okolicy tego rezystora, bo najprawdopodobniej tez beda uszkodzone.
    W koncowce mocy tez nalezaloby sprawdzic.

0
  • #9 18 Lip 2009 08:02
    irek19
    Poziom 33  

Uszkodzenie tego rezystora pociąga za sobą dalsze uszkodzenia i na pewno uszkodziły się tranzystory w końcówce mocy.

0