Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Programator USB czy programator z rs232 +przejściówka na USB

15 Lip 2009 19:44 2452 3
  • Poziom 13  
    Witam.
    Chciałbym zacząć przygodę z programowaniem mikrokontrolerów ale mam taki dylemat nad wyborem programatora. Chodzi mi o to, że jest programator stk500v2 on jest już na USB, a jak wiadomo USB jest już w większości urządzeń.
    Ale niektóre układy/projekty są jeszcze na rs232.
    Więc chciałbym zapoznać się z Waszą opinią jako bardziej doświadczonych elektroników. Czy nie kupić programatora jeszcze z rs232 i do niego zrobić/dokupić przejściówkę z układem (bo słyszałem, że niby jest dobry do tego typu konwersji) ft232rl. No i ta przejściówka przecież mogła by służyć jeszcze do obsługi innych urządzeń/programatorów które mają jeszcze rs232, czyli starszych typów.

Niby to drugie rozwiązanie jest lepsze (tak mi się wydaje) ale czy nie powstają w tego typu konwersjach jakieś błędy? Jakieś problemy z przesyłaniem/ programowaniem układów?

Proszę o jakąś opinię na ten temat.
  • Poziom 25  
    Dlaczego łączysz problem programatora z USB z problemem przejściówki USB/RS232 ? Kup programator z USB, a jeśli będziesz potrzebował sterować układami przez RS232 to dokupisz przejściówkę.
    Sam nie spotkałem się z problemem złego działania przjściówki USB/RS232, ale na forum firmy Microchip zdarzały się posty związane ze złym działaniem programatorów starego typu (RS232) sterowanych z portu USB przez przejściówkę USB->RS232.

Pozdrawiam

Mariusz
  • Poziom 15  
    Każdy kto chce zacząć programować uC ma takie problemy. Też takowy miałem jakieś pół roku temu i spieszę z odpowiedzią.

1. Potrzebujemy chociaż na chwilkę komputera z portem LPT.
    2. Samodzielnie budujemy programator USBasp (jeśli mogę sobie pozwolić na kryptoreklamę, wskazówki małe tu: http://sid.iglu.cz/?page_id=18 )
    3. Atmege do programatora programujemy przy użyciu prostego programatora LPT.
    4. Cieszymy się programatorem na USB działającym ładnie zarówno na Windowsie jak i na Linuksie...

Jeśli chodzi o przejściówkę RS232 to jeśli ma być prosta i służyć do komunikacji z uC na przykład to polecam BARDZO tanie i dobre rozwiązanie - kabel CA-42 do NOKII - na allegro do dostania za 3zł...

Pozdrawiam
  • Poziom 13  
    Dzięki za odpowiedzi.
    Teraz mam właśnie jeszcze inne pytania. Właśnie lepiej kupić jakąś wypas przejściówkę którą ma np. sklep.avt czy wystarczy taka zwykła z allego jak napisał kolega?

Jeszcz jedno. Przyszedł do mnie kolega z programatorem USB. Chyba właśnie ten co podałeś w linku i... system mi go nie wykrywał. Kolega coś mówił o jakiś system HID... coś, że usb intelowskie i nie działa bo nie ma sterowników. Tak więc ten programator nie działa, niestety.