Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Gryzonie w odwrocie? - badania Gartnera nt myszek komp.

michalak92 15 Jul 2009 22:01 933 1
 • Jak wskazują badania firmy Gartner, niemal miliard ludzi na całym świecie korzysta z myszki komputerowej. Jednak według prognoz w przeciągu kilku lat ich liczba ma się zmniejszać.

  Trudno wyobrazić sobie, co mogłoby zastąpić zwykłą mysz, skoro to małe urządzenie jest wręcz niezbędne do pracy. W chwili obecnej istnieją 3 typy myszy: laserowa, diodowa oraz najstarszego typu, mechaniczna. Coraz częściej słychać jednak o całkiem nowych sposobach kontrolowania komputera.

  Rozwój nowych urządzeń sterujących obrał dwie drogi. Pierwsza to ewolucja dotychczasowych rozwiązań o coraz to nowe funkcje, zapożyczone z innych powszechnie używanych osiągnięć techniki. Wynika to z przyzwyczajenia wielu ludzi do tradycyjnej już myszki. Najnowszym osiągnięciem w tej dziedzinie są myszki wertykalne, które działają w powietrzu. Ich rozwój w dużym stopniu zawdzięczamy firmie Logitech. Najnowsza propozycja tej firmy to MX Air. Urządzenie to łączy możliwości zwykłej myszki z możliwościami pilota, czyli obsługą praktycznie wszystkich urządzeń elektronicznych, jakie znajdują się w domu czy w biurze.

  Kolejnym przykładem ewolucji myszki jest v-mouse, która może być również wykorzystywana, jako wskaźnik podczas prezentacji. Można nią pracować praktycznie na każdej powierzchni, łączy zalety myszki i tabletu. Nowo opracowywanym prototypem jest natomiast Sphere firmy Moixa – mysz w kształcie kuli, z wbudowanym żyroskopem i dodatkowym ekranem. Zastosowany pomysł pozwala na lepszą kontrolę komputera oraz szybki podgląd wybieranych plików czy stron.  Drugą drogą są rozwiązania zupełnie innowacyjne. Nietypowe kontrolery, jak dżojstik, kierownica, pistolet świetlny, mata taneczna, wykorzystywane były do tej pory głównie do gier. Nowościami w tej dziedzinie może pochwalić się firma Nintendo, która w swoich konsolach wykorzystuje Wii, czyli kontroler reagujący na ruch z głośnikiem wbudowanym w Wiilot.

  Jednakże do pracy na komputerze bardziej użyteczne okazują się inne nowinki techniczne - ekrany dotykowe. Specjaliści przewidują znaczący wzrost urządzeń kontrolujących komputer właśnie za pomocą dotyku. Tego typu rozwiązania można spotkać choćby w popularnym urządzeniu – iPhone. Krokiem na przód jest także produkt firmy Microcoft, czyli ekran dotykowy o nazwie Microsoft Surface, który w całkowicie nowy sposób pozwala na współdziałanie z wirtualnym światem.

  Sterowanie całkowicie bezdotykowe do niedawna wydawało się niemożliwe. Takie rozwiązanie bardziej pasowało do filmów fantastyczno – naukowych niż do realnego użytku. A jednak, Neural Impulse Actuator firmy OCZ to urządzenie, które pozwala na kontrolowanie komputera myślami. Produkt wykorzystuje do sterowania sygnały fizjologiczne – EEG (Elektroencefalografia) pobierane przez zestaw trzech elektrod umieszczonych na głowie. Kierowanie komputerem przy pomocy fal mózgowych i ruchu mięśni twarzy sprawia, że użytkownik osiąga znacznie szybsze reakcje w wirtualnych zmaganiach. Może również służyć jako urządzenie do sterowania komputerem, surfowania po Internecie oraz jako element rehabilitacji i leczenia różnych zaburzeń.

  Na dzień dzisiejszy kontrolery odmienne od myszki raczej nie wyprą jej całkowicie z rynku. Świetnym potwierdzeniem tej tezy, są aukcje internetowe, gdzie myszki wciąż znajdują wielu nabywców. Nie można jednak wykluczyć, że w ciągu najbliższych kilku lat nastapi całkowity przełom i produkty typu OCZ Neural Actuator czy Microsoft Surface, staną się podstawowymi urządzeniami do kontroli komputera.

  Źródło: CHIP
  About Author
  michalak92
  Level 18  
  Offline 
  michalak92 wrote 335 posts with rating 20, helped 7 times. Live in city zDolny Śląsk. Been with us since 2007 year.
 • #2
  User removed account
  User removed account