Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Irda, girder, lutowanie, czyli kurs dla laika

25 Maj 2004 22:04 1223 1
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich wypasów tego forum. Przewertowalem wieksza czesc postow na temat Irdy i Girdera i tak mi sie to spodobalo ze postanowilem to miec!!! 8) Tyle ze jak w temacie widac jestem zupelnym tlukiem jesli chodzi o tego typu sprawy(tak jak przystalo na pilnego studenta elektroniki :D). Kazdy kiedys zaczynal wiec licze na wyrozumialosc choc zrozumiem jak odeslecie mnie do mniej zaawansowanego forum (fora?). Wiec pierwsza (podkreslam pierwsza!) rzecza jaka chcialbym zlutowac ma byc odbiernik podczerwieni do wspolpracy komputera i pilota telewizyjnego. Mam ladny schemacik na coma, jeden R, jeden C i dioda jakas i w zwiazku z tym mam pare pytan:
    1. Tak na poczatek to moze jaka lutownica jest dobra do takich spraw i jaki to mniej wiecej koszt?
    2. Jaki to ma byc odbiornik? Jest na schemacie TSOP17xx i SFH506-xx i wlasnie co to te xx ?
    3. Niektorzy pisza ze lepiej wziasc kondensator wiekszy niz 100nF np 10mF lub 1mF jak kabel ma byc dluzszy. Wiec jaki najlepiej?
    4. Czy jak juz to zmontuje i daj Boze zmontuje tez Irde do dwu-stronnej transmisji pod plyte glowna(do zabawy telefonem) czy moga one dzialac razem?

Dzieki za wszystkie ewentualne odpowiedzi, pozdrawiam!
  • Poziom 16  
    1. Tak na poczatek to moze jaka lutownica jest dobra do takich spraw i jaki to mniej wiecej koszt?
    Do takich celów najlepsza będzie transformatorowa, koszt kilkudziesięciu złotych, zależny od firmy itp.
    2. Jaki to ma byc odbiornik? Jest na schemacie TSOP17xx i SFH506-xx i wlasnie co to te xx ?
    xx to częstotliwość fali nośnej wyrażona w KHz, xx może przybierać takie wartościxx=<30,33,36,38,40,56>
    3. Niektorzy pisza ze lepiej wziasc kondensator wiekszy niz 100nF np 10mF lub 1mF jak kabel ma byc dluzszy. Wiec jaki najlepiej? Czym większa pojemność tym lepsze filtrowanie, co do długości to nie sprawdzałem, musiałbys sam przetestować praktycznie.
    4. Czy jak juz to zmontuje i daj Boze zmontuje tez Irde do dwu-stronnej transmisji pod plyte glowna(do zabawy telefonem) czy moga one dzialac razem?
    Jeśli masz dwa comy na płycie głównej, to na jednym pójdzie irda, a na drugim com.
    POZDRAWIAM 8)

Dzieki za wszystkie ewentualne odpowiedzi, pozdrawiam![/quote]