Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV Elemis Westa TC-405 Linie powrotów

16 Lip 2009 00:49 2097 8
  • Poziom 9  
    Na obrazie widoczne są linie wygaszania powrotów. Na jasnych scenach linie nie są zbyt widoczne, jednak po kilkudziesięciu sekundach obraz znika na ok. 5s i wtedy widoczne są tylko linie powrotów. Gdy zwiększy się poziom jasności i kontrastu to tak naprawdę widać, że obraz nie znika, ale przyciemnia się i dlatego najbardziej widoczne są te linie. Po tych 5s obraz znowu jest widoczny - cyklicznie następują płynne przejścia do obydwu stanów, czyli do zanikania (przyciemniania się obrazu z bardzo widocznymi liniami powrotów) i do stanu, gdy obraz daje się oglądać. Fonia działa prawidłowo, kolory też są OK. Mam schemat tego TV i podejrzewam problem na PK.

Napięcia na katodach RGB są na poziomie ok. 180V, a powinny być 125V. Napięcia 12V i 215V na PK są OK. Na T423, T413 i T403 powinno być po 10V - tu jednak napięcie trochę pływa od 8V do 14V.

Trochę elementów na PK już sprawdziłem, ale pomiary miernikiem uniwersalnym nie wskazują na proste uszkodzenie. Przykładowo wymiana elektrolitów C424 i C430 nic nie dała. Tranzystorów jeszcze nie wymieniałem - czy problem może być w BF459, a może w BF423?
  • Poziom 26  
    Sprawdź czy napięcie S2 jest stabilne, jeśli "pływa" to w tym układzie szukaj uszkodzenia.
  • Moderator TV
    Skoro na katodach masz po 180V, to znaczy, że masz prawdopodobnie zawyżone napięcie UG2. Jeśli prawidłowo działa układ kontroli prądu katod, przy zmniejszaniu UG2 napięcie na katodach powinno się zmniejszać.
    Powodzenia!
  • Poziom 9  
    LXT napisał:
    Sprawdź czy napięcie S2 jest stabilne, jeśli "pływa" to w tym układzie szukaj uszkodzenia.

Serdeczne dzięki za odpowiedź.

1. sprawdziłem napięcie na S2:
    a) trochę "pływa" w zakresie od 850V do 860V, rzadko zbliża się do 900V (w tym czasie obraz daje się oglądać)
    b) gdy obraz się ściemnia (widoczne same linie powrotów) to przez ten czas (3-5s) napięcie na S2 skacze do ok. 1040V
    c) potem znowu płynnie pojawia się obraz - napięcie na S2 wraca do ok. 850V
    d) podczas mierzenia napięcia na S2 można zaobserwować ciekawy efekt - znikają całkowicie linie powrotów i rzadziej następuje przejście do stanu, w którym są widoczne same linie powrotów

2. profilaktycznie przelutowałem trochę punktów w układzie S2 (na PK i od strony TPN) - bez efektu

3. regulacja potencjometrem R545 (ustawienie Us2) nie poprawiała, ani też nie pogarszała całej sytuacji

4. wymiana na wszelki wypadek R463 100k - nic nie dała

5. czy może to być problem z C428 (10n/1250V) w układzie S2? - nie wymieniałem, bo narazie go nie mam. Czy raczej problem może leżeć w układzie S2 od strony TPN?

Dodano po 6 [minuty]:

bogred napisał:
    Skoro na katodach masz po 180V, to znaczy, że masz prawdopodobnie zawyżone napięcie UG2. Jeśli prawidłowo działa układ kontroli prądu katod, przy zmniejszaniu UG2 napięcie na katodach powinno się zmniejszać.
    Powodzenia!

Sorry, ale chcę się upewnić - piszesz UG2 - czy chodzi o US2 (od strony TPN i potencjometra R545)?
  • Poziom 26  
    Podmień podstawkę kineskopu.Tylko jej nie "sprawdzaj" a wymień.
  • Poziom 9  
    LXT napisał:
    Podmień podstawkę kineskopu.Tylko jej nie "sprawdzaj" a wymień.

OK. Odezwę się, gdy zdobędę płytkę kineskopu. Nie wiem, czy można kupić nową, czy pozostaje tylko możliwość z jakiegoś innego TC-405?
  • Poziom 26  
    Nie całą płytkę tylko samą podstawkę-płytkę to już ciężko nową zdobyć.:D
  • Poziom 9  
    LXT napisał:

Ok. Spróbuję zdobyć podstawkę
  • Poziom 9  
    wolmon1 napisał:
    LXT napisał:

Ok. Spróbuję zdobyć podstawkę

Trochę to trwało - urlop. Problem rozwiązany. To nie podstawka była przyczyną. Szkoda, że na schemacie słabo widać wartość napięcia na S2 (powinno tam być 540V). Ja miałem o ponad 300V za dużo (i to z pływaniem napięcia w górę). Przyczyna problemu to uszkodzone rezystory 2W-owe R544 i R547 w obwodzie ustawienia US2.
    Wymieniłem i jest OK.