Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralko-suszarka Electrolux EW 1248 W - nie działa suszenie

mac6 16 Lip 2009 01:51 9142 8
  • #1 16 Lip 2009 01:51
    mac6
    Poziom 13  

Mam prośbę o pomoc w diagnozie. Zepsuła mi się pralka. W czasie suszenia nie włączają się grzałki powietrza.

Przy praniu woda grzeje się tak jak powinna. Wyjścia sterujące grzałkami są więc OK. rezystancja grzałek powietrza też jest OK.

Dmuchawa działa. Strumień powietrza wyda się być spory. Chociaż nie wiem jaki być powinien. Może jest jakoś stłumiony. Powietrze jest pobierane gdzieś z dołu... nie zaglądałem tam.

Termostaty zabezpieczające przed przegrzaniem rury z powietrzem są OK.

Czujnik temperatury powietrza suszarki ma cały czas rezystancję w okolicach 4,5 - 5,0 koHm. Czy to jest OK? Jeśli tak, to wygląda to na jakiś problem z ciśnieniowym przełącznikiem napięć decydującym, które grzałki zasilać.

Co to za pomysł żeby taki cudaczny przełącznik zastosować?

Jak go sprawdzić? Skąd on bierze ciśnienie przełączające? Czy chodzi o to, że muchawa robi nadciśnienie w bębnie i wówczas grzałki mają się przełączyć?

Czy przewody z ciśnieniem mogły się przytkać? Mogę je bezkarnie przedmuchać?

Jest tam też druga rurka z powietrzem, wychodząca jakby z tego samego miejsca, i idzie do jakiegoś czujnika. Jeśli w niej byłoby niewłaściwe ciśnienie, to pewnie na wyświetlaczu w czasie suszenia pojawiłby się jakiś błąd, no nie? Z tego pneumatycznego przełącznika też idzie zwrotnie jakiś sygnał do modułu sterowania. Czemu więc moduł nie sygnalizuje żadnego błędu?

Będę wdzięczny za wszelką pomoc.

0 8
  • #2 21 Lip 2009 01:37
    mac6
    Poziom 13  

Nikt nie spotkał się z taką usterką?

0
  • #3 07 Lis 2009 12:35
    mac6
    Poziom 13  

Naprawdę nie ma tu nikogo, kto mógłby pomóc?

0
  • #4 07 Lis 2009 14:10
    skryn
    Admin grupy AGD

No ale jak Ci można pomóc, jeżeli w pierwszym poście gadasz, jak potłuczony... :(

0
  • #5 07 Lis 2009 14:22
    mac6
    Poziom 13  

skryn napisał:
    No ale jak Ci można pomóc, jeżeli w pierwszym poście gadasz, jak potłuczony... :(

Jeśli czegoś z tego co napisałem nie zrozumiałeś, to po prostu dopytaj.

Nie mam żadnego doświadczenia z pralkami, więc nie wiem co jest istotne. I napisałem wszystko co udało mi się dotychczas ustalić.

Co mam sprawdzić, jaki eksperyment zrobić, aby znaleźć źródło problemu?

0
  • #6 07 Lis 2009 14:35
    skryn
    Admin grupy AGD

mac6 napisał:
    Co mam sprawdzić, jaki eksperyment zrobić, aby znaleźć źródło problemu?

Najprościej jest wejść w tryb serwisowy i ustalić szczegóły.
    To na początek.
    W tryb serwisowy wchodzi się tak samo we wszystkich Electroluksach serii EW (z elektroniką EWM).
    Musisz poszperać zasoby Forum, jak to się robi.

PS. Z tym, że gadasz jak potłuczony, wnioskuję z tego:
    mac6 napisał:
    (...) Strumień powietrza wyda się być spory. Chociaż nie wiem jaki być powinien. Może jest jakoś stłumiony. Powietrze jest pobierane gdzieś z dołu... nie zaglądałem tam.
    (...) to wygląda to na jakiś problem z ciśnieniowym przełącznikiem napięć decydującym, które grzałki zasilać.

Co to za pomysł żeby taki cudaczny przełącznik zastosować?

Jak go sprawdzić? Skąd on bierze ciśnienie przełączające? Czy chodzi o to, że muchawa robi nadciśnienie w bębnie i wówczas grzałki mają się przełączyć?

Czy przewody z ciśnieniem mogły się przytkać? Mogę je bezkarnie przedmuchać?

Jest tam też druga rurka z powietrzem, wychodząca jakby z tego samego miejsca, i idzie do jakiegoś czujnika. Jeśli w niej byłoby niewłaściwe ciśnienie, to pewnie na wyświetlaczu w czasie suszenia pojawiłby się jakiś błąd, no nie?

0
  • #7 07 Lis 2009 19:45
    mac6
    Poziom 13  

skryn napisał:
    Najprościej jest wejść w tryb serwisowy i ustalić szczegóły.
    To na początek.
    W tryb serwisowy wchodzi się tak samo we wszystkich Electroluksach serii EW (z elektroniką EWM).
    Musisz poszperać zasoby Forum, jak to się robi.

Dzięki za podpowiedź. Niestety nic konkretnego na temat trybów serwisowych tej pralki na forum nie znalazłem.

Metodą prób i błędów zauważyłem, że EW1248W wchodzi do jakiegoś trybu testowego, jeśli przy włączaniu zasilania trzymam przyciśnięte dwa skrajne przyciski.

Teraz gdy kręcę gałką w prawo, to wymuszam na każdej z pozycji wykonywanie się elementarnych operacji. Dla każdej pozycji na wyświetlaczu pojawia się jakaś liczba, po której pojawia się biegnący sekundnik. Te liczby dla kolejnych pozycji, to:
    06, 14, 0C, 1C, 0A, 01, 03, 09, 0E, 82, 06,11, 18, 13, 1A, 19, 16.

Gdy kręcę gałką w lewo, to pojawiają się takie kody:
    dla położenia G: 10 po czym wskakuje 0-6,
    dla położenia F: E41
    dla położenia D: 04
    dla położenia C: 02
    dla położenia B: 16
    dla położenia A: 05.

Z tego wszystkiego na kod błędu wygląda ten E41.

Z opisów na forum błąd ten oznacza: "Uszkodzona blokada/wiązka kablowa".

Jeśli faktycznie to ten błąd powoduje problemy z suszeniem, to o którą wiązkę kabli chodzi? jak jest oznaczona na schemacie (tym który jest na elektrodzie)? Gdzie jest ulokowana? Posprawdzam ich kontakty na złączkach.

1
  • #8 08 Lis 2009 08:15
    skryn
    Admin grupy AGD

mac6 napisał:
    Metodą prób i błędów zauważyłem, że EW1248W wchodzi do jakiegoś trybu testowego, jeśli przy włączaniu zasilania trzymam przyciśnięte dwa skrajne przyciski.

Widzę, że warto Ci pomagać.
    Poniżej masz przebieg testu funkcjonalnego. Pragnę zwrócić szczególną uwagę na pkt. 9

1
  • #9 15 Sie 2011 22:11
    pawel_wikt
    Poziom 1  

Blokada elektromagnetyczna jest przy zamku, najlepiej wymienić... lub jak nie masz już małych dzieci... zewrzeć na krótko omijając czujnik zabezpieczenia później mała modyfikacja mechaniczna by było można bez problemu drzwi otworzyć i po kłopocie.
    Wiem że post po kilku latach jest trochę bez sensu, lecz czyta pewnie ten wątek co jakiś czas ktoś w potrzebie, jak ja i wszelka wiedza na ten temat była przydatna
    pozdrawiam :)

1