Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Philips 22DC665 jaki to tranzystor?

Jaras-J 16 Lip 2009 02:32 996 7
  • #1 16 Lip 2009 02:32
    Jaras-J
    Poziom 12  

Witam, naprawiam radio jak w temacie. Do pinu 1 i 2 gniazda od magnetofonu zostało podane 230V ( przebicie na grocie lutownicy oporowej ). Poszedł z rzeczy widocznych gołym okiem tranzystor zamieszczony na zdjęciu. Jego typ jest nieczytelny, nie mogę nigdzie znaleźć schematu tego radyjka więc szukanie po numerze odpada. Czy ktoś ma takie radio i mógłby zajrzeć? Lub dysponuje schematem albo inną informacją która może naprowadzić mnie co tam siedziało?

Foto tego tranzystora. Jego nr na PCB to chyba 6080 ale ciężko odczytać bo jest przewiercone właśnie w tym miejscu gdzie był druk.
    Philips 22DC665 jaki to tranzystor?

0 7
  • #3 16 Lip 2009 14:03
    Jaras-J
    Poziom 12  

To jest NPN. Na jego resztkach mam wrażenie że ostatnią cyfrą oznaczenia było "0" a poprzednią "5". Czyli BC*50

Teoretycznie mógłby to być BC550 (odpowiednik BC546), To jest NPN więc by pasował.

Mogę się mylić bo wszystko jest zniekształcone. Trochę mnie to zbija zbija z tropu bo wszystkie tranzystory NPN dookoła to najczęściej BC548, BC547 lub BC549.
    Co radzicie?

0
  • #4 16 Lip 2009 14:14
    Stary1952
    Poziom 33  

Jaras-J napisał:
    Witam, naprawiam radio jak w temacie. Do pinu 1 i 2 gniazda od magnetofonu zostało podane 230V ( przebicie na grocie lutownicy oporowej ). Poszedł z rzeczy widocznych gołym okiem tranzystor zamieszczony na zdjęciu. Jego typ jest nieczytelny

Witam .
    Oprócz tranzystora nieciekawie wygląda też ten elektrolit koło niego . Piszesz , że dostało się tam niechcący 230VAC , niedobrze może być w konsekwencji dużo uszkodzonych elementów ?. :cry:
    Pozdrawiam .

0
  • #5 16 Lip 2009 14:38
    Xweldog
    Poziom 30  

Wstaw jakiegoś npn i podłącz od Uz. Jak nie padło coś jeszcze to na 99% będzie działać. A jeżeli tam jednak będzie musiał być odwrotny tr. też nic się nie stanie.

0
  • #6 16 Lip 2009 17:28
    Jaras-J
    Poziom 12  

OK, sprawa wygląda tak. Tranzystory BC550, BC546, BC547, BC548 i BC549 to właściwie prawie jedno i to samo. Mogą być zamiennie stosowane.
    Wstawiłem BC546. Nie ruszyło radyjko :/ Pomierzyłem na układach i TEA5580 dostaje 17V na Ucc. (jego max to chyba 7V) Reszta układów też ma dziwne odczyty, TA7784 ma 0V na Ucc. Końcówka mocy też oberwała, 8V stałego na wyjściu. Wychodzi na to że wszystkie półprzewodniki dostały w kość :(
    O ile mogę wymienić wszystkie tranzystorki, diody Zenera, i układy scalone to jedno mnie martwi...
    Mógł też oberwać scalak NECa którego w ogóle nie da się znaleźć, ani nawet danych na jego temat. ( NEC 661RC3 )

Co do elektrolitu na zdjęciu to po prostu jest opalony z zewnątrz przez tranzystor który wywalił prosto w niego. Raczej jest sprawny.
    Przydał by się schemat tego radia bo bez schematu to ciężko będzie szła naprawa :/

Dopisze aktualne objawy radia. Po włączeniu zasilania palą się tylko diody od podbicia basu i magnetofonowa w lewo. Na wyjściu frontowych głośników 8V. Silniczek magnetofonu kręci się cały czas bez względu na obecność kasety. Reszta funkcji nie daje znaku życia.

0
  • #8 17 Lip 2009 00:34
    Jaras-J
    Poziom 12  

Też nie sądzę by dało się łatwo to naprawić. Ale będę pewnie próbował. Jak coś się uda zrobić to napiszę. Czy ktoś wie coś na temat tego układu NEC 661RC3 ?

0