Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Z czego wynika reaktancja kabla ?

16 Lip 2009 11:56 6756 3
  • Poziom 12  
    Mam pytanie czy reaktancja kabla wynika z jego indukcyjności czy z pojemności? I jaki wpływ ma przewodność gruntu na obciążalność prądową kabla i jego impedancje oraz upływność prądu?. Z góry dziękuje za odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Reaktancja wzdłużna żyły kabla stosowana do obliczeń zwarciowych zależy od jej indukcyjności. Reaktancja skrośna kabla zależy od pojemności dielektryka między żyłą a kołnierzem/ziemią.
    Jezeli pytasz o przewodność cieplną gruntu to im jest większa, tym mniejsza temperatura kabla i teoretycznie większa dopuszczalna obciążalność, jednak izolacja ma pewien opór cieplny dlatego wpływ zmian przewodności gruntu raczej będzie niewielki. Jeżeli pytasz o przewodność elektryczną to nie ma wpływu, bo pojemnościowe prądy skrośne zamykają się między żyłą kabla a jego metalowym płaszczem.
  • Moderator
    Wpływ reaktancji kabla w sieciach energetycznych jest pomijalnie mały. Reaktancja kabla ma z natury charakter pojemnościowy niż indukcyjny. Standardowa pojemność UDY 2x1,5 to około 50 nF/km i jest różna dla różnych producentów.
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    irekr napisał:
    Wpływ reaktancji kabla w sieciach energetycznych jest pomijalnie mały. Reaktancja kabla ma z natury charakter pojemnościowy niż indukcyjny. Standardowa pojemność UDY 2x1,5 to około 50 nF/km i jest różna dla różnych producentów.

W sieciach nn jest to prawdą (decydujący wpływ ma rezystancja np w spadku napięcia)ale np w Wn to decyduje reaktancja a rezystancja jest pomijalna.O ile mi wiadomo to przeważnie przyjmuje się w obl 0,4 ohma na km w linii napowietrznej a kablowej 0,1(małe odległości między żyłami) susceptancja(pojemność) jest dużo mniejsza ale to zalezy od pojemności między przewodami oraz między przewodami a ziemią a więc zależy też od przekroju kabla i izolacji(napięcia znamionowego)

Scaliłem. Chcesz coś dodać to używaj przycisku "Zmień". [Łukasz]
    Pojemności kabli są znaczące