Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Excel - formatowanie warunkowe

16 Lip 2009 12:26 11609 10
  • Poziom 15  
    Stworzyłem dokument tzw. harmonogram serwisów i chciałbym aby ten dokument informował mnie o pewnym terminie ale ze względu na moje znikome wiadomości dotyczące formatowania warunkowego nie jestem w stanie tego wykonać. chciałbym aby po wpisaniu terminu serwisu w kolumnach "G" dokument informował mnie o 3 stanach w kolumnie "H" (1-jeszcze czas w kolorze zielonym , 2-termin w kolorze żółtym, 3-po terminie w kolorze czerwonym). Przewidywany czas serwisu to wizyta co 2 miesiące tzn. od wpisanej daty np. 2009-01-01 w kolumnie "I" chciałbym aby mi podawał liczbę dni do następnej wizyty czyli 60 dni (tzn. następny serwis 2009-03-02). Na 10 dni przed planowanym terminem następnej wizyty chciałbym aby pole w kolumnie "H" zmieniło się na informację "termin" podświetlone na żółto, natomiast w momencie przekroczenia daty serwisu informację "po terminie" podświetlone na czerwono. W pozostałym przedziale czasu informację "jeszcze czas" i podświetlenie na zielono. Bardzo dziękuję za wszelką pomoc przy sporządzeniu tego dokumentu.
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Proponuję zmianę formuły. W H5 wpisz i przeciągnij w dół:
    =JEŻELI(G5-DZIŚ()<0;"PO TERMINIE";JEŻELI(G5-DZIŚ()<=60;"WYKONAJ SERWIS";"JESZCZE CZAS"))

Formatowanie warunkowe nie jest trudne w przypadku tekstu. Zależy jakiego masz Excela. Zaznacz kolumnę H. W E2007 klikasz tylko w kolejne pola kreatora. W E2003 warunkiem będzie ciąg tekstu ujęty w cudzysłów Np ="PO TERMINIE" i ustawiasz kolor wypełnienia wg uznania. Reguł formatowania warunkowego w arkuszu może być maksymalnie trzy. Czyli w sam raz na Twoje potrzeby (bez konieczności zastosowania VBA).

Excel - formatowanie warunkowe
  • Poziom 15  
    Tam jeszcze chyba formuły nie ma w momencie jeszcze czas prawda ?
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Jest. Jeżeli nie są spełnione 2 pierwsze warunki (czyli wszystkie inne)... To tak jak z teściową:
    =Jeżeli( Gada ;"udawaj że słuchasz";Jeżeli(Patrzy;"uśmiechaj się";"luzik, nie gada i nie patrzy"))
    No i formatowanie warunkowe w odpowiednich kolorach :)
  • Poziom 15  
    Chyba coś nie wyraźnie objaśniłem tzn. w kolumnie G wpisuje np. 16.05.2009 r. tzn że jest w tym momencie około 60 dni od tej daty czyli po terminie. Jeżeli w kolumnie G byłoby wpisane 26.05.2009 chciałbym aby była informacja o wykonaj serwis, w pozostałym przypadku tzn. 50 dni od wykonania serwisu aby było jeszcze czas. Teraz tak nie działa.
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Chyba się pogubiłem. Spróbuj:
    =JEŻELI(DZIŚ()-G5>60;"PO TERMINIE";JEŻELI(DZIŚ()-G5>=0;"WYKONAJ SERWIS";"JESZCZE CZAS"))
  • Poziom 15  
    Przy dacie ostatniego serwis 2009-05-18 dzisiaj upływa 60 dni, od dzisiaj czy jutra powinno mi sygnalizować "po terminie". Jeżeli wpisałbym w kolumnie "G" dane 2009-05-28 to powinien mi sygnalizować "wykonaj serwis" do dnia 2009-07-26 po którym wyskoczy mi "po terminie"
  • Pomocny post
    Moderator Programowanie
    Pewności nie mam, zerknij do załącznika...
    Poprawiłem na:
    =JEŻELI(I5<DZIŚ();"PO TERMINIE";JEŻELI(I5-DZIŚ()<=10;"WYKONAJ SERWIS";"JESZCZE CZAS"))
  • Poziom 15  
    Jesteś WIELKI kolego. Tak to ma hulać. Pozdrawiam

Dodano po 6 [minuty]:

A powiedz mi jak najprościej sformatować komórkę żeby mi liczbowo pokazał np. 34 dni do wykonania serwisu np. w następnej kolumnie
  • Moderator Programowanie
    Należy odjąć daty i ustawić format liczbowy (lub ogólny) komórki.
  • Poziom 15  
    Zrobiłem, dzięki