Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontoler C.O. /termometr dwupunktowy/ VFD na pilota

mirekk36 16 Lip 2009 14:14 15268 18
 • Kontoler C.O. /termometr dwupunktowy/ VFD na pilota

  Witam,

  Chciałbym przedstawić ostatnio zrobioną konstrukcję. Jest to niezależny kontroler centralnego ogrzewania. Posiada on termometr dwupunktowy oparty o znane czujniki DS18B20, gdzie jeden z nich można umieścić na piecu C.O. a drugi na boilerze z podgrzewaną wodą.

  A także bardzo fajny pomysł na wykonanie we własnym zakresie ciekawej i taniej obudowy.

  Dane wyświetlane są na pięknym, dużym wyświetlaczu VFD o wymiarach:
  20cm x 6cm !!! z zastosowanym specjalnym niebieskim filtrem co powoduje śliczną prezentację wyświetlanych danych.

  Wyświetlacz o którym mowa był szeroko omawiany też tu na elektrodzie:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=558072&highlight=

  (te wyświetlacze bez odpowiedniej przeróbki są praktycznie bezużyteczne - ale jednak dało radę je przerobić - i super - bo gdy się je ujarzmi to ślicznie wyglądają w czasie pracy i widać wszystko z daleka - a nie tak jak na większości maleńkich wyświetlaczy VFD)
  (właśnie ujarzmiłem taki wyświetlacz robiąc już na gotowo własnej produkcji sterownik VFD do niego i został on przymontowany na kanapkę - podobnie jak płytka termometru - kontrolera C.O.)


  Funkcjonalność kontrolera C.O.

  1. ciągły pomiar 2 temperatur i prezentacja na wyświetlaczu wraz ze strzałkami reprezentującymi trend temperatury (rośnie czy maleje)

  2. wygaszacz ekranu (w związku z tym, że działa on na pięknym, dużym wyświetlaczu VFD) - w czasie wygaszacza prezentowana jest w losowo wybranej części ekranu tylko temperatura pieca C.O. wraz z trendem. W czasie wygaszacza - jest on przyciemniony a wyświetlana temperatura co 3 sekundy zmienia pozycję - dzięki czemu wyświetlacz nie ulegnie wypaleniu ;) Wygaszacz można też załączyć "ręcznie" za pomocą odpowiedniego klawisza pilota.

  3. ALARM w przypadku przekroczenia temperatury pieca C.O.

  Całość sterowana jest bezprzewodowo za pomocą pilota IR. Układ nie posiada żadnej klawiatury - bo po co? ;)

  alarm - sygnalizowany jest na 3 sposoby:
  1. migający symbol dzwoneczka w prawym górnym rogu przez cały czas gdy zadana temperatura progowa jest przekroczona
  2. przerywany sygnał z wbudowanego głośniczka/buzzera
  3. wysterowane zostaje wyjście przekaźnikowe na czas określony w ustawieniach MENU.

  Kontoler C.O. /termometr dwupunktowy/ VFD na pilota
  (jest to płytka prototypowa wykonana metodą "na żelacho" więc proszę nie krytykować wykonania - bo wkrótce trafi ona do firmy, która robi płytki profesjonalnie - ale muszę najpierw nanieść wszystkie ew poprawki - chociaż nie ma za bardzo co na niej poprawiać - bo jak na razie prototyp działa rewelacyjnie)

  od góry na laminat przykleiłem taką naklejkę - dzięki czemu wiadomo od razu co? jak? i do czego popodłączać ;)

  Kontoler C.O. /termometr dwupunktowy/ VFD na pilota

  Można dołączyć dowolny przekaźnik sterowany zewnętrznym napięciem od +5 do +24V

  przekaźnik może być załączony przez cały czas w trakcie trwania alarmu wtedy wybieramy w menu czas = 0 sekund. Jeśli chcemy aby przekaźnik zadziałał krótko - bo ma tylko załączyć jakieś inne urządzenie - sygnał to możemy ustawić ten czas w zakresie od 1s do 60s.

  Zarówno sygnał przekaźnika jak i sygnał dźwiękowy buzzera można skasować tymczasowo aby nie przeszkadzał jeśli już wiemy że zaistniała sytuacja alarmowa - wystarczy kliknąć odpowiedni klawisz pilota - wtedy stanalarmowy sygnalizowany jest tylko migającym symbolem dzwoneczka do czasu opadnięcia temperatury poniżej ustawionego w MENU progu.


  W Menu można więc ustawiać:

  1. Maksymalną temperaturę po przekroczeniu, której załącza się alarm
  2. Czas alarmu dla wyjścia przekaźnikowego
  3. Nazwę czujnika1 - domyślnie "Piec CO"
  4. Nazwę czujnika2 - domyślnie "Boiler"
  5. Czas po którym załącza się wygaszacz w zakresie od 1min do 50min

  Sterownik posiada jeszcze jedno wejście - może być do niego podłączona pasywna czujka ruchu - która gdy się załączy to zewrze to wejście - i wygaszacz się wyłączy. Dzięki temu samo zbliżenie się użytkownika do steronika bez konieczności klikania pilotem spowoduje pokazanie się ekranu z pełnymi danymi z 2 czujników - może i bajer ale bywa przydatny

  Całość zbudowana jest w oparciu o procesorek ATmega8 - oprogramowanie napisane w całości w języku C.

  poniżej fotka z opisem klawiszy na pilociku, które należy używać - jest to zwykły pilot od TV ale można zastosować dowolny inny i nie musi być koniecznie RC5 - może być SONY, JVC - lub inny - nawet własnej produkcji - jak w tym temacie:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1139494&highlight=

  Kontoler C.O. /termometr dwupunktowy/ VFD na pilota

  Dzięki zapamiętaniu wszystkich ustawień w pamięci EEPROM - i możliwości zmany nazw czujników - urządzenie można zastosować równie dobrze do innych celów - np nadzorowania i automatycznego ogrzewania pomieszczeń.

  Wystarczy tylko podłączyć inny rodzaj przekaźnika, który normalnie jest zwarty - i np załącza jakieś ogrzewanie elektryczne - piecy czy dmuchawę, a po przekroczeniu temperatury wyłącza się. Układ pracuje z małym "okienkiem" histerezą wielkości 2 stpni Celsiusza dzięki temu nie będzie zachodziło zjawisko ciągłego załączania przekaźnika na skraju progowej temperatury. Modyfikacji tylko musiałby być wtedy poddany sygnał dźwiękowy aby się nie włączał - bo nie potrzebny ;)

  ..... całość umieszczona jest w ciekawej obudowie, którą można zarówno postawić gdzieś na szafce, biurku itp albo zawiesić na ścianie. Mam nadzieję, że prezentuje się w miarę ładnie.

  Kilka słów n/t wykonania obudowy - bo warto ;)

  długo szukałem sposobu jak zrobić fajną obudowę do tak dużego wyświetlacza i nie tylko. Ponieważ praktycznie nie można dostać jakiejś obudowy uniwersalnej tego typu a jeśli już to przeważnie jakąś wielką kolumbrynę - i brzydką ;)

  tak więc materiały do obudowy to:

  1. Kawałek najzwyklejszego kanału wentylacyjnego PCV (zakupionego w Castoramie - dł 50cm) i przyciętego na odpowiedni wymiar
  2. Dwie zaślepki do takich kanałów - aby zakończyć ładnie po bokach obudowę
  3. UWAGA! - ten kanał wentylacyjny ma idealną wysokość aby zmieściły się tam pionowo typowe metalowe zaślepki od komputerów PC, których przeważnie pełno się wala po kątach u każdego. Taką zaślepkę wystarczy nawiercić w 2 miejscach aby przymocować do niej swoją płytk czy wyświetlacz i tą małą zagiętą częścią skierować do dołu do podstawy obudowy. Wtedy w miescu gdzie się ją przykręca w komputerze - także przykręcamy ją do spodu obudowy. Ja mam 2 zaślepki przykręcone 2 śrubkami - z płskim lekko trójkątnym łepkiem dzięki czemu od spodu nie wystają zbytnio.
  4. kawałek - protokąt przydymionej plexi lub poliwęglanu
  5. nieco okleiny samoprzylepnej

  to wszystki materiały - a koszty??? śmiesznie niskie ;) nie pamiętam teraz dokładnie ale taki kawałek kanału to kilka zł i dwie zaślepki po bokach też (niestety) po kilka zł - a zaślepki od PC za darmo

  Z przodu obudowy wycinamy stosowny otwór na dowolny wyświetlacz - przy czym - ludzie! - obróbka i wycinanie w tym materiale to poezja w przeciwieństwie do tych czarnych uniwersalnych obudów z ciężkiego plastiku, który przy zwykłym piłowaniu już się topi, strzępi itp brrrrr

  .... całoś kanału oklejamy jakąś okleiną samoprzylepną - ja tu wybrałem akurat taką zieloną. Okleiny są łatwodostępne i można je kupić wręcz na wymiar. W miejscu otworu na wyświetlacz przecinamy ją nożykiem po skosach i zawijamy do środka. Już dzięki tej operacji znikają ew. nierówności powstałe przy wyżynaniu otworu ;)

  ja jednak dałem na wierzch jeszcze na 2 kawałki mocnej dwustronnej taśmy samoprzylepnej - kawałek - prostokąt przydymionej plexi o wymiarach 24cmx10cm. Przy czym na jej wierzch przykleiłem jeszcze czarną okleinę i w środku wyciąłem prostokąt nieco mniejszy niż ten wycięty w obudowie, dzięki czemu uzyskałem idealną maskownicę no i ciekawy elegancki wygląd - tak mi się wydaje.

  ważną rzeczą jest to, że bardzo łatwo się demontuje to co jest w środku obudowy i łatwo montuje - czynność w pełni powtarzalna bez uszkadzania czegokolwiek. Wystarczy zdjąć boczne zaślepki do kanału, poluzować śrubki na spodzie i wysunąć z jednej strony swoją płytkę z wyświetlaczem.

  Jeśli obudowa ma stać np na biurku - można (ja tak zrobiłem) zastosować ładne małe gumowe nóżki na spodzie - przy czym z przodu dwie nieco wyższe a z tyłu nieco niższe aby mogła być pochylona lekko do tyłu.

  Jeśli ma wisieć na ścianie - to wystarczy w tylnej ściance zrobić dwa otworki na powieszenie jej na chaczykach czy na łebkach od śrubek.

  Uważam że pomysł na taką obudowę , którą można wykonać we własnym zakresie, tanio!, w dowolnej wymarzonej kolorystyce - i praktycznie do każdego urządzenia - będzie bardzo cenną poradą ;)

  Zdjęcia obudowy na górze pokazują wszystko z zewnątrz i trochę w środku - widać mniej więcej co i jak jest tam przymocowane.  (wszystko ładnie opisałem mam nadzieję, podałem mam nadzieję fajny przepis na obudowę - ale jednak wsadu do procka i kodów źródłowych nie udostępnię - mam nadzieję, że mi to wybaczycie - bo projekt stał się od razu komercyjny)

  poniżej jeszcze schemat - kontrolera C.O.

  Kontoler C.O. /termometr dwupunktowy/ VFD na pilota


  Fajne! Ranking DIY
 • Relpol
 • #2 16 Lip 2009 16:39
  dudi-7
  Poziom 20  

  Mozesz napisac cos wiecej o samych czujnikach temperatury jakich uzywasz.Jak je montujesz itp.

 • #3 16 Lip 2009 17:12
  mirekk36
  Poziom 42  

  Pod te czujniki - chyba widać są podstawki - miejsca na płytce gdzie można je wpiąć albo doczepić kabel do nich prowadzący - najlepiej skrętkę. Wykorzystuję metodę 3 przewodową - czyli zasilanie +5V, GND oraz sygnał. Przy czym każdy czujnik jest na osobnej magistrali w tym przypadku. Zrobiłem tak aby uprościć sobie troszkę obsługę programową ;) - wsumie jeśli gdzieś dalej puszcza się czujniki to można w jednej skrętce użyć 4 przewodów - 2 na zasilanie i 2 na sygnały do 2 czujników.

  to wszystko od strony płytki - na drugim końcu czujniki przylutowane są do kabelków i zabezpieczone koszulką termokurczliwą - a później przyczepione tam gdzie trzeba. Sam sposób montażu już czujnika zależy od warunków i potrzeby. Najczęściej wykorzystuję jakąś opaskę plastikową albo metalową aby go przyczepić tam gdzie trzeba

 • #4 16 Lip 2009 20:30
  Anonymous
  Użytkownik usunął konto  
 • Relpol
 • #5 16 Lip 2009 21:27
  scal12
  Poziom 19  

  No właśnie w jakim języku pisałeś program i czy mógłbyś się z nami nim podzielić?

 • #6 16 Lip 2009 21:43
  krzycho123
  Poziom 31  

  Mnie bardzo interesuje co to jest za płytką pod tą Twoją z atmegą , to jakiś kontroler tego VFD ?

  Bo z tego co widzę to sam wyświetlacz ma już jakiegoś dużego scalaka , czyżby jakiś konwerter sygnałów .

 • #7 16 Lip 2009 22:06
  mirekk36
  Poziom 42  

  scal12 --> podałem w opisie (choć rozumiem, że może troszkę przydługi i nie zauważyłeś), że w całości program napisany jest w języku C

  krzycho123 ---> tak tak, dobrze się domyślasz - to właśnie główny kontoler VFD własnej produkcji ;) te pozostałe scalaki, które tam widać to tylko i wyłącznie pozostałe już same rejestry przesuwne oraz nie wylutowana jeszcze pamięć RAM (już nie potrzebna) . Główny scalak - oryginalny procesor 8051 z oprogramowaniem dziwolągowatym napisanym przez firmę IBM, który tam siedział oraz specjalizowany kontroler P500A070 - zostały brutalnie wylutowane i wyrzucone do kosza na śmieci. Po tej operacji wymiany serca - cały wyświetlacz napędza ATmega32 z napisanym własnym programem i generatorem znaków ;)

  tak wygląda operacja przeszczepu sztucznych nowych organów, usunięcie, testowanie na początku z ATmegą88 - a na końcu fotki własnego sterwnika VFD

  Kontoler C.O. /termometr dwupunktowy/ VFD na pilotaKontoler C.O. /termometr dwupunktowy/ VFD na pilotaKontoler C.O. /termometr dwupunktowy/ VFD na pilota
  Kontoler C.O. /termometr dwupunktowy/ VFD na pilota

 • #8 16 Lip 2009 23:25
  jasek2
  Poziom 22  

  Pozwolę sobie zadać niezbyt mądre pytanie, ale nie każdy musi być geniuszem. Jak pozbyć się cyny, które rozlała się na kilka ścieżek na płycie tak jak widać w poście wyżej?

 • #9 16 Lip 2009 23:42
  mirekk36
  Poziom 42  

  jasek2 --> jest wiele sposobów ;)

  1. dodać nieco topnika i przechylając płytkę ładnie zdjąć gorcym grotem lutownicy

  2. jeśli pozostaną jakieś małe ilości, które zwierają pady - można też użyć plecionki miedzianej także wespół z topnkiem i po kłopocie

 • #10 16 Lip 2009 23:42
  jacekzat1
  Poziom 13  

  jasek2 napisał:
  Pozwolę sobie zadać niezbyt mądre pytanie, ale nie każdy musi być geniuszem. Jak pozbyć się cyny, które rozlała się na kilka ścieżek na płycie tak jak widać w poście wyżej?


  google: Link

  Rozgrzej cynę stuknij płytką o stół :D

  Odsysacz albo taka tasiemka miedziana, która ładnie wciąga cynę.
  Gorzej jak się przegrzane ścieżki zaczną odklejać...

 • #11 16 Lip 2009 23:43
  michalko12
  Specjalista - Mikrokontrolery

  jasek2 napisał:
  Pozwolę sobie zadać niezbyt mądre pytanie, ale nie każdy musi być geniuszem. Jak pozbyć się cyny, które rozlała się na kilka ścieżek na płycie tak jak widać w poście wyżej?  Nasącz jakiś przewód ( im drobniejsze nitki tym lepiej) jakimś topnikiem, może być na przykład kalafonia rozpuszczona w spirytusie, dobre są topniki do lutowania SMD dostępne np na allegro. Potem przyłóż tą plecionkę to tej cyny i rozgrzej lutownicą, delikatnie przesuwaj ten zestaw po polach zalanych cyną. Cyna zostanie wessana w tą plecionkę, a pola lutownicze będą czyściutkie.


  mirekk36:
  Czy w ogóle dostępne są gdzieś takie wyświetlacze?

 • #12 16 Lip 2009 23:45
  mirekk36
  Poziom 42  

  michalko12 --> takie wyświetlacze jakiś czas temu pojawiały się na allegro - ale już dawno jakby zniknęły

 • #13 17 Lip 2009 08:54
  PiotrekD
  Poziom 12  

  Hej,
  Projekt ciekawy ale moze warto pomyslec nad rozbudowa urzadzenia. Zamiast jednego DS18B20 wykorzystac termopare do pomiaru temperatury wylotu spalin z komina, dolozyc funkcje regulacji obrotow wentylatora na PWM...
  Polecam note atmela na temat algorytmu PID ktory w takim sterowniku C.O powinien byc zaimplementowany.
  http://www.atmel.com/dyn/resources/prod_documents/doc2558.pdf

 • #14 17 Lip 2009 18:53
  andrzejek23
  Poziom 18  

  W celu uściślenia, jak coś grzeje wodę to jest to kocioł, a nie piec. Piec jest w hucie. Pozdrawiam :D

 • #15 17 Lip 2009 20:06
  mirekk36
  Poziom 42  

  andrzejek23 ---> w celu uściślenia - woda to się grzeje w kotle - a kocioł jest podgrzewany przez piec, i piece nie występują tylko w hucie - zapewniam cię, że jest wiele rodzajów pieców - znasz choćby piec kaflowy???, który występuje (nawet jeszcze w dzisiejszych czasach) u ludzi w domach ? ;) - ale są i inne piece ..... ktoś ci krzywdę zrobił wmawiając, że piece są tylko w hutach ;)

 • #16 19 Lip 2009 22:15
  _Hades_
  Poziom 10  

  Szkoda ze nie ma klawiatury piloty lubią się gubić :). Jeszcze jakaś ładniejsza obudowa i sterownik jak z fabryki. Gratuluje super konstrukcji.

 • #17 19 Lip 2009 22:23
  mirekk36
  Poziom 42  

  _Hades_ napisał:
  Szkoda ze nie ma klawiatury piloty lubią się gubić :).


  racja, też o tym myślałem - ale z drugiej strony zwykle wszystkie swoje ostatnie urządzenia rozmyślnie pozbawiam zwykłej klawiatury a w zamian daję taką na pilocie - tym bardziej, że jednym zaprogramowaniem można ją przystosować do dowolnego prawie pliota - których zwykle w domciu jest aż za dużo pod ręką ;) więc jak się zgubi ten dedykowany - to biorę na czas poszukiwań tego od TV na przykład

  ... a obudowa ? no cóż - ręcznie się aż tak nie wyrzeźbi czegoś - jak np obudowa na zamówienie - to fakt - ważne jednak aby "bebechy elektronicznie" nie wisiały w bezładzie na wierzchu - choć tak też mogłyby działać

 • #18 21 Sie 2009 00:50
  irkow
  Poziom 1  

  fajna maszynka :) potrzebuję takiej/podobnej.
  pytanie podstawowe: jaki jest koszt tego termometru ?

  urządzenia z Atmega kte spotkałem zawierają się zazwyczaj w kwotach 100-130zł z VAT - mam nadzieję że u Ciebie będzie podobnie, wówczas zaprzyjażnionych kilka osób z innego forum na pewno byłoby zainteresowanych

  czy jest możliwe takie zaprogramowanie _każdego_ czujnika:
  - temperatura rośnie od 0 do np 80 stopni - cisza
  - temperatura przekracza np 80 stopni - dźwięk
  - temperatura spada poniżej 80 stopni - cisza
  - temperatura spada poniżej np 70 stopni - dźwięk
  - temperatura przekracza np 70 stopni - cisza

  chodzi o to, aby dźwięk był tylko wtedy gdy temperatura wzrośnie powyżej maksymalnej lub spadnie poniżej minimalnej, ale dotyczy to tylko sytuacji gdy (odpowiednio) jest tendencja rosnąca lub malejąca.
  chodzi o to aby dźwięku nie było gdy na początku jest np. 30 stopni i temperatura rośnie oraz wtedy gdy temperatura jest w zakresie 70-80 stopni.

  - z jaką dokładnością można ustawiać temperaturę max/min ?
  - czy możliwe jest zastosowanie małego wyświetlacza i jaki ma to wpływ na cenę ?
  - w komplecie masz też czujki DS18B20 i zasilacz ?

  przy okazji:
  - czujki przylutowane do wiotkiego przewodu możnaby podłączać do gniazda typu jack
  - spotkałem się też z konfiguracją napisu powitalnego :)

  Ireneusz

 • #19 23 Gru 2011 21:34
  Reganski
  Poziom 1  

  Witam jaka jest cena takiego zestawu