Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generatory wysokiego napięcia lamp rtg

5bkera 16 Lip 2009 15:01 7662 7
  • #1 16 Lip 2009 15:01
    5bkera
    Poziom 18  

Witam!
    Poszukuję wszelkich informacji na temat budowy i działania generatorów wysokiego napięcia do lamp rtg.

0 7
  • Pomocny post
    #2 17 Lip 2009 01:42
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Ciężko był by opisać to wszystko na forum tym bardziej, że coś takiego już istnieje. Bardzo obszernie jest to przedstawione na tej stronie
    http://cemet.eti.pg.gda.pl/mod/scorm/player.p...49867E-8482-76D4-B8C0-49B87A0B765C&scoid=2821
    Praktycznie wyjaśniona cała budowa aparatu rtg z opisami poszczególnych elementów składowych aparatu, również generatorów. W niektórych przypadkach wymagane logowanie (logować się jako gość).
    pozdrawiam i życzę miłej lektury

1
  • #4 20 Lip 2009 20:57
    c4r0
    Poziom 36  

Żeby udzielić dobrej odpowiedzi na Twoje pytanie przydałoby się wiedzieć do czego potrzebujesz tych informacji. Ja mogę powiedzieć tyle że w starych aparatach diagnostycznych (od początku do lat mniej więcej 80 zależnie od wielkości aparatu) generatorem wysokiego napięcia był najzwyklejszy transformator sieciowy z uzwojeniem wtórnym dającym wysokie napięcie. Później w celu zmniejszenia wymiarów i masy zaczęto stosować przetwornice pracujące na wyższej częstotliwości w połączeniu z powielaczem kaskadowym. A jak to wygląda w nowych aparatach to nie mam pojęcia :)

fortronik napisał:
    Bardzo obszernie jest to przedstawione na tej stronie
    http://cemet.eti.pg.gda.pl/mod/scorm/player.php?a=29¤torg=ORG-6649867E-8482-76D4-B8C0-49B87A0B765C&scoid=2821
    No nie, takie rzeczy dostępne na cemecie (na mojej uczelni) a ja dopiero teraz się dowiaduję :cry: Heh.

0
  • #5 20 Lip 2009 21:33
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

c4r0 napisał:
    No nie, takie rzeczy dostępne na cemecie (na mojej uczelni) a ja dopiero teraz się dowiaduję :cry: Heh.

Zawsze szukamy informacji z dala od własnego podwórka, pomijając własne. Każdy uważa, że swoje zna dobrze :D No ale tak jest już: "Człowiek się całe życie uczy i tak ubogi w wiedzę umiera" (delikatnie pisząc)

0
  • #6 20 Lip 2009 22:43
    c4r0
    Poziom 36  

Wątpię. Na pewno uszkodzenie sterowania może spowodować uszkodzenie reszty sprzętu, zarówno lampy (np. jeśli sterownik się zawiesi i nie wyłączy zasilania lampy to lampa może się przegrzać - anoda może się stopić albo szkło może pęknąć) jak i układu jej zasilania. Ale uszkodzenie samego zasilacza lampy raczej nie może pociągnąć za sobą uszkodzenia lampy. Przynajmniej tak mi się wydaje.

0
  • #7 20 Lip 2009 23:19
    fortronik
    Admin Sprzętu Medycznego

Potwierdzam stwierdzenie kolegi c4r0. Uszkodzenie generatora nie powoduje uszkodzenia lampy (oczywiście przy sprawnie działającym układzie ekspozycji, o tym również kolega c4r0 wspomniał). Odwrotnie owszem, uszkodzona lampa może uszkodzić części składowe generatora.

0
  • #8 20 Sie 2009 16:20
    5bkera
    Poziom 18  

Dziękuję wszystkim za pomoc.Bardzo dobra lekturka. Jakbyście natknęli się na jakieś nowe wiadomości z dziedziny sprzętu medycznego , to bardzo proszę o podanie linków na forum.
    Pozdrawiam.

0