Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie 3 telewizorów do jednej anteny

16 Lip 2009 16:08 2623 12
 • Poziom 9  
  Witam!!
  Jeśli jest to nieodpowiedni temat proszę o przeniesienie.
  Mam w domu parę telewizorów, w tym 1 jest podłączony do normalnej anteny #2 do pokojowej a 3 inne nie są obecnie podłączone.
  Teraz zamierzam podłączyć wszystkie do tej jednej anteny tylko nie wiem czy sie tak da. Jeśli tak to co należy kupić? I czy taki początkujący jak ja da sobie z tym rade? Dodam, że 2 pierwsze znajdują się na pierwszej kondygnacji a pozostałe na drugiej.
 • Poziom 25  
  Na stronie firmy Dipol z Krakowa jest biblioteka w której jest wszystko czego potrzebujesz: opisy elementów instalacji, przykładowe schematy instalacji i sporo innych rzetelnych informacji nie tylko o instalacjach telewizyjnych.
  np. http://www.dipol.com.pl/schemat_instalacji_tv_naziemnej_w_domu_jednorodzinnym_schemat01.htm
  Jak ta instalacja dokładnie będzie wyglądała to już zależy od tego jak i skąd są lub będą poprowadzone kable do gniazdek/odbiorników.
 • Poziom 9  
  Fajny schemat. Tylko nie wiem czy potrzebuję te 2 anteny, bo ta radiowa to chyba opcjonalnie. Jak poznać jaką teraz mam antenę i po co jest ta druga?
 • Poziom 25  
  Tam są dwie telewizyjne na różne pasma, jeżeli masz jedną i wszystko na niej działa to wystarczy, ale niestety o antenach szerokopasmowych, a zwłaszcza siatkowych nie wiele dobrego można powiedzieć. Jeżeli masz jedną antenę to nie potrzebujesz zwrotnicy, podłączasz ją prosto do wzmacniacza.
 • Poziom 9  
  A czy są jakieś "zamienniki" tego wzmacniacza bo ten jest trochę drogi http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_hs-013a_terra_vhf-uhf_1we-2wy_R82020.htm co ew. możecie polecić? A i doczego służą te elementy regulacyjne?

  Aktualnie mam takie coś przy telewizorze.
  obrazek
  podłącza się to do prądu i jest to też jakiś wzmacniacz bo bez tego nie ma obrazu. I moje pytanie to: czy jest to potrzebne jak będę mieć ten wzmacniacz ogólny i jak to się nazywa żeby kupić to do pozostałych telewizorów?
 • Poziom 33  
  drivdriv napisał:

  Teraz zamierzam podłączyć wszystkie do tej jednej anteny.


  Na początek kup dobrej firmy zwykłe bierne rozgałęźniki. Zwykle wzmacniacz przyantenowy daje wystarczającą moc do podłączenia czterech telewizorów. Nie "kombinuj" ze wzmacniaczami, aktywnymi rozgałęźnikami itp. Tylko wydasz niepotrzebnie pieniądze. To sprzęt dla naiwnych. Przeważnie efekty są gorsze niż bez tego sprzętu.
 • Poziom 25  
  Jak chcesz taniej to możesz zastosować aktywny spliter z regulacją wzmocnienia ( do tego właśnie służą wspomniane przez ciebie "elementy regulacyjne") np. R14R produkowane przez firmę Mezon ( dostępne na allegro ). Urządzenie ma 4 wyjścia więc musiałbyś byś zastosować jeszcze spliter pasywny. Niestety co do jakości i działania tych urządzeń nie mogę się wypowiadać bo nie znam, natomiast to co sprzedaje Dipol używałem i firma w której pracowałem budowała na tym sieci telewizyjne.

  Cytat:
  Zwykle wzmacniacz przyantenowy daje wystarczającą moc do podłączenia czterech telewizorów.


  Ciężko będzie z jednego wzmacniacza 30dB (chyba że posiadasz mocniejszy) zasilić 5 TV.

  Cytat:
  Nie "kombinuj" ze wzmacniaczami, aktywnymi rozgałęźnikami itp. Tylko wydasz niepotrzebnie pieniądze. To sprzęt dla naiwnych. Przeważnie efekty są gorsze niż bez tego sprzętu.


  Po pierwsze to wykonanie instalacji z kilkunastoma gniazdkami jest wręcz niemożliwa bez tego "sprzętu dla naiwnych". Po drugie zgadza się:efekty są gorsze, ale jak się stosuje anteny siatkowe, zwłaszcza te z niższej półki, które zbierają więcej szumu ( i w dodatku same go generują ) niż sygnału użytecznego. Jak taki wzmacniacz nawet za kilkaset złotych ma sobie poradzić z tymi zakłóceniami.
 • Poziom 9  
  Ale sieć na podstawie takiego schematu (mojego autorstwa :D) powinna działać?
  Podłączenie 3 telewizorów do jednej anteny
  LEGENDA:
  LINK 1 http://www.allegro.pl/item671318001_rozgaleznik_rozdzielacz_antenowy_na_8_tv_od_ss.html
  LINK 2 http://www.allegro.pl/item679040271_rozgaleznik_rozdzielacz_spliter_rtv_sat_na_4_tv.html
  Link 3 http://www.allegro.pl/item667036054_wzmacniacz_rozgaleznik_aktywny_ars113_naziemna.html
  LINIA PRZERYWANA - możliwe w przyszłości połączenia ( przy czym raczej tylko 1 TV jest najbardziej prawdopodobny)
 • Poziom 33  
  Kolek napisał:

  Ciężko będzie z jednego wzmacniacza 30dB (chyba że posiadasz mocniejszy) zasilić 5 TV.


  Co to znaczy "ciężko"? Czy poziom sygnały będzie wystarczający zależy również od tego co jest na wejiściu. Ja mam cztery odbiorniki na zwykłych rozgałęźnikach i jest dobrze. Podłaczenie kolejnego odbiornika nie powoduje widocznych ujemnych skutków. Zawsze warto sprawdzić rozwiązanie za kilka zł zanim wyda się kikadziesiąt/kilkaset.

  Kolek napisał:
  wykonanie instalacji z kilkunastoma gniazdkami jest wręcz niemożliwa bez tego "sprzętu dla naiwnych". Jak taki wzmacniacz nawet za kilkaset złotych ma sobie poradzić z tymi zakłóceniami.


  Kto pisał o kilkunast gniazdkach? To całkiem inna sprawa i wówczas rzeczywiście trzeba stosować profesjonalne rozwiązania. Powtórzę raz jeszcze. Sprawdzić najprostsze rozwiązanie. Widziałem "sieć" kilkju telewizorów (w bloku mieszkalnym) odbierających sygnał z jednego dekodera Canal+. Odległości były dużo większe niż w domu jednorodzinnym, a jednak sygnał był wystarczająco dobry.
 • Poziom 9  
  Czyli rozumiem, że na 4 góra 5 telewizorów nie potrzeba zasilacza i ten schemat powyżej ma szanse zadziałać?
  I jeszcze 1 pytano. Czy mogą być zastosowane 2 rozgałęźniki innych firm czy obydwa powinny byc jednej?
 • Poziom 33  
  O który schemat powyżej Ci chodzi? Rozgałęźniki mogą być różnych firm, byle były dobre. Widzę, że zaczynasz dzielić włos na czworo, zamiast coś robić. Rozgałęźnik kosztuje 4,- zł. Kup, zamontuj i sprawdź efekty.
 • Poziom 36  
  drivdriv napisał:
  Mam w domu parę telewizorów, w tym 1 jest podłączony do normalnej anteny #2 do pokojowej a 3 inne nie są obecnie podłączone.
  Teraz zamierzam podłączyć wszystkie do tej jednej anteny tylko nie wiem czy sie tak da.
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1298117.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1335996.html
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1350687.html
  http://forumsep.pl/viewtopic.php?p=40294#40294
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1356224.html
  Ważne słowa: odgałęźnik, MATV, wzmacniacz wielozakresowy, sieć masy budynku.
 • Poziom 9  
  Jeszcze mam pytanko.
  Załóżmy że sa dwa możliwe scenariusze:

  1. sieć z 4 TV na samych rozgałęźnikach (bez wzmacniacza)

  2. siec z 5 TV i 1 radiem (co za tym idzie zwrotnica i może + antena szerokopasmowa) z wzmacniaczem, który podłącza się do sieci energetycznej

  Teraz pytanie odnośnie tych dwóch sytuacji:
  Czy będzie trzeba po każdego z odbiornika (czyli też radia) dołączyć zasilacz, albo jak to wygląda?

  Aha, i czy jest możliwe podłączenie dwóch rozgałęźników obok siebie?