Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw 300-k i Atmega8 - moje pierwsze kroki

Freeq 16 Lip 2009 17:50 1136 4
  • #1 16 Lip 2009 17:50
    Freeq
    Poziom 15  

Witam, dziś doszedł do mnie oczekiwany zestaw uruchomieniowy wraz z programatorem 300-k.
    Poskładałem wszystko w całość, działa, świeci się dioda, buzzer po złączeniu z masą działa czyli wszystko powinno być cacy.
    Jest na niej zintegrowany programator STK200/300.

Są to moje pierwsze kroki w tej dziedzinie więc proszę o wyrozumiałość.

Z tego co wyczytałem w nocie katalogowej Atmegi8 wiem, że muszę podłączyć VCC (+5V z zasilacza) - do nóżki numer 7, GND -do nóżki numer 8, MOSI - do nóżki 17, MISO - do nóżki 18, SCK - do nóżki 19.

Pytanie numer 1... do czego podłączyć RES? Do nóżki numer 1? Czy jest to konieczne podczas programowania?
    Pytanie numer 2... czy podczas programowania muszę podłączyć zewnętrzny rezonator kwarcowy do nóżek 9 i 10? (na płytce jest 8MHz)
    Pytanie numer 3... nurtują mnie FuseBity. Nie rozumiem ich... Czytałem o nich ale nie kapuje... Czy może mi ktoś to wytłumaczyć prostym wręcz łopatologicznym językiem?

Pozdrawiam

0 4
  • #2 16 Lip 2009 19:02
    janbernat
    Poziom 38  

1. Tak
    2. Niekoniecznie
    3. Elportal-"fusebity czyli dramat..."

0
  • #3 16 Lip 2009 21:33
    Freeq
    Poziom 15  

Dzięki bardzo kolego.

Przeczytałem już chyba ze 3 razy i troche zaczaiłem o co kaman :)

Teraz mam kolejne pytanie... a mianowicie czy Fuse Bity ustawia się przed wgraniem programu czy po jego wgraniu?

0
  • #4 16 Lip 2009 22:40
    janbernat
    Poziom 38  

Wgrać program można kiedy chcesz.
    Fusebity zmieniasz jak już wiesz dokładnie jak działają.
    Jeśli masz zewnętrzny kwarc i kondensatory to w trybie wewnętrznego generatora RC zmieniasz fusbity na zewnętrzny kwarc o określonej częstotliwości.
    Ale jeśli masz w programie jakieś zależności od czasu- np. wait, itp. to należy dopasować częstotliwość oscylatora do wymagań programu.
    Zewnętrzny oscylator kwarcowy jest dokładniejszy od wewnętrznego RC

0
  • #5 16 Lip 2009 23:11
    Freeq
    Poziom 15  

Właśnie na próbę podłączyłem moją Atmegę i nawet się udało :D
    Program ISPPROG wykrył mój procesor czyli wszystko mam cacy :)

Muszę jeszcze podłączyć wyświetlacz LED i zrobić jakiś porządek z kabelkami a później zacznie się zabawa :D ale to dopiero po weekendzie bo niestety muszę wyjechać...

Pozdrawiam

0