Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

TV CRT Elemis 5511T - zakłócenia po uruchomieniu

16 Lip 2009 18:42 1548 6
 • Poziom 11  
  Witam

  Trafił do mnie telewizor Elemis 5511T. Stał u kogoś przez kilka lat i teraz miał "dożyć" swych dni na działce. Pochodził tydzień i padł trafopowielacz.
  Wymiania (oryginał DST 08/4) na TVL 108/5 (jakiś zamiennik sądząc po naklejce z typem naklejonej na nadruku). Telewizor zastartował, obraz i głos prawidłowy tyle, że widać jakieś rozbłyski i trzaski w głośniku (tych nie widać :D ).
  Objawy zmniejszają się w miarę nagrzewania.
  Właścicielka twierdzi, że tak było już przed awarią.
  Na oscyloskopie widać szarpnięcia na zasilaniu 115V (słabo) i zasilaniu układu odchylania V (bardzo).
  Po podłączeniu żarówki do 115V zasilanie jest stabilne.
  Przebieg na bazie BU508 stabilny.
  Odłączenie siatek S3 i S2 nic nie daje.
  Odłączenie obwodu odchylania V również nie daje efektów (słychać trzaski).
  Wymieniłem elektrolity zasilań po stronie wtórnej przetwornicy, diody zasilań, diodę zasilania odch.V, BU508 DF, elektolity w odch.H, elektrolity w przetwornicy. Wszystko bez efektów.
  Narobiłem się, zirytowałem więc piszę. Czy ktoś ma jakiś doświadczenia z taką usterką? I czy będzie skłonny podzielić się swą wiedzą?
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Poziom 29  
  Te rozbłyski i trzaski, to prawdopodobnie wyładowania w kineskopie, trafopowielaczu, lub podstawce kineskopu. Jeśli w kineskopie, to można to zaobserwować w ciemnym pomieszczeniu. Wtedy pozostaje nieopłacalna wymiana kineskopu.
 • Poziom 11  
  Niestety chyba nic z tego.
  Trafopowielacz jest nowy a na starym było tak samo.
  Zdjąłem płytkę z podstawką kineskopu i odłączyłem anodę (zawiesiłem w powietrzu). Trzaski słychać bez zmian. Wcześniej odłączałem siatki od płytki więc iskrzenie w podstawce też raczej odpada.

  Po podłączeniu wszystkiego z powrotem zauważyłem, że chwilami zrywa synchronizację. Powoli zaczynam podejrzewać trafopowielacz tylko jak wytłumaczyć opinię właścicielki, która ciągle twierdzi, że "wcześniej też tak było".
 • Poziom 29  
  Też myślę, że to trafopowielacz.
 • Poziom 13  
  jeżeli ten sprzęt odstał swoje, byle gdzie i byle jak a tym bardziej dożywał na działce to ...ho, ho -syfek tam niezły.

  wyczyść płytę a szczególnie pk -czyli cały tor WN (z kineskopem włacznie!)
  wiele razy miałem problemy z efektami pracy różnych znawców techniki, którzy w swoim pędzie za kasą składali wszystko na pałę, byle wypchnąć gruchę klientowi!
  efekt:
  kompletny brak izolacji na linii WN (kapturek i osadzenie kabla TPW), który w połaczeniu z syfem wewnątrz tworzył magistralę napięć gdzie się dało i popadło
  skutek:
  ...trzeba mówić???
  -iskrownik to tylko ochrona przed głupotą i brakiem profesjonalizmu (w 89%) zbłąkane napięcia lecą na wzmacniacze i to bez względu czy to kość scalona czy zwykły tranzystor (ten ma większą odporność na przebicia dlatego dłuzej wytrzymuje)
  jeśli wytrzyma PK leci po magistrali dalej -pamięci, procesory, wszystko.
  Oczywiście jeśli strzela kineskop i mamy 'zorzę' no to wiadomo ale to te brakujące 11%
  Można zwiększać rezystancję i pojemności ale to tak jak z piorunem -przejdzie klasy a w efekcie rozwali to co najwrażliwsze :) i najmniej spodziewane.

  pozdrawiam
  ...wyczyść to, jeśli jeszcze to żyje :)
 • Moderator TV
  Sprawdź jeszcze wyprowadzenie ABL, w TVL108/5 jest na pin 7, w niektórych zamiennikach ABL było na pin 9 i trzeba było łączyć pin 7 i 9.
 • Poziom 43  
  Cytat:

  Podobnie jest w Elemisach na tym trafie.
  Ten druk jest przygotowany na dwa rodzaje prawie identycznych trafopowielaczy - jedne mają aktywny pin 7 /HR7593 i Twój/ inne pin 9 /jak na schemacie/.