Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa

mymar 16 Lip 2009 20:59 5889 9
  • #1 16 Lip 2009 20:59
    mymar
    Poziom 10  

Witam!
    Ostatnio uratowałem od śmietnika magnetofon ZK 120. Po oczyszczeniu i niezbędnych regulacjach prezentuje się świetnie. Magnetofon odtwarza, przewija, ale nie nagrywa. Kiedy uruchomię funkcję ,,zapis" magiczne oczko reaguje prawidłowo, ale sygnał nie jest zapisywany. Nie jest też kasowany sygnał zapisany na innym magnetofonie. Na głowicy kasującej w funkcji ""zapis" nie pojawia się napięcie (12 - 14 V). Również na głowicy uniwersalnej nie ma prądu podkładu w funkcji ,,zapis". Za bardzo nie jestem obyty z układami lampowymi. Z tego co się zorientowałem, to lampa ECL86 w funkcji ,,zapis” pracuje w układzie generatora prądu podkładu. Nie wiem skąd pobierane jest napięcie kasujące na głowicę podczas zapisywania ( czy z nóżki 8 - siatka lampy ECL86 ?). Na schemacie nie jest zaznaczone to napięcie. Sprawdziłem i oczyściłem ,,kontaktem" listwę funkcji ,,zapis - odczyt. Czy może to być wina niesprawnej lampy ECL86 ? Jako wzmacniacz końcowy lampa ta pracujje prawidłowo.
    Proszę o pomoc. Może Pan krzem3 mógłby mi coś doradzić. Pozdrawiam wszystkich - mymar

Moderowany przez Futrzaczek:

Uściśliłem tytuł tematu.

0 9
  • #2 16 Lip 2009 21:44
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

W trakcie zapisu głowica kasująca zasilana jest z odczepów Y i Z na dławiku (na schemacie nad pentodą ECL86). Prąd podkładu leci natomiast przez trymer C20, który do regulacji wartości owego prądu służy - nie kręć nim.

Brak napięcia kasującego jest oczywistym objawem braku oscylacji.
    Winna może być zużyta ECL86 (ale na tyle dobra, by wzmacniać dźwięk), zimne luty, uszkodzony element lub niedostateczne sprzężenie (pokręcić podkówką R31 50k w stronę rezystora R36)

0
  • #3 16 Lip 2009 23:05
    mymar
    Poziom 10  

Witam
    Dziękuję za wskazówki. Wiem, że głowica kasująca zasilana jest z odczepów Y i Z, a prąd podkładu za trymerem z odczepu X. Chodzi mi o to, skąd tam bierze się to napięcie ? Czy pojawia się wówczas, gdy są na lampie oscylacje (nóżka 8). Dodam jeszcze, że pozostałe napięcia w/g schematu są prawidłowe na tej lampie. Podsumowując – jeszcze raz dziękuje za wskazówki, postaram się podmienić lamę ECL86 i sprawdzić resztę tak jak pisałeś. Dam znać czy zadziałało.
    Pozdrawiam - mymar

Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa

0
  • #4 17 Lip 2009 00:20
    kris8888
    Poziom 30  

Skoro piszesz, że napięcia w/g schematu sa prawidłowe, a przede wszystkim napięcie na rezystorze katodowym ECL86, to znaczy, że lampa raczej nie jest zużyta. Przyczyną braku oscylacji może byc przerwa w dławiku lub przerwa w samej głowicy kasującej. Do sprawdzenia też kondensator C17, głównie na upływność.

Napięcie na głowicy kasującej to oczywiście napięcie przemienne o częstotliwości kilku kHz i napięciu kilku V. Możesz mieć problem prawidłowo je zmierzyć zwykłym multimetrem. Nieco brutalną metodą sprawdzenia czy działa generator prądu kasowania jest zwarcie na krótko zacisków głowicy kasującej. Powinna pojawić sie niewielka iskra w tym momencie. Nie uszkodzi to generatora, a łatwo daje odpowiedź czy generator w ogóle pracuje.

0
  • #5 17 Lip 2009 00:25
    Futrzaczek
    Admin Grupy Retro

Głowica kasująca zasilana jest z anody pentody. Odczep na dławiku służy do optymalnego dopasowania impedancjo głowicy do impedancji wyjściowej tego generatorka. Siatka sterująca (ósma nóżka) ma za zadanie modulować strumień elektronów, jest za słaba by cokolwiek zasilać :)

Na obrazku nie otoczyłeś pętlą C17 - to on zamyka obwód dla prądów w.cz. i pozwala generować oscylacje :idea: to tak gwoli czepiania się ;)

:arrow: kris8888
    Często generator robi sobie wolne z powodu niestykającego potencjometru montażowego lub nieodpowiedniego jego nastawienia.
    Poza tym, prąd podkładu ma częstotliwość kilkudziesięciu kHz ;) W ZK120 wartość ta wynosi bodajże 50kHz.

0
  • #6 17 Lip 2009 08:46
    mymar
    Poziom 10  

Witam!
    Dławik i głowica kasująca nie mają przerwy - sprawdziłem. Dzisiaj sprawdzę kondensator C17 i peerek R31. O efektach dam znać.
    Dziękuję wszystkim za wskazówki. Pozdrawiam - mymar

0
  • #7 17 Lip 2009 17:42
    kris8888
    Poziom 30  

stołek_-92 napisał:
    Poza tym, prąd podkładu ma częstotliwość kilkudziesięciu kHz ;) W ZK120 wartość ta wynosi bodajże 50kHz.

Tak to prawda, "przejęzyczyłem" się. Kilka kHz mogłoby się po prostu zapisać na taśmie w postaci sporego pisku. Typowo w magnetofonach stosuje się częstotliwośc prądu kasowania i podkładu od 30kHz do 150 kHz.

0
  • #8 20 Lip 2009 10:25
    wladek83
    Poziom 32  

Zastosowane przełączniki Isostat mają tendencję do śniedzenia. Psiknięcie Kontaktem, kilkakrotne naciśnięcie przycisku zapis i na koniec przemycie isopropanolem usuwa tlenki ze styków.

0
  • #9 20 Lip 2009 14:41
    mymar
    Poziom 10  

Witam!
    Sadzę, że znalazłem przyczynę (dzięki waszej pomocy). Kondensator C17 i peerek R31 są w porządku - sprawdziłem. Prawdopodobnie jest zwarcie na głowicy kasującej, ponieważ jak ją odłączę, to wtedy jest napięcie na odczepie Y (schemat) i napiecie na głowicy uniwersalnej (prad podkładu). Głowica najprawdopodobniej zwiera to napiecie do masy. Powstał więc nastepny problem. Może któryś z Panów miałby taką głowicę kasującą do tego magnetofonu - chętnie ją odkupię. Na głowicy jest wytłoczony symbol K12-6. A już byłoby pięknie gdyby udało się też zdobyć nową głowicę uniwersalną.
    Pozdrawiam - mymar

Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywaMagnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywaMagnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywaMagnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywaMagnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa

0
  • #10 12 Sie 2009 19:01
    mymar
    Poziom 10  

Witam!
    Magnetofon jest już naprawiony. Chciałbym jeszcze raz wszystkim podziękować za rady, a w szczególności Panu Maciejowi B. Z Siechnic.
    Właśnie Pan Maciej skontaktował się ze mną z ofertą odstąpienia głowicy K12-6 do mojej ZK120. Wielkie dzięki! Magnetofon po wymianie tejże głowicy i po regulacjach nagrywa i odtwarza bardzo ładnie. Przy okazji "odrobiłem" trochę lekcji z układów lampowych. Książki były bardzo pomocne. Zdobyta wiedza przydała się też do odnowienia magnetofonu Tonette, który to również udało się doprowadzić do pełnego stanu używalności. Jak już wcześniej pisałem na forum "Plebiscyt na najlepszy polski magnetofon", posiadam w swojej kolekcji kilka magnetofonów, ale są to modele tranzystorowe z serii M24XX ( M2403 Dama Pik, M2405, M2408SD Aria, ZK246). Jeszcze raz wszystkim dziękuję za pomoc, pozdrawiam - mymar.

Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa
    Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa Magnetofon ZK120 (lampowy) nie nagrywa

Moderowany przez Futrzaczek:

Temat zakończony happy endem, toteż pozwolę sobie go zamknąć, aby nie powstał zamęt :)

0