Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przewodowa obsługa amplitunera Sony STR-DE315

Chris7 17 Lip 2009 01:58 942 1
  • #1 17 Lip 2009 01:58
    Chris7
    Poziom 2  

Witam wszystkich.

Mam do przerobienia amplituner Sony STR-DE315 dla osoby niepełnosprawnej.
    Chodzi o sterowanie wybranymi funkcjami na odległość bez użycia pilota.
    Funkcje, które będą obsługiwane to wybór źródła dźwięku (VIDEO, TV/LD, TAPE/MD, CD, TUNER) oraz komórki pamięci radia (1, 2, 3, 4, 5, 6). Wszystkie przyciski funkcyjne to microswicze podpięte jedną końcówką
    do masy, a drugą przez rezystory do układu D78044FGF (8-bit Single-Chip Microcontroller). Na drugiej nóżce przycisków jest +5V.
    Chcę uprościć obsługę do jak najmniejszej ilości przycisków.
    Czyli, np. wybór sygnału zrealizować na dwóch przyciskach (UP and DOWN), które są przy łóżku. Tak samo wybór stacji radiowych.
    Ze względu na dostępne napięcia we wzmacniaczu (+5V, +12V i -12V) zastanawiam się nad wykorzystaniem układów TTL lub CMOS.
    Chodzi mi o układ, który by "chwilowo" i sekwencyjnie załączał funkcje, żeby można go było podpiąć pod microswicze.
    Przyznam, że nie jestem zbyt biegły w tych "cyfrówkach" dlatego proszę o poradę w dobraniu najbardziej sensownego układu (układów) do tego rozwiązania.
    Jest jeszcze kwestia regulacji głośności, która zrealizowana jest za pomocą potencjometru sterowanego silnikiem przez układ BA6208 i dalej przez D78044FGF (8-bit Single-Chip Microcontroller).

Dziękuję za zainteresowanie i ciekawe pomysły.

0 1
  • #2 17 Lip 2009 06:43
    asembler
    Poziom 32  

Ja bym wykorzystał AVR do sterowania zastosowal impulsator z przełacznikiem cos takiego jak w niektórych monitorach do regulacji parametrow. Nie wiem jak jest niesprawnosc ruchowa ale zakladam ze krecic i przyciskac jedna reką bedzie mozna.
    Po krotne wygladalo by to tak ze nacisneicie gaki przełacza sekwencyjnie funkcie. Te funkcie to tak jak napisales regulacje glosnosci , przelaczanie zrodla dzwieku, oraz wybor stacji radiowych. Krecenie galka bedzie realizowało regulacje glosnosci wybor zrodla i przelaczanie stacji radiowych. Jedno z wyjsc kontrolera bedzie programowa wytwarzac napiecie odpowiadajace wirtualnie naciskanemu klawiszowi. Do sterowania wystarczy dowolny przewod 4-żyłowy. Sygnały w przewodzie bedą cyfrowe wiec nie powinno byc przeklaman. z pobieznych wyliczen wystarczyloby 5 wyjsc procesorka no maksymalnie 6 jezli nie bedziemy komplikowac sterowanie głosnoscią czyli zastosyjemy 2 porty zamiast jednego.

0
  Szukaj w 5mln produktów