Dziendobry
Mam problem gdyz juz od paru dni mysle jak zrobic zasilanie lampy fotowoltaicznej 9v, Nie ma w Polsce takich akumulatorow, dlatego posiadam tylko akumulator 12v, lampa pracuje w zakresie od 5 do 10V a 7.5V praca nominalna, lampa sklada sie z 12 diod , lampa pobiera prad o wartosci 1.4 i 1.6 A. łaczylismy rezystory ale piekielnie sie nagrzewały macie jakies pomysly z góry dziekuje za odpowiedz. Lampa ma ok 20 W
Skoro ograniczenia techniczne zmuszaja Cie do zastosowania akumulatora 12V - trzeba twoja lampe doń dopasować:
1. Odradzam stosowania rezystora (niepotrzebne straty mocy którą mozna wykorzystać), a wiadomo że panele fotowoltaiczne sa drogie i szkoda każdego mW!
2. Stabilizator napiecia nie wchodzi w gre choc juz to lepsze rozwiazanie niz rezystor ale skutek podobny-straty cennej mocy
3. Jedynym prawidłowym rozwiązaniem jest zastosowanie scalonej (lub innej) przetworniczki DC-DC
Na rynku jest mnóstwo scalonych przetworniczek czołowych producentów czy to national semiconductor czy maxim polukaj na ich strony bo teraz nie pamietam typów układów. Kazdy układ ma tam swego PDF'a a w nim bedzie podana typowa aplikacja plus wzory do przeliczen napiecia i taka Ci wystarczy.
A tu :http://www.laro.com.pl/index.php5/sklep/ukl_sca_roz
masz popularny ukladzik przetworniczki impulsowej, jest tani i nie wymaga niewiadomo jakiego nakładu pracy (na stronie pod linkiem masz tez PDF'a z opisem ukladu) - uklad pracuje "przyjaźnie" sam uzywam:)
Jeśli nie bedziesz miał odpowiedniego dławika wylutuj ze starej płyty od monitora (lub kup w sklepie) o zblizonej indukcyjnosci (nawet jak wartośc dławika bedzie odbiegac od wyliczonej to taki układ ma i tak ZNACZACO wieksza sprawność przetważania energii niz zwyczajne stabilizatory)
A tu masz :http://www.nomad.ee/micros/mc34063a/index.shtml
adres do kalkulatora na stronie do tego ukladu (MC34063A) jakby sie samemu nie chciało liczyc Aby zwiekszyc moc przetwornicy zawsze mozna dołożyc tranzystora MOSFET.
Może za kilkanascie lat kiedy ogniwa fotowoltaiczne stanieja nie bedzie trzeba zważać na straty ale dziś kiedy to mały panelek kosztuje sporo w stosunku do swej mocy PO PROSTU SZKODA energii na ciepło.
Pozdrawiam i zycze udanej konstrukcji
PS. Nie wiem czy dobrze doczytałem-Ty chcesz ta lampe zasilac z akumulatora ładowanego solarem czy z sieci?
Tak czy owak dałbym przetworniczke - mniej ciepła (uklad praktycznie nie powinien sie grzac)
Stabilizator jest moze prostszym rozwiazaniem ale mało "eleganckim" przy takiej mocy traconej - z tego co piszesz bedzie to ok 6-10W (w zależnosci od napiecia zasilania lampy).