Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor syncmaster 740n nie wlącza się

sq7hqi_1 17 Lip 2009 11:26 6150 10
  • #1 17 Lip 2009 11:26
    sq7hqi_1
    Poziom 10  

witam- jak w temacie- monitor działał aż w końcu odmówił posłuszeństwa- otóż dioda zasilania mryga powiedzmy z odstępem sekundowym sygnalizując próbę włączenia się monitora- "próbkuje" ale nie włącza się- czasem jak startuje bios (domyślam się ze chodzi i minimalna rozdzielczość) monitor czasem się włączy ale i to rzadko- słychać tylko jak "wysokie" próbuje się załączyć ale nie startuje, podobnie bez wysterowania nie wyświetla się komunikat NO SIGNAL, monitor rozebrałem, poprawiłem luty ale żadnego efektu to nie dało. Domyślam się że trzeba zacząć od przetwornicy ale -tu moje pytanie- od czego zacząć? nie dysponuję schematem, będę wdzięczny za podpowiedzi, pozdrawiam.

Proszę zapoznać się z punktem 15 regulaminu forum i poprawić treść postu. [ogryz]

0 10
  • #2 17 Lip 2009 15:12
    kris-644
    Poziom 21  

Witam.
    Bardziej mysle ze padł tobie inverter lub swietlówka.Najlepiej miernik w dłoń i sprawdz czy przetwornica daje jakies napiecia - diodka stand-by świeci sie ??
    Krzysiek

0
  • #3 17 Lip 2009 15:51
    sq7hqi_1
    Poziom 10  

witam, dioda standby zapala się na sekundę po czym gaśnie, za sekundę znów się zapali i znów zgaśnie i tak w kółko, słychać w tym momencie lekkie "syczenie" przetwornicy- gdy dioda się świeci.

0
  • #4 18 Lip 2009 22:17
    Bąk Andrzej
    Poziom 18  

Przed godziną naprawiałem inwerter w tym typie. uszkodzony był tranzystor sterujący trafem, a wcześniej fuse(bezpiecznik ) na zasilaniu inwentera. W twoim przypadku wymieniłbym wszystkie elektrolity po wtórnej stronie zasilacza. Płytkę można podłączyć ,,solo'' do napięcia i bez obciążenia powinny być napięcia nieco zawyżone pow. 12 volt i 5 volt.
    Przy uszkodzeniu inwentera led (chyba niebieski )chwilę będzie się świecił a póżniej z powodu braku sygnału z komputera przechodzi w stan czuwania i będzie migał natomiast ekran będzie ciemny. Jeżeli podasz sygnał z komputera led powinien świecić się non stop, i jeżeli świeci a ekran ciemny to uszkodzenie podświetlania. Tak więc dioda będzie migać jeżeli nie podamy sygnału video. Powodzenia.

0
  • #5 19 Lip 2009 14:11
    sq7hqi_1
    Poziom 10  

witam, sprawdziłem napięcia, jest dokladnie tak jak powinno być (~14v i ~5V), aczkolwiek elektrolity 470uF/25V prawie wszystkie wygladają na spuchnięte, lekko ale jednak, czy mimo to zmienić je czy jednak bedzie to wina inwertera? pozdrawiam

0
  • #6 19 Lip 2009 15:02
    Bąk Andrzej
    Poziom 18  

Ja naprawiając uszkodzone monitory już trochę wychodzone wymieniam w zasilaczu i inwerterze wszystkie elektrolity profilaktycznie nie sprawdzając czy te stare są dobre czy nie. W jednych typach monitorów elki bywają spuchnięte i wyglądają jak grzyby a w innych śliczne a jednak wyschnięte. wymieniam bo eliminuję ewentualną przyczynę dalszej usterki lub usterki w krótkim czasie. Sprawdziłeś napięcie za bezpiecznikiem (rurkowaty, błękitny 3A) na gałęzi 12volt na inwerter. Jak go brak to podświetlania nie będzie. Jak bezpiecznik uszkodzony ( zalany białym silikonem, niewidoczny od strony elementów - szukaj opisu fuse od strony lutowań między elektrolitami obok dławika) będzie zwarcie jednego z tranzystorów sterujących transformatorami świetlówek AF4502 - zamiennik AP4511GM lub IRF 7319 /P&N- chanel 30V (D-S) MOSFET. Pozdrawiam.

0
  • #7 22 Lip 2009 08:33
    sq7hqi_1
    Poziom 10  

Witam, dziękuję, nie miałem takich kondenstorów więc zamowiłem, co do napięć zgadzają się, ale pomiędzy kondensatorami gdzieś koło dławika nie stwierdziłem bezpiecznika, więc pojdę w stronę sprawdzenia elementów czynnych, poszukam schematu ale po oznaczeniu elementu widać ze jest tam jakaś dioda mocy Shotkyego?.

0
  • #8 22 Lip 2009 16:22
    Bąk Andrzej
    Poziom 18  

Bezpiecznik na pewno jest bo ja w swoim SM 740 N wymieniałem, no chyba że masz inne chassis ale to mało prawdopodobne, zresztą możesz sprawdzić czy 12 volt dochodzi do tranzystorów w inwerterze, nawet na ,,sucho'' omomierzem. Jeżeli nie to szukaj bezpiecznika. Pozdrawiam.

0
  • #9 17 Sty 2012 00:22
    michaelm82
    Poziom 9  

odswiezam temat...
    moja 740n od jakiegos czasu sie nie wlacza.
    Napiecie na wyjsciu zasilania (nie obciazonym) to: +12V, +5V, na świetlowkach 0V,
    Po podlaczeniu plytki sygnalowej 12V zaczyna skakac 15V-18V, 5V jest caly czas
    Niebieska dioda power oc nie swieci sie.
    Oba bezpieczniki sa dobre sa ok,
    Jeden kondziolek jest lekko napuchniety.
    Co jeszcze mierzyc?

Dzieki za wszelkie wskazowki

0
  • #10 17 Sty 2012 08:55
    Jakant
    Poziom 35  

Jeżeli jeden kondensator jest napuchnięty to wymieniaj szybko. Radzę wymianę wszystkich zarówno po stronie wtórnej jak i pierwotnej zasilacza.

0
  • #11 20 Sty 2012 22:53
    michaelm82
    Poziom 9  

i tak tez zrobilem.
    4 szt. 1000uF/25v/105st
    1 szt. 470uF/25v/105 st

i ruszyl,
    dzieki wielkie!

0