Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mikrofon do nagrywania dźwięków otoczenia (miasto, las)

manius162 17 Lip 2009 13:09 7747 7
  • #1 17 Lip 2009 13:09
    manius162
    Poziom 10  

Potrzebuję nagrać dźwięki, odgłosy miast, gwar, odgłosy lasów i wiele innych...

Produktem będą próbki takich odłgosów do zastosowań www

Mam telefon Nokia E75 z możliwością zapisu MP4, oraz możliwością podłączenia zewnętrznego mikrofonu.

Moje pytanie - jaki mikrofon do tego celu się nadaje?
    aby te dźwięki były wyraźne i konkretne...

Jakieś kierunkowe mikrofony?

Prosze o jakieś linki do budowy takich mikrofonów.

0 7
  • #2 17 Lip 2009 15:49
    .:Proxy:.
    Poziom 12  

Jeśli to ma być coś profesjonalnego to dlaczego nagrywanie telefonem? Gdzie ma ten telefon gniazdo na dodatkowy mikrofon?? Chyba nie mówisz o zestawie słuchawkowym... Nagrać można również samym telefonem, mikrofon (wbudowany) jest bardzo czuły i o dziwo ma niezły zasięg zbierania dzięków. Też nagrywa mi w tym formacie lecz jakość nagrań pozostawia wiele do życzenia, właśnie przez mikrofon. Nie jest stworzony do nagrywania dzwieków otoczenia, prędzej jako dyktafon.
    Polecałbym sprzęt specjalnie przeznaczony do rejestrowania dźwięków. Przynajmniej do takich urządzeń można podłączyć lepsze (specjalne) mikrofony jeśli się chce aby jakość była zadowalająca.

Daje LINK to strony gdzie może znajdziesz odp. na Twoje pytanie lub przynajmniej dowiesz się czegoś więcej :)

0
  • #3 17 Lip 2009 16:17
    manius162
    Poziom 10  

Do tego telefonu można podłaczyć zewnętrzny mikrofon. Jakość mp4 jest wystarczająca do moich potrzeb. Wbudowany mikrofon zdecydowanie odpada bo nadaje się jedynie na dyktafon.

Więc wszystko w rękach odpowieniego mikrofonu, zapis jest cyfrowy więc jakość będzie ok.

0
  • #4 17 Lip 2009 17:26
    .:Proxy:.
    Poziom 12  

Mówisz że można podłączyć zewnętrzny mikrofon ale jaki?? Skoro masz telefon, to w instrukcji wszystko powinno być opisane jakie typy lub rodzaje mikrofonów potrafi obsłużyć ta Nokia. Może taki samochodowy by wystarczył? Nokia Microphone MP-2
    Przepraszam ale nie znam dobrze telefonu jak również specyfikacji.... W linku który wcześniej zamieściłem było co nieco na temat mikrofonów. Jeśli da się któryś z nich podłączyć do tel. (w co osobiście wątpię) to można zacząć nagrywanie i cieszyć się dobra jakością dźwięku bo od mikrofonu wiele zależy. Google nic nie mówi o mikrofonach dedykowanych telefonom, a ja się jeszcze nie spotkałem żeby normalny mic podłączać do komórki i że w ogóle telefony maja specjalne dedykowane gniazdo...
    Może ktoś z bardziej doświadczonych forumowiczów więcej i precyzyjniej doradzi.
    Pozdrawiam.

0
  • #5 17 Lip 2009 17:30
    ORMO_PL
    Poziom 19  

Myślę że jak większość urządzeń Nokia korzysta z mikrofonów pojemnościowych. Chyba...

A masz możliwość nagrywania dźwięku z dołączonego mikrofonu ?

0
  • #6 17 Lip 2009 19:38
    manius162
    Poziom 10  

Gniazdo jest standard mały jack,
    podczas włączenia np. słuchawek pojawia się menu i wybieram co podłączyłem:
    - słuchawki
    - mikrofon zewnętrzny
    - wejście line (np. komputer)

z pewnością nie jest to super wejście mikrofonowe wytlko zwykłe pewnie jak w kompie.
    Niestety na temat parametrów podłączenia i możliwości mikrofonów w instrukcji nic nie pisze.
    Dyktafon ustawiony na najlepszą jakość nagrania - podczas gadania nagrywa super jakość - moim zdaniem wystarczające aby nagrywać dźwięki, ale do nagrywania za pomocą wbudowanego mikrofonu niestety się nie nadaje bo gadać trzeba blisko.

0
  • #7 17 Lip 2009 19:52
    piotr.grad
    Poziom 18  

masz rację, to wejście ma podobną jakość do takiego komputerowego. Dodatkowo jakość tu psuje format mp4. Ale skoro mówisz że takie coś Ci wystarcza to możesz kupić mikrofon zależnie od twoich potrzeb. Jeżeli chcesz nagrywać odgłosy ptaków, itp, to lepszy będzie kierunkowy, bo wyłapie tylko to co chcesz. A jeżeli chcesz nagrywać huk z miasta, lub "odgłos lasu" to jakąś pojemnościówkę.

0
  • #8 10 Paź 2009 01:28
    deka87
    Poziom 20  

Wie ktoś czy w N82 też można nagrywać filmiki z wykorzystaniem zewnętrznego mikrofonu stereo ?

Bo telefon chyba jakoś wykrywa czy podłączam zestaw słuchawkowy czy nie, bo jak chcę podłączyć sam mikrofon do telefonu to mam do wyboru tylko: "Słuchawki", "Kabel wyjściowy TV" i "Stojak muzyczny" nawet jeśli w opcjach jako domyślny ustawię "Zestaw słuchawkowy"

Opcji mikrofon zewnętrzny niestety nie mam.

Już potrafię odpowiedzieć na moje pytania:
    - N82 można nagrywać filmiki z wykorzystaniem zewnętrznego mikrofonu, ale mono a nie stereo
    - telefon potrafi odróżnić czy podłączamy zestaw słuchawkowy czy słuchawki bo mają inny wtyk
    - jeśli wybierze się zestaw słuchawkowy jako domyślny to podczas nagrywania filmiku wykorzystany zostanie mikrofon z zestawu słuchawkowego nie jest wtedy potrzebna opcja mikrofon zewnętrzny, tylko może być problem z zasileniem takiego mikrofonu.

0