Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

MP4 z oderwaną cewką jak naprawić

17 Lip 2009 16:22 2437 12
  • Poziom 9  
    Witam, mam uszkodzone mp4 Firmy LAGO model 797 (2GB LCD 1.8" radio, dyktafon, ładowany przez usb, bateria BL-5C taka jak w nokii) zostało z niej wyrwane gniazdo jack które z kolei wyrwało cewke. Z gniazdem dam sobie rade, ale cewka jest bardzo mała i końcówki do lutowania są tak krótkie że raczej nie dardy ich przylutować.
    Czy można gdzieś kupić taką cewke (skąd moge wiedzieć jaką potrzebuje) albo w jakiś inny sposób mogę naprawić?
    MP4 z oderwaną cewką jak naprawić
  • Testo
  • Poziom 28  
    Taką cewkę widziałem czasem w elektronikach od dysków twardych Samsung - poszukaj może przypasuje
  • Poziom 9  
    dziękuje za podpowiedź. ale czy da się ją bez problemu wylutować z dysku i przylutować do MP4 i co może się stać jak przylutowana cewka okaże się że nie jest identyczna? ( ma więcej/mniej zwoji, bo nie jestem w stanie ich polioczyć )
  • Testo
  • Poziom 9  
    przepraszam że pisze post pod postem, ale to z braku zainteresowania tym tematem.
    A co może się stać jak inna przylutowana cewka okaże się że nie jest identyczna? ( bo chyba trudno będzie wychaczyć identyczną,) jaka jest tolerancja.
    Czy jeżeli wszystko zawiedzie mogę zrobić porostu zworkę i ewentualnie mieć nie w pełni funkcjonalną MP4kę nmp. tylko jako pamięć przenośną?
  • Poziom 28  
    Na własne ryzyko możesz ze zworować- prawdopodobnie to coś od układu ładowania itp
  • Poziom 9  
    Chyba raczej nie od ładowania, bo taką cewke też mam w mp3 na baterie którą się nie ładuje, ale może to coś właśnie na torze zasilania. w ostateczności zaryzykuje tą zworke i przeżyje.
    Acha i narazie w żadnym dysku nie spotkałem się z tym.
  • Poziom 41  
    Na moje oko to jest raczej jakaś cewka od przetwornicy podświetlania LCD.
  • Poziom 23  
    Odradzałbym zwieranie na krótko , co do wymiany na inną to może ona nie spełniać założonych parametrów indukcyjności , ja raczej odwinąłbym delikatnie uzwojenia tej cewki i ponownie nawinął zostawiając dłuższe końcówki do polutowania( ze zdjęcia wynika że nie ma ona dużo zwojów) .Z tego co widać rdzeń jest też pęknięty ale można go normalnie skleić i też będzie funkcjonował.
  • Poziom 9  
    Najlepiej by było chyba znaleźć inną cewkę i wlutować, stąd moje pytanie w jakich urządzeniach mogę spotkać takie cewki?
    ------

Nie jestem w stanie sprawdzić indukcyjności, posiadam tylko zwykły multimetr cyfrowy (model M830B)
    Ale mam też sprawną MP3 na 1 baterie AA 1,5V tam też jest taka cewka o symbolu 330 , czy o taki symbolu pasowała by do tej MP4 która jest zasilana baterią li-jon 3,7V ? (na tej nie widać symbolu cewki)

Na allegro identycznej nie znalazłem są takie :

http://allegro.pl/item693116591_100uh_0_79a_cewka_tayo_yuden_super_cena_za_10szt.html
    http://allegro.pl/search.php?string=cewka+smd...ew=0&pay=0&vat_inv=0&personal_rec=0&country=1
    http://allegro.pl/item695768874_47mh_cewka_sagami_coils_dobra_cena_za_2_szt.html
    http://allegro.pl/item696314619_680uh_0_48a_cewka_tayo_yuden_dobra_cena_za_2_szt.html

Może są jeszcze jakieś sklepy internetowe w których można zamówić konkretny model?
  • Poziom 28  
    " z tond " odpowiedź w mp3 i mp4.
  • Poziom 17  
    Jakoś absurdalnie brzmi to pytanie: mam cewkę, indukcyjność nie mogę zmierzyć, bo nie ma czym, gdzie dostanę analogiczną?
    Przecież sęk - indukcyjność!
    Co robić?
    a) restauracja starej cewki, ale przy takich wymiarach chyba nie da się.
    b) mierzysz indukcyjność i wiesz co szukasz, może być nawet nie SMD, byle weszła gabarytowo.
    c) wersja samobójcza - lutujesz, co da się znaleźć nie zwracając uwagi na indukcyjność, może będzie pracował, a może uszkodzisz SWÓJ aparacik.
    Powodzenia.
  • Poziom 9  
    Andrenalin napisał:
    Jakoś absurdalnie brzmi to pytanie: mam cewkę, indukcyjność nie mogę zmierzyć, bo nie ma czym, gdzie dostanę analogiczną?
    Przecież sęk - indukcyjność!
    Co robić?
    a) restauracja starej cewki, ale przy takich wymiarach chyba nie da się.
    b) mierzysz indukcyjność i wiesz co szukasz, może być nawet nie SMD, byle weszła gabarytowo.
    c) wersja samobójcza - lutujesz, co da się znaleźć nie zwracając uwagi na indukcyjność, może będzie pracował, a może uszkodzisz SWÓJ aparacik.
    Powodzenia.

nie wiem co tu jest absurdalne, normalne pytanie. Nie jestem fachowcem.

Jak widać na zdjęciu rdzeń cewki jest trochę ukruszony i nawęd jak bym miał jak zmierzyć indukcyjność nie była by ona właściwa.

Staram się podać jak najdokładniej dane jakie znam. Dla ułatwienia ci co nie wiedzą symbol 330 na cewce oznacza 33uH. Ale to jak już pisałem w wcześniejszym poście w MP3 która ma inne zasilanie. Ale może to nie gra roli, (nie wiem, nie znam się). Cewki w obu odtwarzaczach są tych samych wymiarów.

Więc moje podstawowe pytanie (oczywiście dla tych którzy chcą mi pomóc) jakie parametry mogły by być tej drugiej cewki? Może być kilka propozycji, zamówię kilka i posprawdzam na których mi za działa.
  • Poziom 17  
    Witam.
    W żadnym wypadku nie chciałem obrazić.
    Ale zapamiętaj, że rozmiar podzespołu nie ma nic wspólnego z nominałem i nie można sugerować się, że w podobnym aparacie stoi podobna cewka. W przetwornicach, a tu chyba o to chodzi, cewka jest obliczana dla potrzebnego napięcia i natężenia prądu dla konkretnego układu. Właśnie dlatego nikt Ci nie wskaże, skąd można wyrwać potrzebną.
    Nadal radzę skorzystać z porad a) b) c). Co do mierzenia indukcyjności, to z takim rdzeniem zmierzona wartość będzie mniejsza od potrzebnej o jakieś 10-20%, co można mieć na uwadze i naprawdę będzie wszystko OK. Radziłbym udać się do serwisu GSM, gdzie Ci to zmierzą i wymienią lub dadzą cewkę z jakiegoś złomu.
    Tak na marginesie, to wiem ile jest 330, tylko to jest inna bajka i tu nie pasuje.