Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RT3 + zestaw głośnomówiący na Bluetooth

___Magic___ 17 Lip 2009 21:50 20788 4
  • #1 17 Lip 2009 21:50
    ___Magic___
    Poziom 8  

Witam,
    w Peugeocie 307 mam zamontowane fabryczne RT3-N3-09 z modułem telefonicznym na pokładzie. Niestety karty dual’owe się nie sprawdzają więc zamierzam podłączyć do całości zestaw głośnomówiący na Bluetooth, tak aby móc rozmawiać zarówno przez „moduł telefoniczny” (do którego wrzuciłem Play Fresh’a i na rok mam spokój) jak i przez telefon znajdujący się np. w mojej kieszeni.

Do podłączenia „zestawu” potrzebuję:
    - kabla głośnikowego
    - (-) masa
    - (+) zasilanie
    - (+) zasilanie zapłon/stacyjka
    - MUTE (wyciszenie radia)
    - (-) mikrofon
    - (+) mikrofon
    (chcę wykorzystać fabrycznie zamontowany mikrofon)

Znalazłem na forum i w sieci opis tego gniazda:

A-01 + haut-parleur ARD
    A-02 + haut-parleur AVD (tweeters + woofer)
    A-03 + haut-parleur AVG (tweeters + woofer)
    A-04 + haut-parleur ARG
    A-05 - haut-parleur ARD
    A-06 - haut-parleur AVD (tweeters + woofer)
    A-07 - haut-parleur AVG (tweeters + woofer)
    A-08 - haut-parleur ARG
    A-09 Alimentation en + permanent : écran multifonctions
    A-10 Alimentation VAN DATA /
    A-11 + 12V amplificateur HiFi ou alimentation amplificateur d'antennes
    A-12 + 12V permanent alimentation télématique écran multifonctions
    A-13 Alimentation VAN DATA
    A-14 + VAN
    A-15 Masse : écran multifonctions de type CT
    A-16 Masse : générale de l'alimentation

B-01 - alimentation ventilateur externe
    B-02 - haut-parleur appel d'urgence
    B-03 Masse : signal de microphone
    B-04 Entrée audio droit auxiliaire
    B-05 Bus CAN LOW (uniquement pour écran multifonction)
    B-06 Commande de réveil de l'écran (ON / OFF écran multifonctions)
    B-07 + alimentation ventilateur externe
    B-08 + haut-parleur appel d'urgence
    B-09 Signal de microphone +
    B-10 Signal d'entrée audio gauche auxiliaire
    B-11 Masse : entrée audio auxiliaire
    B-12 Bus CAN HIGH (uniquement pour écran multifonction)

ale nie do końca jestem pewien podłączenia (+) zasilanie zapłon/stacyjka i MUTE?

Może ktoś już podłączał jakiś zestaw i podpowie gdzie wpiąć „zasilanie zapłon/stacyjka”, bo z pomiarów próbnikiem, po przekręceniu stacyjki napięcie pojawia się na A-11 i A-09 a stały (+) jest na A-12?
    Ewentualnie może ma ktoś ten opis w bardziej cywilizowanym języku?
    (na www.studio24.prv.pl nie ma)

0 4
  • Sklep HeluKabel
  • #2 26 Lip 2009 17:05
    ___Magic___
    Poziom 8  

… takie zacne forum a nikt nie chce mi pomóc, to nic, teraz może ja pomogę innym.

Zatem tak jak pisałem wcześniej, chodzi o połączenie fabrycznego radyjka RT3-N3-09 z zestawem głośnomówiącym na Bluetooth, tak aby działały oba telefony (ten wbudowany i ten który leży w np. teczce w bagażniku), ale żeby oba korzystały z jednego mikrofonu (oryginalnie zabudowanego w samochodzie) i aby po nadejściu połączenia z telefonu zewnętrznego, radio się wyciszało a rozmowa była słyszana w głośnikach.
    Wybrałem skromny zestaw firmy BURY model CC 9045, który dodatkowo ma możliwość połączenia z telefonem w trybie A2DP i odtwarzania muzyki zapisanej w telefonie poprzez wejście AUX w radioodbiorniku.

Niestety ze względu na to, że w RT3 nie ma możliwości podania sygnału MUTE (wyciszenie radia) trzeba było zastosować dodatkowy box przełączający AC 5120 (fig. 01) który wyciszy nam radio podczas prowadzenia rozmowy na zewnętrznym telefonie. Ponadto AC-5120 ma w standardzie kostki ISO, więc trzeba sobie dokupić takie (za naście złotych) (fig. 02) i wlutować je w istniejącą instalację samochodową (fig. 05). Aby w razie czego zawsze można było wypiąć „box” czy „zestaw” i bez problemu połączyć całość z powrotem.

Czyli po kolei:
    - za pomocą odpowiednich kluczy zwanych „wyjmakami” (dziwna nazwa) wyciągamy radyjko i zmieniarkę (fig. 03)
    - rozcinamy przewody od A01 do A08 i w ich końce wlutowujemy kostki ISO, odpowiednio wtyczkę w przewody idące z instalacji samochodowej i gniazdo w końce idące do radia (fig. 04 i 05)
    - podłączamy moduł przełączający AC 5120 (fig. 01)
    - montujemy pilota do obsługi zestawu, ja wybrałem miejsce koło sterowania klimatyzacją z uwagi na to, że jest pod ręką i jest tam „łączenie” obudowy konsoli, więc nie będzie wystawał kabel łączący pilota z centralka zestawu, czyli wykręcamy popielniczkę, wyjmujemy osłonę lewarka zmiany biegów, wyciągamy ramkę konsoli i przeprowadzamy przewód (fig. 06)
    - następnie rozcinamy przewód mikrofonu (tego z zestawu) i zostawiamy tą część kabla z wtyczką mini-jack (około 15 cm wystarczy), rozcinamy przewody B03 i B09 i wlutowujemy kabel w rozcięte przewody, pierwszy to (-) drugi to (+) mikrofonu
    - pozostały jeszcze przewody zasilające, których już nie trzeba rozcinać, tylko wystarczy wpiąć się w nie np. za pomocą szybkozłączek. Czerwony z A12, czarny z A16 i niebieski/żółty z A11 (fig. 07)
    - no i jeśli ma działać odtwarzacz MP3 to jeszcze podłączamy kabel z wtyczką Jack stereo 3,5 mm z jednej strony i 2 x RCA z drugiej (wystarczy 50 cm), ja przeprowadziłem go przez puszkę z gniazdem w schowku, w zasadzie nic nie trzeba demontować tylko wyciągnąć „puszkę z gniazdami” w schowku i podać kabel od strony radia (fig. 08 i 09)
    - po podłączeniu wszystkiego, centralka, box przełączający i nie mała ilość dodatkowych przewodów bez problemu mieszczą się pod zmieniarką czyli nad sterowaniem klimatyzacją.

Zestaw działa idealnie, jedyne minusy jakie zauważyłem, to:
    - zestaw włącza się i wyłącza przez podanie napięcia na A11, w moim peugeocie po wyłączeniu i wyjściu z samochodu jeszcze przez chwilę pozostaje napięcie na A11, co nie powoduje natychmiastowego rozłączenia się zestawu z telefonem
    - odtwarzacz MP3 działający na wejściu AUX działa w Peugeocie ewidentnie ciszej niż pozostałe źródła (radio czy CD), nie wiem czym to jest spowodowane bo w warunkach domowych po podłączeniu pod np. kino domowe działa normalnie.

Pozdrawiam i życzę udanej instalacji.

2
  • Sklep HeluKabel
  • #3 21 Lis 2009 22:56
    ryszard8
    Poziom 10  

Powiedz gdzie dokładnie podłączasz mp3 i czy nie odłącza ci sygnału jak przekroczysz 20 km/h.

0
  • #4 22 Lis 2009 14:09
    ___Magic___
    Poziom 8  

ryszard8 napisał:
    Powiedz gdzie dokładnie podłączasz mp3 i czy nie odłącza ci sygnału jak przekroczysz 20 km/h.

Nie wiem czy o to Ci chodzi, ale "odtwarzaczem" mp3 jest sam zestaw głośnomówiący, i podłączyłem go do gniazda "AUDIO OUT" w centralce zestawu (zdjęcie nr.8 ostatni kabel w prawym dolnym rogu) i gniazda "AUDIO IN" w schowku w samochodzie (zdjęcie nr.9).
    Działa to w ten sposób, że telefon oczywiście jest połaczony po Bluetooth i w telefonie poprostu włączasz i odtwarzasz jakikolwiek utwór a po przełączeniu "źródła" oddtwarzania w samochodzie na AUX (które musisz aktywować w ustawieniach, bo domyślnie nie jest aktywne) - słyszysz ten utwór głośnikach samochodu.

Nie, nie odłącza sygnału po przekroczeniu 20 km/h (z tego co wyczytałem to odłącza tylko sygnał VIDEO - ale nie sprawdzałem).

2
  • #5 16 Maj 2017 12:42
    ssebaa25
    Poziom 6  

Super sprawa! Musze to u siebie wypróbować bo bardzo mi tego brakuje w samochodzie. Muszę jednak najpierw rozwiązać problem z niedziałającym u mnie w aucie wyjściem AUX- nie wiem w czym jest problem. Zmieniarka także nie działa odkąd kupiłem samochód (chyba jest to zły model do tego auta). Poprzedni właściciel kombinował coś z radiem - w miejsce radia i zmieniarki było chyba wstawione radio z ekranem dotykowym (jest wycięta ramka pomiędzy).

Co do cichego sygnału na wyjściu AUX może można podłączyć jakiś wzmacniacz? Miałem dokładni taki sam problem w Mondeo, żeby słuchać muzyki było trzeba robić sygnał na max głośność przez co przy przełączeniu źródła można było dostać zawału. :)))

0
  Szukaj w 5mln produktów