Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rury od dmuchawy ziarna "kopią"- elektrostatyka?

17 Jul 2009 21:52 5965 16
  • Level 9  
    Założyłem do dmuchawy do zboża typu tłoczącego rury pcv, mam związany z tym problem, na końcówkę założyłem rurę metalową i po chęci złapania jej w odległości 10cm od niej kopnął mnie prąd, wziąłem probówkę i dotknąłem rury okazało się że płynie prąd. Co zrobic, i czy napięcie nie szkodzi ziarnom? Może da się jakoś temu zaradzi bo poprzednie rury były ciężkie i słabe ciśnienie było. Pomocy niedługo żniwa.
    [22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 32  
    Pewnie elektrostatyka. Rure metalowa musialbys uziemic.
  • Level 9  
    a jak to zrobi? i czy plastikowe też trzeba uziemiac bo wyczytalem ze plastikowe trzeba także uziemic
  • Level 38  
    Na 100% elektrostatyka. Napięcie ziarnom nie szkodzi bo niby jak, na polu też mogą sie naelektryzować. Człowiekowi też nic nie zrobi tylko jest nieprzyjemne jak kopnie. Żeby uziemić PCV musiał byś nakleić na całej długości pasek z folii aluminiowej i dopiero uziemić, tylko po co.
  • Level 9  
    hmmm a w plasitkowych rurach się elektryzują?
  • Level 9  
    a jak zrobi uziemienie?? hmm ale przedtem jak były całe metalowe rury to nie było przebicia
  • Level 32  
    Teraz tez nie ma przebicia, te ladunki powstaja na wskutek tarcia elektrostatycznego.
  • Level 9  
    a jak temu zapobiec ?
  • Level 38  
    Quote:
    Żeby uziemić PCV/plastik musiał byś nakleić na całej długości pasek z folii aluminiowej i dopiero uziemić
  • R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    A co powiecie, jeśli to autor jest "naelektryzowany" ? Im bardziej będzie uziemiał, tym bardziej będzie go "kopać"- bo to on jest źródłem ładunków, a nie kawałek rury... :)
    Quote:
    Żeby uziemić PCV musiał byś nakleić na całej długości pasek z folii aluminiowej i dopiero uziemić

Rury PCV się nie uziemia i żaden pasek jej nie uziemi. Jeśli przykleisz pasek aluminiowy- to jego uziemisz, a nie rurę PCV! Może podłączyć tą rurę połączeniem wyrównawczym do silnika- który ma podłączony przewód ochronny, a może i on jest w jakiś sposób uziemiony. Albo połączenie wyrównawcze (?), albo zmiana ubrania itp...

Szanowny autorze :arrow: poczytaj o elektrostatyce...
  • Level 15  
    Rury pcv to nic, blacha pociągnięta plastikiem potrafi dopiero kopnąć. Przy ciężkim zbożu jak pszenżyto potrafi się tak naładować że wytwarza się cały łuk elektryczny pomiędzy blachą a palcem koło 1,5 cm. Rozładowanie nie jest nieprzyjemnie jest wręcz bolesne.
  • Level 9  
    to co zrobi z tymi rurami? szkoda mi utopionych pieniędzy...
  • Level 15  
    Nic!!! U mnie chodzi już tak 12 lat tylko kolanko było 2 razy zmieniane bo się przetarło. Dmuchawa była łatwiona z kotłowni. Napędza ją silnik 7,5 kW i podaje jakieś 5 m w górę i 7 w bok. Kolanko musi być pod kątem prostym inaczej nie pójdzie. Próbowaliśmy dać dwa kolanka po 45` i tylko zapchaliśmy dmuchawę.
  • Level 19  
    Witaj.
    Tylko kolega NASU zwrócił uwagę na zagrożenia tej sytuacji.
    Proponuję załóż opaski metalowe co 1 m(może rzadziej) na całej długości i połącz wszystkie jednym przewodem (może być linka) do ziemi(PE) i oczywiście też koniec rury tak aby ładunek z końca rury spłyną do ziemi.
    To wszystko dla bezpieczeństwa aby pył unoszący się w powietrzu nie wybuchł podczas transportu ziaren.
    U mnie na instalacjach gdzie transportuje się materiały pyliste uziemia się rury.