Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OLED świeci jak światło słoneczne!

danielde 17 Lip 2009 22:12 3974 4
 • OLED świeci jak światło słoneczne!
  Naukowcy wyprodukowali urządzenie produkujące światło, którego temperatura kolorów może być regulowana podczas dnia, co w efekcie daje światło bardzo zbliżone do światła słonecznego. W tej chwili żadne inne urządzenie nie potrafi produkować światła, o tak szerokiej rozpiętości, iluminującego światło słoneczne. W przyszłości nowa technologia może stać się bardzo atrakcyjnym źródłem światła wysokiej jakości.

  Producenci z National Tsing Hua University w Hsinchu, mieście położonym w Tajwanie, zaprojektowali diodę OLED, której temperatura kolorów mieści się w zakresie od 2300 do 8200 K, co daje pełne pokrycie temperatur światła słonecznego z różnych pór dnia i z różnych regionów. Temperatura kolorów jest kontrolowana przez zmiany wartości napięcia, którym zasilana jest dioda. Dzięki temu uzyskano naturalną barwę światła dziennego, która specyficznie działa na ludzką psychologię, tworząc bardziej naturalne środowisko.

  OLED świeci jak światło słoneczne!
  Powyższy diagram pokazuje temperaturę koloru światła słonecznego
  o różnej porze dnia w zestawieniu z temperaturą kolorów różnych źródeł światła
  takich jak: świeczka, żarówka, lampa merkurego, świetlówka, diody LED i nowe ulepszone diody OLED.  http://www.physorg.com/news166945490.html

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  danielde
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  danielde napisał 671 postów o ocenie 17, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Bydgoszcz. Jest z nami od 2009 roku.
 • #2
  Macosmail
  Poziom 34  
  Jeżeli będzie miała odpowiednią jasność, trwałość i oczywiście cenę to adios amigos żarówki.
 • #3
  DanakMG
  Poziom 13  
  Wiadomo jak to u nas jest, wszystkiemu co dobre głowę ukręcą. Zapewne cena będzie wysoka na początku, z czasem spadnie. Skoro to LED to będzie mieć długą żywotność a dodatkowo oko ludzkie nie będzie się męczyć przy takim zbliżonym widmie.
 • #5
  prosiak_wej
  Poziom 31  
  A mnie niebieskawe sterylne światło świetlówki idealnie pasuje do pracowni. Moge pracowac po kilka, kilkanaście godzin i oko się nie męczy. 8m2 i trzy świetlówki 40W, jedna 20W wystarczają. Jest na tyle jasno, że moge spokojnie pracować. Ale jednak jakby LEDy miały być relatywnie tanie i wydajne to czemu by nie... ;)

  Dodano po 1 [minuty]:

  P.S.
  Tzw. "żarówki LED", którymi nas zalewają Chińczycy, maja chyba najgorszą barwę światła jaką można tylko zauwazyć. Straszne. Fakt taki, że ich widmo jest wąskie, a nam potrzeba dość szerokiego widma i dobrej barwy.