Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potencjometr cyfrowy - regulacja napięcia 0-10V przy 150mA

kleha 18 Lip 2009 11:06 7523 10
  • #1 18 Lip 2009 11:06
    kleha
    Poziom 12  

Witam

Muszę zastąpić standardowy potencjometr liniowy 5K potencjometrem elektronicznym.

Potencjometr ten ma służyć do regulacji napięcia w zakresie 0 - 10V przy poborze prądu do 150mA. Ma to służyć do regulacji obrotów silnika bezszczotkowego gdzie jest ona w ten sposób realizowana.

Położenia potencjometru przy pojawieniu się napięcia najlepiej w położeniu 50% lub na minimum.

Układ będzie sterowany cyfrowo. Rozdzielczość 8 bitów jest aż nadto wystarczająca.

Przeglądałem różne układy DS1803, MCP4011-502E/SN ale mają za małe wydajności prądowe.

Proszę o jakieś wskazówki jak to ugryźć ...

0 10
  • Sklep HeluKabel
  • Sklep HeluKabel
  • #3 18 Lip 2009 11:36
    kleha
    Poziom 12  

Kurcze chyba masz racje. 150mA to mam, ale na jakimś dodatkowym uzwojeniu tego silnika które go wzbudza. W tym amoku sprawdziłem prąd, ale nie tam gdzie chciałem. Dzięki za naprowadzenie :) Trzeba będzie firmę odwiedzić, żeby to sprawdzić :(

0
  • #4 18 Lip 2009 11:40
    fuutro
    Poziom 43  

Mógłbyś dać wzmacniacz mocy, nawet nieduży (kilka W) ale musiałbyś poszerzyć dolne i górne napięcie zasilania aby mógł pracować normalnie.

0
  • #5 18 Lip 2009 12:43
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Zwykły zasilacz, klucz szeregowy w postaci tranzystora P-MOS sterowany z PWMa, za tranzystorem dioda Schottky równolegle i dławik w szereg. Z wyjścia dodatkowo dzielnik, którego napięcie mierzy ADC. W procesorze mała pętla regulacyjna /\V=/\PWM. Gotowe.

0
  • #6 18 Lip 2009 14:13
    kleha
    Poziom 12  

No i się okazało, że prąd to max 10 mA :oops: a nie 150.
    Kolego ZbeeGin mógłbyś bardziej zobrazować. Może jakiś mały schemat.

0
  • #7 18 Lip 2009 14:26
    ZbeeGin
    Poziom 38  

Przecież wszystko opisałem.

0
  • #8 19 Lip 2009 09:02
    Freddy
    Poziom 43  

Nadal za dużo. Te 10mA które piszesz, jest to wydajność wewnętrznego zasilacza 10V.
    Odpowiedz, czy jest to do fabrycznego falownika.
    Jeśli tak, to potrzebujesz dowolny potencjometr cyfrowy o wydajności kilku uA i rezystancji od 1 do 10 kOhm, np.MCP4011, DS1803, MAX5481.

Code:
    Power supply for speed reference potentiometer with

a value between 1 and 10 kΩ. +10 V (+ 8% - 0%), 10 mA max, protected
    against short circuits and overloads

0
  • #9 17 Lip 2010 16:34
    romario4
    Poziom 16  

Freddy napisał:
    Nadal za dużo. Te 10mA które piszesz, jest to wydajność wewnętrznego zasilacza 10V.
    Odpowiedz, czy jest to do fabrycznego falownika.
    Jeśli tak, to potrzebujesz dowolny potencjometr cyfrowy o wydajności kilku uA i rezystancji od 1 do 10 kOhm, np.MCP4011, DS1803, MAX5481.
    Code:
    Power supply for speed reference potentiometer with

a value between 1 and 10 kΩ. +10 V (+ 8% - 0%), 10 mA max, protected
    against short circuits and overloads

Witam!
    Temat dość stary, ale mam podobny problem. A mianowicie potrzebuję sterować mikro kontrolerem obrotami silnika zasilanego przez falownik. Chciałbym to zrobić jak najprościej, początkowo myślałem o wykorzystaniu PWM'a, ale później pomyślałem o jakimś małym potencjometrze cyfrowym. Kolega powyżej podał kilka przykładów takich potencjometrów, ale studiując notki katalogowe tych scalaków obawiam się czy mogę na nie podać (nie zasilać) napięcie rzędu 10V.
    Pozdrawiam.

0
  • #10 19 Lip 2010 08:07
    Nagus
    Poziom 25  

Cytat:
    Kolega powyżej podał kilka przykładów takich potencjometrów, ale studiując notki katalogowe tych scalaków obawiam się czy mogę na nie podać (nie zasilać) napięcie rzędu 10V.

Otóż nie można (przynajmniej jeśli chodzi o MCP4xxx) - potencjometr reguluje do napięcia zasilającego włącznie (5V). Potencjometr się nie spali, ale uzyskane napięcie będzie dalekie od oczekiwań.
    Z drugiej strony, dołożenie wzmacniacza operacyjnego jako wzmacniacz x2 nie powinno stanowić problemu. Przy okazji można załatwić problem obciążalności.

0