Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hyundai DeluxScan 14S - brak zbieżności kolorów

18 Lip 2009 16:09 3249 2
  • Poziom 23  
    Rozebrałem dziś swój wiekowy (11 lat w użyciu) monitorek, zanim dobrze się rozgrzał obraz potrafił pulsować, poprawiłem więc zimne luty i wymieniłem dwa elektrolity na płycie. Usterka znikła, ale wyjmując płytę trąciłem dwa okrągłe magnesy na szyjce kineskopu, jest ich tam dość sporo - 3 sekcje po 2 magnesy sklejone jakimś smarknięciem, tak że nie da się ich obrócić (przynajmniej przez przypadek), oraz dodatkowo dwa które obracają się bardzo lekko i do tego da się przesuwać je w pewnym zakresie w pionie i w poziomie.
    Właśnie te dwa lekko trąciłem i od razu czułem że będzie wesoło po złożeniu monitora, tragedii co prawda nie ma, ale widać że tak z 1/4 w porywach do 1/3 obrazu patrząc od góry ma lekko rozjechane wiązki elektronów. Białe pasy obrazu kontrolnego (o szerokości 1 piksela) na czarnym tle są tęczowe - z lewej widać niebieski, z prawej czerwony, a środek jest lekko zielonkawy.
    Problem teraz w tym, że nie potrafię tego ustawić tak jak powinno być :D Trzymając pierścień za ten wystający 'dzióbek' mogę go lekko przesunąć w lewo lub w prawo, w górę lub w dół - przesuwanie to powoduje tak jak można by się spodziewać, skupienie lub rozjechanie się wiązek w pionie lub w poziomie, ale dla całego obrazu.
    Mogę to całkowicie rozregulować i w minutę ustawić to samo co było, ale choćbym pękł nie potrafię pokręcić tak, żeby ustawić skupienie wiązek na całym ekranie. Zawsze skupione jest albo górne 1/3 albo dolne 2/3.

Zacząłem się więc zastanawiać, czy te dwa pierścienie nie powinny się przesuwać w pewnym zakresie niezależnie ? Obracają się co prawda niezależnie, ale przesuwać chcą się tylko razem, a tak na chłopski rozum to chyba właśnie przesuwając jeden pierścień względem drugiego można ustawić ostrość dla części ekranu ?

EDIT:
    Korzystając z obrazu kontrolnego jak na screenie:

Hyundai DeluxScan 14S - brak zbieżności kolorów

bardzo szybko da się to poustawiać. Nie ma jednak cienia szansy na ustawienie tego idealnie: musi być minimalnie rozjechane u góry i minimalnie rozjechane u dołu, wtedy środek jest super i ogólnie zwykły obraz wygląda bardzo dobrze. Jest sens ruszać jeszcze inne pierścienie (na razie kręciłem tylko tymi dwoma luźnymi), czy po prostu uznać że 'ten typ tak ma' (a zwłaszcza po 11 latach) i zostawić ?

Zaniepokoiła mnie też jeszcze jedna rzecz. Na tym samym obrazie kontrolnym zauważyłem, że o ile na środku wszystkie kreski mają taką samą grubość, to po bokach (a zwłaszcza w rogach) tak pi razy drzwi zielone i niebieskie kreski są o 50% szersze/grubsze, podczas gdy czerwone mają identyczną grubość na całej powierzchni ekranu. Tak jakby niebieskie i zielone wiązki były lekko nieostre po bokach. Czy to się reguluje w jakiś sposób ?

EDIT 2: Niestety po przejściu z wyżej pokazanego ekranu kontrolnego na kolejny - jednolita fioletowa krata - mimo najlepszego możliwego ustawienia znów widać rozbieżność - fioletowe linie w paru miejscach zamieniają się w podwójne fioletowe i niebieskie biegnące równolegle. Jak z tym walczyć :?:
    Przy okazji, skoro monitor mam już rozebrany, chciałbym też spróbować wyeliminować wadę którą ma od początku - w lewej części obraz zawsze był parę pikseli niższy niż w prawej, ładnie to widać ponieważ przy górnej prawej części ekranu obraz praktycznie 'dotyka' krawędzi, po czym leci lekko skośnie w dół i w lewej części jest 2-3 piksele poniżej. Dół ekranu jest przy tym równo; da się to jakoś wyregulować ?
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Witam. Pierścieniami reguluje się zbieżność statyczną czyli tę w centrum ekranu. Pozostałe obszary podlegają doregulowaniu potencjometrami które znajdują się na płytce zintegrowanej z cewkami odchylającymi na kineskopie. Tylko wpierw sprawdź czy nie masz tam złych połączeń.
    No i ostatnia uwaga, idealnie (jak w LCD) raczej nigdy nie będzie. Nie przesadzaj.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 23  
    Dzięki za info, chociaż jakiś czas temu już udało mi się to poustawiać. Potencjometrami żadnymi nie kręciłem, można łatwo pogrzebać a potem ciężko wrócić do właściwych ustawień. Wszystkie luty na PK i płytce obok cewek poprawiłem skoro monitor i tak był otwarty - z czasem zawsze się tam robią, więc pewnie to nie zaszodziło.
    Zbieżność kolorów udało mi się w końcu ustawić korzystając z programu Nokia Monitor Test - jest tam parę różnych obrazów kontrolnych na których świetnie to widać. Początkowo ustawianie idzie trudno, ale wystarczy trochę pokręcić pierścieniami i zobaczyć jak wpływają na obraz, szybko osiąga się jaką taką wprawę. Udało mi się to tak poustawiać, że jedynie na ekranach kontrolnych widać lekką rozbieżność w rogach, podczas normalnego użytkowania obraz jest poprawny.