Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Brak dostępu do dysku SATA - błąd dysku - F1 to resume

18 Lip 2009 19:52 4140 5
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich serdecznie

Może od razu przejdę do mojego problemu.

Mam dysk ST3320613AS Seagate SATA, który podłączyłem do innego PC-ta i nie mogę uzyskać do niego dostępu. Dysk jest widziany w menadżerze urządzeń i w biosie. Przy starcie systemu wyskakuje "błąd dysku <tu numer portu SATA> wciśnij F1 to resume". Odpalanie systemu z tym dyskiem powoduje diametralny spadek uruchamiania PC-ta, przy czym zaznaczam że system odpala się z innego dysku.

Na dysku znajdują się jak dobrze pamiętam 2 lub 3 partycje NTFS i 2 Linux-owskie jedna swap a druga home zainstalowałem na nich kilka miesięcy temu testowa wersje Debiana niestety po przeinstalowaniu systemu WIN XP Prof skasowałem gruba i nie mam już możliwości odpalić Debiana <w każdym bądź razie nie próbowałem>

To chyba wszystko co mi przychodzi do głowy, może jeszcze tylko dodam że DMDE też nie widzi tego dysku ale to tak na marginesie.

Jeżeli ktoś zna odpowiedź na podany wyżej problem, bardzo bym prosił o pomoc w odzyskaniu zapisanych na partycjach NTFS danych, bo to na nich najbardziej mi zależy.
    Poprawiłem temat. (gsm_virus)
  • Poziom 10  
    Skoro BIOS podaje info wciśnij F1 to oznacza ze ustawienia sprzętowe są blednie ustawione. Sprawdź dobrze co jest podłączone do jakiego kontrolera. Jeżeli masz RAID na płycie to należny się upewnić ze masz odpowiednie sterowniki do Windows. Np jezeli masz masz kontroler RAID silicon image to szukaj odpowiednich sterow na ich stronie a nie gdzie indziej. Poza tym podaj nieco wiecej informacji dot konfiguracji sprzętowej. Jeżeli po teście post BIOS masz wcisnij F1 to musi być coś źle ustawione w BIOS. Dlatego nie masz dostępu do dysku w Windows oraz/lub odpowiednie sterowniki.
    Czekam na info jw.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kolega iluvathar proszę byś podał dokładny cytat tego komunikatu błędu.

Tak więc, proszę również wejść do ustawień BIOS i sprawdzić z jaką pojemnością jest ów dysk wykrywany.
    Można to sprawdzić za pomocą MHDD i komenda EID.
    Ewentualnie jeżeli już masz możliwość uruchomienia systemu z innego dysku, to zaopatrujesz się w program Victoria pod Windows zajrzyj również do FAQ HDD poczytaj i podaj screen jak wykrywany jest ów dysk.
  • Poziom 9  
    Witam

Przepraszam że tyle to trwało

Poszedłem na łatwiznę i sprawdziłem w BIOSie rozmiar dysku " size 0MB"
    Odpaliłem również program Victoria i oto zrzut okienka dla pełnej informacji jak to u mnie wygląda.
    Brak dostępu do dysku SATA - błąd dysku - F1 to resume

Pełny komunikat przy starcie systemu wygląda tak: "4th Master Hard Disc Error Press F1 to Resume".

A o to info o PC, na którym siedzę, jest to raport z programu Everest HE może z byt obszerny ale wydaje mi się że bardziej dokładnie już chyba nie można opisać sprzętu (odrazy wspomnę, że informacja o pojemności dysku jest błędna program podaje 7GB a w rzeczywistości jest to 320GB).
  • Poziom 9  
    Witam

Niestety narazie mam dużo pracy i nie mogę się za bardzo ogarnąć, ale jak tylko załatwię sobie terminal dyskowy, to napisze jakiegoś posta gdy nie będę mógł sobie poradzić z naprawą dysku
    Dziękuję wszystkim za pomoc i do usłyszenia :P