Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

różnica między Vaillant atmoTEC VU pro, a atmoTEC VU plus

Valgaar 18 Jul 2009 21:18 7885 8
 • #1
  Valgaar
  Level 11  
  Witam.
  OStatnio poszukuję odpowiedniego sprzętu do grzania mieszkania. Oczywiście ma on być podłączony pod centralne ogrzewanie, a dodatkowo ma podgrzewać również wodę w boilerze ze spiralą w środku i osobną grzełką. Oczywiście boiler ma osobny czujnik, do którego możnaby podłączyć sterownik pieca. Wiele znajomych osób ma kotły gazowe Vaillanta, ale dwufunkcyjne. Też chcałbym zakupić kocioł tej firmy. Zainteresowały mnie modele jednofunkcyjne :
  -atmoTEC VU pro
  -atmoTEC VU plus

  I tu zaczynają się moje problemy.Czym one się różnią? wg specyfikacji producenta nie widzę różnic, są te same opisy i broszury. A różnica cenowa to ok 1 tyś zł. Interesuje mnie piec o mocy od 9-24kW.
  I tak jak napisałem powyżej ma on sterować zarówno c.o jak i c.w.u.
 • #2
  Valgaar
  Level 11  
  No cóż. Niestety nie otrzymałem od nikogo odpowiedzi, ale sam nie przerwałem poszukiwań. Wygląda na to, że choć parametry kotłów są takie same to wersja PLUS czyli droższa ma w zestawie zawór 3-drogowy z silnikiem krokowym.

  I to jest najprawdopodobniej główna różnica.
 • #3
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Jeśli nikt nie odpowiedział rzeczowo na Twoje zapytanie to wygląda na to że mimo ogólnej opinii zbyt mało jest serwisantów Vaillanta. To powinno dyskwalifikować pomysł zakupu urządzenia tego producenta.
 • #4
  atlantel
  Automation specialist
  Co za bzdury! a jezeli autor zadałby pytanie o buderusa czy viessmana (masz je w swojej ofercie), a na drugi dzień bez odpowiedzi odezwałby by się przedstawiciel vailanta tak jakimi słowami:"To powinno dyskwalifikować pomysł zakupu urządzenia tego producenta."
 • #5
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Wiem. ... żartowałem tylko.
 • #7
  hilzie
  Level 19  
  Kocioł PRO przeznaczony jest tylko na potrzeby CO .Kocioł
  PLUS ma wbudowany zawór trójdrogowy do podłączenia zasobnika i panel sterujący z funkcją sterowania temperatury CW (po podłączeniu czujnika temp.wody w zasobniku
 • #8
  Valgaar
  Level 11  
  Ok. To tak jak podejrzewałem. Dzięki.
  Ale teraz nasuwa mi się kolejne pytanie. Niestety nie mam nigdzie możliwości obejrzenia wersji Plus. Ale może po kolei punktami:
  1. Chciałbym podłączyć się pod zasobnik c.w.u. Wcześniej był on podłączony pod piec węglowy więc teraz chciałbym go wykorzystać pod gazowy, a nie kupować dedykowanego sprzętu Vaillant’a. Zbiornik, który posiadam to Galmet Neptun Kombi Elektronik (grzałka i wężownica). Posiada on również czujnik temperatury, który planowałbym podpiąć pod Kocioł gazowy i jego sterowanie. Tylko czy jest to możliwe? Widziałem , że Vaillant ma swoje czujniki temp i zestawy montażowe w granicach ok. 250 zł. Muszę wymienić czujnik czy będzie pasował ten co mam?
  2. Skoro jest osobne sterowanie na c.o. i c.w.u to ile złącz od dołu ma kocioł gazowy? Standardowo 2 (mowa o jednofunkcyjnym)? Rozumiem, że boiler jest na „tym samym obwodzie grzewczym” co grzejniki, a to zawór trójdrogowy steruje przełączaniem? Tylko, że zawór jest pewnie na układzie zasilenia w piecu więc jak on przełącza między bojlerem, a grzejnikami?
  Po prostu nie mogę sobie wyobrazić jak to funkcjonuje. Czy mógłby mi ktoś wrzucić fotkę , czy też szkic połączeń? Pytam bo rozmawiałem z 3 osobami i każdy mówi coś innego.
 • #9
  hilzie
  Level 19  
  Kocioł PLUS ma dwa wyjścia do podłączenia CO + dwa wyjścia do podłączenia wężownicy zasobnika(plus gaz oczywiście).Zawór trójdrogowy w kotle przełącza obieg wody z CO na CW . Czujniki NTC mogą mieć bardzo różne rezystancje ,dlatego muszą być oryginalne ,