Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[AtMega8][Bascom] Podłączenie przekaźników

18 Lip 2009 21:29 5045 20
  • Użytkownik usunął konto  
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 18  
    Witam, po pierwsze gdzie konfigurujesz końcówkę 0 portu D jako wyjście? Port D ten do którego dołączyłeś przekaźnik skonfigurowałeś jako wejście klawiatury. Do którego pinu w końcu podpięty jest przekaźnik? Wg. schematu gdzie indziej. Sprawdź miernikiem podciąganie do plusa. Co pojawia się bezpośrednio na nodze procesora??
  • Poziom 18  
    Sprawdziłeś miernikiem co jest na wyjsciu procesora?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 42  
    gustaw66 --> jak ty chcesz kolego zadawać ludziom super rebusy - czyli rozszyfrowywanie schematu z kodu napisanego i to jeszcze przez początkującego - to nie dziw się, że taką pomoc tu uzyskasz na jaką zasługuje twoje traktowanie tych do których się zwracasz. Na dokładkę jeszcze jakiś innych schemat - masakra

po czterdziestym swoim poście w tym temacie jeszcze sobie np przypomnisz, że się gdzieś w kodzie pomyliłeś a wszyscy chętni deszyfranci będą musieli sobie od nowa rozrysowywać schemat

..... tak ciężko - nawet początkującemu - jasno i poprawnie zadać pytanie a do tego dołączyć swój schemat ?

.... to jest poprawiony schemat w stosunku do tego co opisujesz ??? a niech cię przysłowiowa gęś kopnie

.... przy okazji na pierwszy rzut oka - gdzie masz podpięte zasilanie do AVCC - bo na schemacie wisi pin nie podłączony??? czy może jest podłączony - ale może ja i inni mamy to sobie wyobrazić ???
  • Poziom 42  
    no właśnie zaczynałem i dobrze to pamiętam - ale jeśli moją uwagę nazywasz przesadzaniem i kpiną - to sorry ale ty sobie kpisz

z chęcią bym pomógł - bo wielu ludziom udało mi się już pomóc - ale szanujmy siebie nawzajem

pytałem cię w poście powyżej o pin AVCC ??? czytałeś chociaż ???? nie widzisz tego problemu??? braku wrzucenia schematu tego co się zrobiło ??? (przecież takich twoich baboli nikt sobie nie rozrysuje na podstawie kodu - a one mogą mieć wpływ na działanie tego co robisz)

noo .... ale jeśli uważasz że wszystko dobrze zrobiłeś (połączenia - bo posprawdzałeś) to czego ty oczekujesz - jakiej pomocy?
  • Poziom 18  
    Nie chodzi o to żebyś "posprawdzał połączenia". Ustaw miernik na pomiar napięcia stałego i zmierz co masz na pinie sterującym przekaźnik.
    Słuchaj się tego co inni piszą, AVCC jest oczywiście też istotne.
  • Poziom 18  
    Ja na ciebie sił juz nie mam, jak masz miernik i chcesz żeby ci pomóc to napisz. Narazie!
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Odłącz przekaźnik i zobacz co się dzieje. Jeśli usterka zniknie to powodem mogą być zakłócenia od przekaźnika. Podciągnij rezystorem 10k końcówkę RESET do zasilania. Schemat to jedno a "geometria" obwodu to drugie. Źle prowadzona masa, siadanie napięcia zasilania, długie cienkie przewody, braki układów zabezpieczających przed zakłóceniem zmarnowały wielu z nas nie jedną noc.
  • Poziom 18  
    No widzisz, te twoje posprawdzanie jakieś kiepskie było. Jeżeli jest tam stabilne 5V to problem leży dalej.

Teraz zmierz napięcie na wszystkich trzech nogach tranzystora.
  • Pomocny post
    Poziom 18  
    Jesteś pewien że na bazie tranzystora jest stabilne napięcie? Spróbuj bez przekaźnika jak proponuje kolega M. S. , oczywiście zostaw LEDa i wszystko inne.
  • Poziom 20  
    Na schemacie widzę zewnętrzny oscylator, a kolega fuse bity ustawiał?
    Kiedyś dostałem kilka atmeg z włączonym Watchdogiem i też była jazda.
    PS. Kolega mirekk36 niestety ma rację, w uC praktycznie wszystko ma znaczenie, mało precyzyjne pytanie, wiele odpowiedzi.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    1.Uszkodzony przekaźnik.
    2.Przekaźnik na 24V(lub wyższe)
    3.Cewka przekaźnika nie dostaje zasilania- sprawdzić podając 12V bezpośrednio na cewkę.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Podłącz testowo do PC.0 leda, to powinno wyjaśnic sprawę.
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    Wywal ten kondensator z nogi resetu. Zostaw sam rezystor do VCC. Ktoś już miał dokładnie taki sam problem. I wyłącz watchdog'a w fusebitach. I powiedz czy coś to zmieniło ;)