Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena giep jak skrócić?

Rysiek.K 26 May 2004 17:49 1029 6
    Rysiek.K
    Level 14  
    Jak w temacie, mam antenę typu giep(niewiem czy dobrze to napisałem) na częstotkiwość 440 Mhz chcę ją zwinąć w spiralkę by ją skrócić bo ta mi sie za bardzo majta przy radiotelefonie przenośnym. Czy mogę to zrobić wprost by nie stracić na walorach anteny, czy jest jakiś wzór na to?
    jozefg
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Antena typu GP przy przenośnym? -może...
    Nie można jej skracać ani zwijać , lepiej kup helikalną na 440 MHz ale do tego typu radiotelefonu.
    To jest taka rureczka długości kilku cm.
    qmc
    Level 21  
    Jestem podobnego zdania jak Jozefg, zapewne miałeś na myśli antenę typu Groun Plane. Wzór na obliczenie długości elementów tej anteny:

300 / F (Twoja częstotliwość w MHz) * 0.25 * 0.96

Tym sposobem wyjdzie Ci długość elementów do tej anteny. Promiennik i przeciwwagi mają taką samą długość falową, czyli 1/4. "0.96" jest to domyślny współczynnik skrócenia zależny od średnicy elementów, ale to jest najczęściej stosowana wartość.
    _Ho_in:)ka_
    Level 15  
    Drugie rozwiązanie, lepsze jak helikalna, to np. teleskopówka 5/8. Jak sama nazwa wskazuje, obliczenie długości takiej anteny sprowadza się do obliczenia iloczynu: 5/8*dł. fali. Do tego potrzebna jest jeszcze ceweczka....
    Swoją drogą, to może pomoże wymiana promiennika GP na teleskopowy :) Przy złożeniu anteny nie będzie ona pracowała tak jak powinna, ale gdy będzie poptrzebna można ją rozsunąć..
    qmc
    Level 21  
    Mam rozwiązanie. W jednej ręce "ręczniak", a w drugiej antena GP zrobiona z teleskopówek :)
    Rysiek.K
    Level 14  
    Orginalnie to fakt macie rację była taka plast rurka a wniej spiralka której długość ni jak mi nie pasuje z pasmem w którym pracuje, ale ją wymontowałem zamontowałem tam gniazdo sma aby mieć możliwość podłączenia innej ant. zewnętrznej.
    a na zewnętrznej kierunkowej uzyskałem fajny zasięg bo około 12km z całkiem niezłą jakością.
    CB RADIOSERVICE 39
    Level 16  
    stosowanie teleskopowych elementow w antenach vhf i uhf to nie jest najmadrzejszy pomysl
    antena 5/8 w przypadku urzadzen przenosnych - j.w. - brak normalnej przeciwwagi, ktora dla tego typu anteny jest konieczna
    cwiercfalowy promiennik zamontowany w miejsce fabrycznego helicala zalatwia sprawe

pzdr.,
    Krzysztof